Sejm przyjął wczoraj uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Poparli ją nie tylko posłowie PiS, ale także piątka posłów Kukiz‘15, należących do klubu Koalicji Polskiej. Po tym głosowaniu pojawiły się pytania, czy posłowie Kukiz‘15 pozostaną w klubie Koalicji Polskiej. Portal wPolityce.pl zapytał o tę kwestię posłów obu ugrupowań - Jarosława Sachajkę z Kukiz‘15 i Władysława Teofila Bartoszewskiego z PSL.
CZYTAJ TAKŻE:
Jarosław Sachajko z Kukiz‘15 podkreśla, iż nie miał żadnej wątpliwości, czy poprzeć uchwałę PiS ws. negocjacji budżetowych w UE.
Nie powinniśmy za jakieś marne srebrniki sprzedawać kolejnych elementów naszej suwerenności. W kwestii głosowania za poparciem zablokowania budżetu UE z powiązaniem z praworządnością nie miałem żadnej wątpliwości. Jeżeli byśmy się zgodzili na kolejne oddanie naszej suwerenności urzędnikom brukselskim, to mogłoby się okazać, że za parę lat będzie to wykorzystane przeciwko nam
— zaznacza. Jarosław Sachajko odnosi się też do poniższej wypowiedzi Marka Sawickiego, wiceszefa klubu Koalicji Polskiej i byłego ministra rolnictwa.
Paweł Kukiz ze swoją czwórką posłów poszedł w stronę Zbigniewa Ziobry. Jeśli tam mu bliżej, nie będziemy go na siłę trzymać. Jeśli nie chce być w Koalicji Polskiej, damy radę i bez Pawła
— powiedział Marek Sawicki w audycji Rzeczpospolitej „RzeczoPolityce”.
Sachajko: Jeżeli Marek Sawicki uważa, że strategia KP jest zła, to może ją opuścić
Poproszony o komentarz do tych słów, Jarosław Sachajko mówi:
Marek Sawicki znany jest z ciętego języka i naprawdę nie ma czym się przejmować. Umówiliśmy się z PSL na to, że będziemy realizować postulaty Kukiz’15. Dopóki Koalicja Polska popiera te postulaty, czyli chodzi tutaj m.in. o jednomandatowe okręgi wyborcze, niepodwyższanie podatków, dzień referendalnych, to nie ma powodu, żeby ktokolwiek z Koalicji Polskiej wychodził.
Po czym dodaje:
Mamy napisaną strategię Koalicji Polskiej. My jako Kukiz’15 ją realizujemy. Jeżeli Marek Sawicki uważa, że strategia na jaką się umówiliśmy, jest zła, to może opuścić Koalicję Polską. My się nigdzie nie wybieramy.
Bartoszewski: Nikt nie będzie wyrzucał Pawła Kukiza z KP
Z kolei poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski w rozmowie z portalem wPolityce.pl stwierdza, że nikt Pawła Kukiza i jego posłów z Koalicji Polskiej nie będzie wyrzucał. Natomiast uważa, że musi stronie lidera Kukiz‘15 dojść do pewnej refleksji.
Na pytanie, czy Paweł Kukiz pozostanie w klubie Koalicji Polskiej, odpowiada:
To zależy tylko i wyłącznie od Pawła Kukiza. Zresztą posłanka Agnieszka Ścigaj głosowała razem z nami, czyli w Kukiz’15 istnieją różne zdania na temat uchwały PiS-u. To jest kwestia do refleksji dla Pawła Kukiza – czy chce być z nami, czy z PiS-em, albo wręcz z Solidarną Polską. Nikt go nie będzie z Koalicji Polskiej wyrzucał, natomiast powinien się zastanowić, czy będzie głosował razem ze Zjednoczoną Prawicą, czy z nami. Proszę zwrócić uwagę, że z PSL-u nikt nie głosował odmiennie. W koalicjach się to różnie zdarza – w Zjednoczonej Prawicy dwa mniejsze ugrupowania też potrafiły głosować odmiennie od PiS-u i mieliśmy zamieszania, które trwały miesiące.
Władysław Teofil Bartoszewski odniósł się do uwagi, że Paweł Kukiz twierdzi, iż PSL i Kukiz‘15 mają głosować razem w sprawach objętych koalicją, czyli postulatów Kukiz‘15 przyjętych przez PSL, a w reszcie kwestii jest zupełna swoboda głosowania.
To tak nie wygląda w rzeczywistości. Kiedy się idzie razem jako koalicja, to siłą rzeczy nie jesteśmy jedną partią i mamy różne zdanie w rozmaitych sprawach, ale w większości trzeba głosować jednak razem. Nie może być we wszystkich sprawach jednomyślności, ale są pewne imponderabilia. Zakładam, że Paweł Kukiz i grupa jego posłów będzie z nami głosowała normalnie. Oczywiście poza projektami dotyczącymi spraw światopoglądowych – w wypadku takich głosowań w Koalicji Polskiej jest zupełna swoboda
— zaznacza. Zapytany, co byłoby, gdyby jednak posłowie Kukiz‘15 regularnie głosowali w ważnych sprawach głosowali inaczej niż PSL, odpowiada:
Gdyby do tego doszło, to byśmy urządzili posiedzenie naszego klubu parlamentarnego i o tym mówili otwarcie. Jeżeli ktoś się nie zgadza w kluczowych sprawach z większością klubu, to siłą rzeczy może powinien być w innym klubie. Jednak nie mamy jeszcze takiej sytuacji.
Przypomina, jak wyglądają głosowania w parlamencie angielskim.
W parlamencie angielskim istnieją trzy rodzaje głosowań. W każdej partii kontroluje je whip (dosł. ang. bicz). Jak jest głosowanie pierwszego stopnia, to posłowie mogą głosować jak chcą. W głosowaniu drugiego stopnia nie powinni już głosować inaczej niż partia, bo mogą być za to karani. Natomiast, gdy w głosowaniu trzeciego stopnia ktoś się wyłamie, to go wyrzucają z klubu i jego szansa na ponowny wybór jest zerowa
— mówi, po czym odnosi to do sytuacji w Polsce:
Kiedy jest głosowanie mało ważne, to posłowie Koalicji Polskiej mogą sobie głosować jak chcą. Jednak gdy jest głosowanie bardzo ważne i ktoś się wyłamie, to wtedy to zaburza koalicję. To jest jasne. Na razie nie ma takiej sytuacji, ale głosowanie dot. uchwały PiS nie może być zasadą, ale wyjątkiem.
Adam Stankiewicz
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/527430-tylko-u-nas-czy-kukiz15-opusci-kp-poslowie-odpowiadaja