Słuchamy tych, którzy niekoniecznie zgadzali się z poprzednią propozycją „piątki dla zwierząt” i wyciągamy wnioski, w pracach nad nowym projektem są też konsultacje z tymi osobami - stwierdził w piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
CZYTAJ TAKŻE:
Zapytany w Programie 3 Polskiego Radia, czy niedawne przywrócenie w prawach członków PiS 15 posłów, którzy, mimo dyscypliny klubowej, zagłosowali we wrześniu przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, oznacza zawieszenie przynajmniej do końca kadencji pierwotnych propozycji tzw. piątki dla zwierząt, Sobolewski odpowiedział, że nie może „powiedzieć z ręką na sercu, że to jest zawieszenie tej idei”.
Są prace nad projektem nowej ustawy, są kontynuowane też w ramach konsultacji z tymi osobami, co miały inne zdanie co do poprzedniego projektu. Wsłuchujemy się w głosy tych, co niekoniecznie zgadzali się z poprzednią propozycją „piątki dla zwierząt” i wyciągamy wnioski
— dodał szef Komitetu Wykonawczego PiS.
Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach wyjaśni się kiedy nowy projekt „będzie wniesiony do laski marszałkowskiej bądź w innej formule przedstawiony opinii publicznej”.
Przywrócenie w prawach członka PiS 13 zawieszonych posłów
We wtorek poinformowano, że władze PiS przywróciły w prawach członka PiS 13 z 15 zawieszonych we wrześniu posłów. Wtedy nie było w tej grupie b. ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Lecha Kołakowskiego - który wcześniej we wtorek ogłosił, że odchodzi z PiS i zapowiadał powstanie koła poselskiego - do czego potrzeba minimum 3 posłów.
W środę obaj ci posłowie spotkali się z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Później tego dnia ogłoszono, że w przypadku Ardanowskiego i Kołakowskiego umorzono postępowanie w sprawie naruszenia statutu partii i wygasa decyzja o ich zawieszeniu w prawach członka PiS.
W PiS obowiązują pewne procedury, zasady, które zostały zastosowane w tych przypadkach
— powiedział Sobolewski pytany o przywrócenie posłów.
Jak dodał, po rozmowach, wyjaśnieniach, po tym, gdy wszystkie wątpliwości istniejące w momencie podejmowania decyzji o zawieszeniu, albo wygasły, albo zostały wyjaśnione „nie było podstaw, aby kontynuować tę jedną z kar dyscyplinarnych, jakie obowiązują zgodnie ze statutem PiS wobec członków partii”.
Projekt tzw. piątki dla zwierząt
Tzw. piątkę dla zwierząt, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt, zaprezentował na początku września prezes PiS. Nowela - zakładająca m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych - została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie.
14 października Senat zaproponował 36 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów o zakazie hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów o uboju rytualnym. Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele AgroUnii. Domagano się odrzucenia noweli.
Rzecznik rządu Piotr Müller informował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Obecnie PiS pracuje nad takim projektem i - według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy - ma to być „szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt”.
Kołakowski zapowiedział, że jeszcze będzie rozmawiał z szefem PiS. W rozmowie z PAP oświadczył, że tzw. „piątka dla zwierząt” godzi w nasz byt ekonomiczny i to go determinuje do każdych działań, włącznie z wyjściem z Prawa i Sprawiedliwości.
Sobolewski: W weekend lub poniedziałek premier przedstawi mapę znoszenia obostrzeń
W weekend lub poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawi mapę znoszenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa - przekazał w piątek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.
Sobolewski powiedział na antenie TVP1, że prawdopodobnie „etapy i całość, mapa znoszenia obostrzeń będzie przedstawiona w weekend lub w poniedziałek przez premiera”.
I mam nadzieję, że będzie to szło w tym kierunku, że będziemy znosić obostrzenia, ale to zależy tylko i wyłącznie od nas
— podkreślił Sobolewski.
Nie odniósł się jednoznacznie do informacji medialnych, że teraz nastąpi poluzowanie obostrzeń, ale po świętach Bożego Narodzenia zostaną one ponownie zaostrzone.
Nie wiem, czy tak będzie, nie chciałbym wychodzić przed szereg i mówić za premiera
— zaznaczył Sobolewski.
Dodał, że w kwestii obecnego stanu epidemicznego nie ma oczywiście żadnego „hurra-optymizmu”, ale liczba nowych zakażeń utrzymuje się na podobnym poziomie, więc można powiedzieć, że jest „delikatne wypłaszczenie”.
Nie zakładam, aby znoszenie tych obostrzeń było tak szybkie i tak gwałtowne, aby święta (Bożego Narodzenia) móc spędzić tak jak się spędzało rok temu. Będą to inne święta w formie ich spędzania niż rok temu, na pewno w ograniczonej formie
— zastrzegł Sobolewski.
Obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa
W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. jest zamknięta do 29 listopada. Otwarte są w nich sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/527362-sobolewski-wyciagamy-wnioski-ws-piatki-dla-zwierzat