Relacje Polski i Litwy są nie tylko bardzo dobre, ale wręcz wyśmienite – ocenił w wywiadzie dla TVP Wilno prezydent Andrzej Duda, który w środę zakończył dwudniową wizytę na Litwie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda w Wilnie: Jestem przekonany że Inicjatywa Trójmorza może być instrumentem odbudowy naszych gospodarek
CZYTAJ TAKŻE: Szczerski zapewnia: Mimo zmiany politycznej na Litwie możemy być pewni kontynuacji dobrych relacji polsko-litewskich
„Wyśmienite” relacje polsko-litewskie
Te relacje na poziomie politycznym polsko-litewskim za te ostatnie lata (stały się) śmiało mogę powiedzieć nie tylko bardzo dobre, ale też wręcz wyśmienite i to ogromnie cieszy
— powiedział prezydent.
Oznajmił, że podczas dwóch dni jego obecności w Wilnie „wielokrotnie była akcentowana dbałość o bezpieczeństwo, przede wszystkim w naszym regionie”. Razem z Litwą „staraliśmy się o obecność sił NATO na wschodniej flance, zabiegaliśmy o to” - dodał.
Duda przypomniał, że dla niego końcówka 2015 roku i połowa 2016 roku, to było ponad 20 spotkań praktycznie we wszystkich krajach Sojuszu Północnoatlantyckiego, podczas których rozmawiał z prezydentami, „przekonując do tego, że właśnie w państwach bałtyckich, m.in. tutaj na Litwie, ale też w Polsce i w innych krajach wschodniej flanki ta obecność NATO-wska, jednostki Sojuszu są potrzebne i bez wątpienia ta decyzja podjęta w Warszawie na szczycie NATO w 2016 roku wzmocniła nasze bezpieczeństwo”.
Prezydent wskazał, że Polska i Litwa rozumieją się doskonale nie tylko w kwestii bezpieczeństwa, ale także w kwestii Inicjatywy Trójmorza, zapoczątkowanej w 2015 roku; podkreślił, że projekty infrastrukturalne, energetyczne, które są elementami polityki Trójmorza, „są realizowane w sposób bardzo zdecydowany i zaawansowany, i za kilka lat będą służyły obywatelom”.
Odnosząc się do zmiany władzy na Litwie po październikowych wyborach, Duda powiedział, że odbył „bardzo dobrą rozmowę” z przyszłą premier Ingridą Szimonyte.
Jestem przekonany, że te relacje (polsko-litewskie) będą pielęgnowane, że będą nadal dobrze się układały
— oświadczył.
Wybory w USA. Czeka nas zmiana w stosunkacj?
Mówiąc o wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych, prezydent wyraził opinię, że uda się zachować z Waszyngtonem dotychczasowe relacje.
Nie sądzę, żeby cokolwiek się zmieniło w kontekście współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa
— powiedział.
Nie sądzę, żeby zmiana władzy, administracji amerykańskiej miała istotny wpływ na zmianę polityki
— dodał.
Polsko-litewska Rada Prezydencka
W czasie wizyty w Wilnie została powołana polsko-litewska Rada Prezydencka. Jak podkreślił Duda, „to jest forma pogłębionego dialogu prezydenckiego”.
Chcemy, aby na tym forum były omawiane tematy ważne, trudne, związane nie tylko z relacjami polsko-litewskimi, ale także związane z relacjami naszego regionu, chociażby problem Białorusi i dążenia Białorusinów do tego, żeby żyć w państwie prawdziwie suwerennym, prawdziwie demokratycznym.
Odnosząc się do potrzeb litewskich Polaków, prezydent wyraził nadzieję, że „będą one sukcesywnie spełniane”. Przypominał, że w Wilnie spotkał się z dwiema litewskimi posłankami-Polkami.
Wiele kwestii przestanie być problematycznych, jeżeli społeczeństwa poczują korzyści płynącą ze wzajemnych relacji
— podkreślił. Wskazał, że należy dążyć do takiego stanu rzeczy, „żeby każdy rozumiał, że dobrze jest, kiedy ze sobą dogadujemy się, kiedy razem ze sobą współistniejemy, akceptujemy się”.
Spór o mechanizm praworządności. Możemy liczyć na Litwę?
Na pytanie, czy Polska może liczyć na Litwę w sporze z UE, prezydent odpowiedział:
Chciałbym, żeby było więcej zrozumienia w państwach członkowskich dla tego stanowiska Polski i Węgier, by były przestrzegane traktaty europejskie, aby nie było rozwiązań pozatraktatowych, czy wręcz sprzecznych z traktami.
Jeżeli mówimy, że będzie możliwość stosowania pewnych sankcji wobec państw członkowskich, to kryteria ich zastosowania muszą być bardzo precyzyjnie określone, bo stworzy się pole do ogromnych nadużyć
— oznajmił Duda. Podkreślił, że nie można „tworzyć sytuacji, kiedy jedne kraje w sposób zdecydowany dominują nad innymi”.
Wchodziliśmy do Unii Europejskiej, która była z założenia Unią równych narodów i państw i ta równość musi być absolutnie gwarantowana i przestrzegana
— skonstatował prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Wilno.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/527150-prezydent-w-tvp-wilno-rownosc-w-ue-musi-byc-przestrzegana
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.