Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego zwróciła się do państw członkowskich o jak najszybsze przyjęcie pakietu budżetowego. Liderzy grup politycznych i przewodniczący PE oświadczyli, że porozumienia w sprawie budżetu i mechanizmu praworządności nie mogą być renegocjowane.
CZYTAJ TAKŻE: Premier Słowenii po stronie Polski i Węgier: Jeśli o praworządności będzie decydować większość polityczna, będzie to koniec UE
Oświadczenie, które PE opublikował na swojej stronie internetowej, pojawia się na dzień przed szczytem UE, na którym szefowie państw i rządów mają rozmawiać o kwestii wieloletnich ram finansowych, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości.
Nie będzie żadnych dalszych ustępstw z naszej strony
—podkreślili w przyjętym przez konsensus oświadczeniu liderzy grup oraz szef PE David Sassoli.
Kierownictwo Parlamentu Europejskiego wyraziło głębokie ubolewanie z powodu opóźnienia i podkreśliło, że osiągnięte porozumienia zarówno w sprawie wieloletniego budżetu, jak i praworządności są zamkniętą umową i w żaden sposób nie można jej ponownie otworzyć.
Kierownictwo Parlamentu Europejskiego podkreśliło, że europosłowie przyjęli już opinię o decyzji w sprawie zasobów własnych 15 września, by umożliwić Radzie, a następnie państwom członkowskim jej ratyfikację do końca 2020 r.
Decyzja ta ma pozwolić na uruchomienie funduszu odbudowy po koronawirusie, którego wartość ma wynosić 750 mld euro. Państwa członkowskie muszą ją jednak przyjąć jednomyślnie.
Liderzy państw unijnych mają w czwartek na szczycie zając się sytuacją dotyczącą wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy, po tym jak Polska i Węgry zablokowały dalsze prace nad nimi ze względu na kwestionowany przez nie mechanizm praworządności.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/527131-pe-nieugiety-ws-powiazania-praworzadnosci-z-funduszami-ue