Wsparcie dla sektora kultury jest jednym z wielu takich projektów działań na rzecz wsparcia miejsc pracy. Wcześniej branża turystyczna, branża transportowa, czy inne branże otrzymywały takie wsparcie finansowe - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znamy listę beneficjentów FWK. Spore sumy trafią m.in. do piosenkarzy disco-polo. Prof. Gliński: Nie decydowały sympatie
Szef kancelarii premiera był pytany w RMF FM o kwestię wsparcie dla sektora kultury, które wywołało wiele kontrowersji.
Szef KPRM: Wsparcie dla artystów jednym z wielu projektów
Wsparcie dla sektora kultury jest jednym z wielu takich projektów czy działań na rzecz wsparcia miejsc pracy. Wcześniej czy branża turystyczna, czy branża transportowa, czy inne branże otrzymywały takie wsparcie finansowe
— wskazał Dworczyk. Dodał, że teraz takie wsparcie ma otrzymać sektor kultury.
Na uwagę dotyczącą kwot wypłacanych z Funduszu Wsparcia Kultury, minister powiedział:
Przy tego rodzaju działaniach, przy tak szerokim wsparciu ustala się pewien algorytm, który, mówiąc w największym uproszczeniu, ma doprowadzić do tego, że przedsiębiorcy otrzymują 40-50 proc. zwrotu kosztów kwalifikowanych, zgodnie z ich deklaracjami utraconych przychodów.
To jest kwestia pewnych warunków, które zostały wprowadzone i które są obiektywne dla wszystkich instytucji, które o to wsparcie się ubiegają, bo to nie tylko instytucje kultury, ale również szereg innych podmiotów, które zajmują się szeroko rozumianą działalnością artystyczną
— mówił. Zaznaczył, że ze względu na wątpliwości, które się pojawiły wypłaty zostały wstrzymane i „powtórnie są te kwestie analizowane”.
MKiDN w niedzielnym komunikacie podało, że „w związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji”.
Resort kultury zaznaczył, „że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r, są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa”.
Sprawa wywołała sprzeciw części środowiska artystycznego. Zespół Kult wydał oświadczenie, w którym zaznaczył, że nie ma zamiaru brać „ukradzionych” pieniędzy od państwa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zespół Kult nie chce pomocy od państwa w czasie pandemii. „Są grupy zawodowe, które takiej zapomogi potrzebują bardziej”
Z kolei Grzegorz Markowski z Perfectu zapewnił, że pieniądze z Funduszu mają trafić do menadżerki, a nie członków zespołu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Członkowie Perfectu nie wezmą środków od państwa. Markowski: Niemoralnym byłoby ubieganie się o tak wielkie pieniądze
Stanowczy wpis zamieścił również aktor Tomasz Chudecki.
Tak pan sobie wybrał bo to są pana ulubieni artyści? Panie Ministrze w kraju jest tysiące artystów dla których otrzymanie 5 tysięcy byłoby zbawieniem a pan takie pieniądze rozdaje kilku osobom?
— pytał artysta.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mocny wpis aktora ws. Funduszu Wsparcia Kultury. Chudecki: „Panie Ministrze, to jest rozbijanie środowiska! Czy o to panu chodzi?”
Dworczyk: O testach decydują lekarze
O przeprowadzeniu testu na obecność koronawirusa decydują lekarze, nie ma na to wpływu rząd ani instytucje rządowe - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o spadającą liczbę wykonywanych testów.
Dworczyk podczas rozmowy w RMF FM był pytany o spadającą liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa. Jak wskazał, według jego wiedzy w ciągu ostatniego tygodnia liczba wykonywanych testów zmniejszyła się o ok. 5 proc. Przekonywał jednocześnie, że w tej kwestii nie ma „centralnych decyzji”.
Minister podkreślił, że o liczbie przeprowadzanych testów decydują lekarze, którzy wystawiają skierowania na wykonywanie testów.
Dworczyk odpierał też zarzuty o celowe zaniżanie liczby testów, aby wykazać mniej przypadków koronawirusa.
Nie wiem, czy to jest przypadek i zbieg okoliczności. Wiem, że podejmują w tej sprawie decyzje lekarze, a nie ma na to wpływu rząd ani instytucje rządowe
— zapewnił szef KPRM.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/526658-szef-kprm-wsparcie-dla-kultury-jednym-z-wielu-projektow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.