„Po pierwsze łamią traktat i praworządność dlatego, że nie mają podstawy traktatowej do rozszerzania swoich kompetencji w tym zakresie, który jest zastrzeżony dla państwa członkowskiego. Jeżeli do tego grożą w związku z tym sankcjami, to jest to drugie złamanie traktatu. Dlatego ludzie, którzy upominają się o praworządność, sami tę praworządność bezczelnie łamią” - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski, odnosząc się do proponowanej przez KE strategii UE na rzecz równości osób LGBTIQ.
wPolityce.pl: Komisja Europejska przedstawiła strategię UE na rzecz równości osób LGBTIQ. W dokumencie znalazło się m.in. uznawanie rodzicielstwa par homoseksualnych w sytuacjach transgranicznych. Pana zdaniem taki dokument jest w ogóle do przyjęcia?
Patryk Jaki: Od urzędników unijnych oczekiwalibyśmy przestrzegania praworządności. Przez praworządność należy rozumieć przede wszystkim działanie na podstawie i w granicach prawa. Trzeba sobie zadać pytanie, gdzie są podstawy traktatowe takiej działalności. Kwestie związane z tym, jak definiujemy rodzinę, macierzyństwo, są zarezerwowane w traktatach UE wyłącznie dla państwa członkowskiego. W związku z tym urzędnikom unijnym nic do tego, jak Polska będzie regulowała te kwestie. Urzędnik unijny próbuje to zrobić w tej chwili tylnymi drzwiami, to znaczy np. mimo tego, że Polacy nie zgadzają się, by pary homoseksualne adoptowały dzieci, to jeżeli np. para homoseksualna w Polsce będzie chciała wziąć ślub i adoptować dziecko, to przeniesie się na chwilę do innego państwa, żeby wziąć ślub i adoptować tam dziecko, a potem wróci do Polski – czyli siłą rzeczy w ten sposób obchodzi się i łamie prawo polskie, łamie się ustalenia traktatowe. To jest już absolutna bezczelność. Drugim elementem jest to, że się grozi, iż jeżeli Polska nie będzie tego przestrzegać, to będą jej zabierane pieniądze. To jest też łamanie traktatów. Po pierwsze łamią traktat i praworządność dlatego, że nie mają podstawy traktatowej do rozszerzania swoich kompetencji w tym zakresie, który jest zastrzeżony dla państwa członkowskiego. Jeżeli do tego grożą w związku z tym sankcjami, to jest to drugie złamanie traktatu. Dlatego ludzie, którzy upominają się o praworządność, sami tę praworządność bezczelnie łamią.
We wspomnianej strategii jest zawarte m.in. coś takiego jak „homofobiczna mowa nienawiści”, co miałoby dołączyć do katalogu przestępstw w UE.
W tym zakresie to jest również tylko i wyłącznie kompetencja państwa członkowskiego. To kolejny element złamania traktatów. Po drugie, Polska należy do jednych z najbardziej tolerancyjnych krajów w UE. Jedyne, czego my nie chcemy, to tylko tego, by narzucać nam „wartości”, które nie są przyjmowane przez większość Polaków. Chyba, że przyjmiemy punkt widzenia taki, jaki chcą przyjąć pani Dalli i niektórzy inni unijni urzędnicy, że nie ważne co powiedzą Polacy w wyborach, my i tak wiemy lepiej i zdecydujemy za nich. Na taką UE nikt się nie zgadza.
Powstaje pytanie, czy jest możliwość narzucenia wspomnianej strategii wbrew woli Polski. Czy jest przy przyjmowaniu tej strategii warunek jednomyślności państw?
Niekoniecznie. Jest pytanie, jaka będzie forma tego dokumentu. Mogą próbować zrobić tak, jak z kwestią praworządności, to znaczy kompletnie bez podstawy traktatowej. Jeżeli potrafili tam, to mogą to zrobić i tutaj. Na przykład w formie rozporządzenia, czyli aktu powszechnie obowiązującego. To byłoby kolejne bezczelne łamanie prawa.
Jeżeli ta strategia zostanie przyjęta w sposób, o którym pan przed chwilą powiedział, to co w takiej sytuacji powinna zrobić pana zdaniem Polska?
Polska przede wszystkim musi przemyśleć swoją strategię. Jeżeli to będzie dalej szło w tym kierunku, to uważam, że zbliżamy się blisko granicy non possumus.
Rozmawiał Adam Stankiewicz
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/526473-nasz-wywiad-jaki-urzednicy-ue-lamia-praworzadnosc