„Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności” - informuje Radio RMF.
„Polska nie może zaakceptować…”
Premier: w ostatnich dniach skierowałem do przywódców UE list z nakreśleniem naszej perspektywy na kwestie mechanizmów warunkowości związanych z budżetem UE
— poinformował premier Morawiecki.
Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu warunkowości związanego z budżetem UE, która prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną
— dodał
Komisja Europejska potwierdziła w czwartek, że dostała list od polskiego rządu ws. wieloletniego budżetu i mechanizmu powiązania funduszy unijnych z praworządnością. Według radia RMF Polska grozi zawetowaniem pakietu.
Otrzymaliśmy taki list
— odpowiedział pytany przez PAP rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Radio RMF FM podało, że Polska oficjalnie zagroziła UE wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia uzależniającego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki przesłał w tej sprawie listy do liderów Unii Europejskiej.
Rozmowa z Merkel
Premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowę z kanclerz Angelą Merkel. Szefowie rządów Polski i Niemiec odbyli wideokonferencję.
Niemcy sprawują obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE. Jedną z najważniejszych kwestii, którą zajmuje się obecnie prezydencja jest unijny budżet negocjowany m.in. z Parlamentem Europejskim.
Źródło: List trafił do szefa RE, szefowej KE i kanclerz Niemiec
Polski premier Mateusz Morawiecki w liście do szefów instytucji unijnych i kanclerz Niemiec dot. budżetu UE wskazuje, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu dot. praworządności – poinformowało PAP źródło unijne.
Z informacji PAP wynika, że list trafił do szefa Rady Europejskiej Charles’a Michela, szefowej KE Ursuli von der Leyen i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Polski premier w liście sprzed kilku dni informuje, że mechanizm dotyczący praworządności musi być zgodny z traktatami unijnym i ustaleniami Rady Europejskiej z lipca br. Wskazuje też, że Polska pozytywnie ocenia kształt mechanizmu w części dotyczącej zapobiegania nadużyciom finansowym
— powiedział rozmówca PAP, który zapoznał się z listem.
Jak poinformowało unijne źródło, Morawiecki zwraca uwagę w liście, że prawo, które dotyczy interesów budżetowych UE jest wtórne wobec traktatów unijnych i nie można w regulacjach dotyczących mechanizmu naruszać zasad zawartych w tych traktatach.
Polski premier informuje w liście, że nie można akceptować uznaniowych mechanizmów, które są oparte na politycznych kryteriach. Informuje także, że rozwiązania budżetowe wynegocjowane na szczycie UE w lipcu br. mogą w praktyce nie zostać zaimplementowane, co mogłoby grozić pozbawieniem państw członkowskich narzędzi do walki z kryzysem
— powiedziało źródło.
Polski premier wskazuje, że bez gwarancji dla poszanowania traktowych praw państw członkowskich trudno widzieć możliwości ratyfikowania budżetu w parlamencie. Polski premier informuje również, że liczy na szybkie osiągnięcie porozumienia między krajami członkowskimi i wdrożenie mechanizmów budżetowych
— dodało źródło.
mly/kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/526243-polska-zagrozila-unii-europejskiej-wetem-budzetu