W środę, 11 listopada, przypada Narodowe Święto Niepodległości. Tegoroczne obchody mają wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Prezydent Andrzej Duda złożył przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu i wygłosił telewizyjne orędzie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: 102 lata temu odzyskaliśmy niepodległość. Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę wojskową. Nie zmarnowano historycznej szansy
Gorąco podczas Marszu! Doszło do starć i zamieszek
W Warszawie w środę odbył się Marsz Niepodległości. W tym roku – ze względu na sytuację epidemiczną – odbył się w formie „rajdu”. Wiele osób zdecydowało się jednak uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przemieszczając się pieszo przez stolicę. Doszło do zamieszek na niektórych skrzyżowaniach i błoniach wokół Stadionu Narodowego.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: RELACJA. Marsz Niepodległości 2020. Kolejne starcia z policją! Gorąco przy Stadionie Narodowym i na stacji PKP Warszawa Stadion
Na ulicach stolicy gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości
Ok. godz. 13.00 na ulicach stolicy zaczęły gromadzić się samochody i motocykle z uczestnikami Marszu Niepodległości, który w tym roku - ze względu na sytuację epidemiczną - odbywa się w formie „rajdu”. W pobliżu Ronda Dmowskiego zbierają się piesi uczestnicy manifestacji.
Tegoroczny Marsz Niepodległości odbywa się pod hasłem „Nasza cywilizacja, nasze zasady”. Z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenie ma formę przejazdu samochodowego. Jednak przy rondzie Dmowskiego zebrało się kilkaset osób. Mają biało-czerwone flagi i opaski. Na pl. Defilad natomiast zbiórkę maja członkowie Straży Marszu Niepodległości.
Stołeczna policja informuje, że zablokowane dla ruchu są Al. Jerozolimskie od pl. Zawiszy do ronda Waszyngtona. Nie można też przejechać przez Aleje ulicami Kruczą, Bracką czy Emilii Plater.
Jak informowali organizatorzy zmotoryzowanego Marszu Niepodległości, kolumna samochodów o godz. 14 wyruszy z Ronda Dmowskiego w kierunku Ronda Waszyngtona. Tam jego uczestnicy planują zawrócić i pojechać w kierunku Dworca Centralnego, a następnie zawrócą na Rondzie Czterdziestolatka i pojadą ponownie w stronę Ronda Dmowskiego.
Organizatorzy podczas przejazdu zamierzają komunikować się przy pomocy radia, gdzie oprócz wygłaszanych komunikatów mają być również transmitowane przemówienia i piosenki o charakterze patriotycznym.
Wszyscy nastawiamy odbiorniki na 87,8 FM! Podjęliśmy w tym celu współpracę z Radiem Wnet, które dla ułatwienia przebiegu wydarzenia udostępni swoje fale
— napisali na swoim profilu na Facebooku organizatorzy.
W poniedziałek pełnomocnik stowarzyszenia Marsz Niepodległości mec. Adam Janus poinformował, że sąd apelacyjny oddalił zażalenie stowarzyszenia na postanowienie sądu I instancji utrzymujące decyzję prezydenta Warszawy o zakazie organizacji marszu planowanego na 11 listopada.
Dodał, że z uwagi na wyczerpanie wszelkich dostępnych środków prawnych, pełnomocnicy złożą skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wydał decyzję o nie wyrażeniu zgody na organizację Marszu Niepodległości. Trzaskowski uzasadniał, że decyzję o zakazie organizacji marszu podjął po zasięgnięciu negatywnej opinii sanepidu w tej sprawie. Podkreślił, że opinia ta wskazuje na trudną sytuację epidemiczną szczególnie w Warszawie i na Mazowszu.
Organizatorzy Marszu Niepodległości odwołali się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie. W sobotę sąd ten oddalił odwołanie i tym samym utrzymał zakaz organizacji marszu. W niedzielę po południu pełnomocnik stowarzyszenia poinformował, że złożył do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na postanowienie sądu okręgowego.
W niedzielę wieczorem prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował o zmienionej formule marszu, który w tym roku będzie miał formę przejazdu.
Pytana przez PAP o zmianę formuły zgromadzenia, rzeczniczka stołecznego ratusza podkreśliła, że zgodnie z przepisami przejazdu samochodowego nie sposób uznać za zgromadzenie. Jednocześnie jednak mówiła, że aby zorganizować przejazd ulicami Warszawy, organizatorzy Marszu Niepodległości powinni uzyskać odpowiednie zezwolenie w ratuszu. Jak dodawała, jeśli tego nie zrobią - a jest prawdopodobne, że nie zdążą - przejazd będzie stanowił wykroczenie drogowe.
Beata Szydło: Polska dla nas wszystkich jest wspólną wartością i wspólną odpowiedzialnością
W tym szczególnie trudnym czasie musimy pamiętać, że Polska dla nas wszystkich jest wspólną wartością i wspólną odpowiedzialnością
— powiedziała była premier Beata Szydło w dniu Święta Niepodległości.
Utrudnienia w ruchu w centrum Warszawy
Utrudnienia w ruchu w centrum Warszawy. Wstrzymano ruch pojazdów w Al. Jerozolimskich, na moście Poniatowskiego i w Al. Poniatowskiego na odcinku pomiędzy Rondem Dmowskiego a Rondem Waszyngtona.
Krakowianie odśpiewali hymn, który popłynął z wieży kościoła Mariackiego
Zebrani na Rynku Głównym krakowianie wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, którego melodia w samo południe popłynęła z wieży kościoła Mariackiego, tuż przed hejnałem. Tym razem jednak w dniu Święta Niepodległości na centralnym placu miasta nie było tłumów.
Melodię Mazurka Dąbrowskiego zagrali dwaj strażacy. W ten sposób Kraków przyłączył się do kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”. Hymn zagrali na dwóch trąbkach: starszy ogniomistrz Michał Kołton i sekcyjny Krzysztof Krawczyk.
Na Rynku Głównym jak co roku zgromadzili się mieszkańcy, w dużej mierze rodziny z dziećmi, by wspólnie odśpiewać hymn. Część z nich przyniosła ze sobą biało-czerwone flagi. Zabrakło jednak tradycyjnego tłumu, który zwykle 11 listopada w samo południe wypełnia główny plac miasta.
Kraków został udekorowany flagami państwowymi. Miniaturowe flagi pojawiły się także na autobusach i tramwajach. W Święto Niepodległości na biało-czerwono podświetlone będą wieczorem: kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, Tauron Arena Kraków i wieża telewizyjna na Krzemionkach.
Prezydent Andrzej Duda w orędziu: „102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków”
102 lata temu spełniło się wielkie pragnienie pokoleń Polaków - państwo polskie wróciło na mapę świata. Polska odzyskała niepodległość! Urzeczywistniło się marzenie, za które wielu naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę – cenę własnego życia. Pamiętajmy o nich w tym wyjątkowym dniu
— oświadczył prezydent w orędziu telewizyjnym wygłoszonym w dniu Narodowego Święta Niepodległości.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda w orędziu: „Polska to My – obywatele Rzeczypospolitej. Tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami”
Trudny czas pandemii
Jak zaznaczył, tegoroczne obchody przypadają w wyjątkowo trudnym czasie.
Cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa, która całkowicie zmieniła nasze codzienne życie. Od kilku tygodni zmagamy się z jej drugą falą. Dowiadujemy się o tysiącach nowych zakażeń i zachorowań, a także o ofiarach śmiertelnych. Sytuacja jest bardzo poważna
— stwierdził prezydent.
Podkreślił, że jest „to wielkie wyzwanie dla wszystkich obywateli, dla służby zdrowia i dla władz państwowych”.
Czas pandemii to czas podejmowania trudnych, często niepopularnych decyzji. Jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni wprowadzanymi obostrzeniami i ograniczeniami. Odczuwamy niepewność. Wiele osób martwi się o swoje firmy, o miejsca pracy, o przyszłość swoją i swoich najbliższych
— mówił Andrzej Duda.
Podkreślił, że w sytuacji nadzwyczajnej niezbędne są nadzwyczajne działania.
Dla każdego z nas najważniejsze jest życie i zdrowie. Dlatego zadaniem państwa polskiego jest dzisiaj zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom!
— oświadczył.
Podziękowania dla personelu medycznego
Podziękował „wszystkim, którzy dzielnie znoszą ten trudny czas, przestrzegają zaleceń, nie narażają siebie i innych”.
Dzisiaj to wyraz patriotyzmu. To świadectwo co znaczy prawdziwie obywatelska, odpowiedzialna postawa. Dziękuję za to z całego serca!
— powiedział prezydent.
Podziękował także lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom i całemu personelowi polskiej służby zdrowia, jak również żołnierzom i policjantom, wszystkim funkcjonariuszom wszystkich służb mundurowych.
Apel do ozdrowieńców
Prezydent mówił, że doskonale rozumie niepokój o zdrowie najbliższych, jaki obecnie towarzyszy wielu Polakom w związku z pandemią koronawirusa, bo sam to w ostatnich tygodniach przeżywał.
Szczęśliwie chorobę mam już za sobą, podobnie jak tysiące moich rodaków, których określa się teraz mianem ozdrowieńców. Chciałbym się do państwa zwrócić z apelem o oddawanie osocza. Sam zrobię to w najbliższych dniach po zakończeniu właściwych procedur medycznych
— oświadczył prezydent.
Jak zaznaczył, w ten sposób można wspólnie pomóc tym, którzy teraz przechodzą chorobę lub będą ją przechodzić w najbliższym czasie.
Niech to będzie wyciągnięta w ramach naszej wspólnoty braterska dłoń
— dodał.
Prezydent zaznaczył, że ostatnie dni przynoszą także i dobre informacje o tym, że w najbliższych miesiącach dostępna będzie szczepionka przeciwko SARS-CoV-2.
Zapewnienie jej dla naszych obywateli to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego
— oświadczył Duda. Jak stwierdził, polskie władze „są gotowe do sprawnego zrealizowania tego zadania we współpracy z naszymi partnerami w ramach Unii Europejskiej”
Prezydent: Tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami
Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości – tak innym niż dotychczasowe – szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to my – obywatele Rzeczypospolitej. Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj - Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami
— mówił również Andrzej Duda.
Zaznaczył, że 102 lata temu, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, świat zmagał się z wielką epidemią grypy zwanej hiszpanką, która pochłonęła miliony ofiar.
Młode państwo polskie musiało toczyć zacięte walki o swoje granice, a równocześnie zmagać się z epidemią. Nasi przodkowie sprostali wszystkim tym wielkim wyzwaniom. Wiem, że zrobimy to dzisiaj także i my. Razem pokonamy obecne trudności, tak jak zrobiliśmy to wielokrotnie w naszej historii
— powiedział prezydent.
Niech żyje, wolna, niepodległa, suwerenna Polska, mocna naszą wspólnotą
— zakończył swoje wystąpienie prezydent Duda.
Żenujący spot Komisji Europejskiej o polskiej niepodległości
W spocie stworzonym przez Komisję Europejską Polska została przedstawiona jako kraj słynący z pierogów, zapiekanek, ogórków i grzybów. Co więcej, historia Polski została sprowadzona do pokazania sławnych naukowców, kilku zabytków i… logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pierogi, grzyby i… WOŚP. Żenujący spot Komisji Europejskiej dot. niepodległości Polski. Waszczykowski nie pozostawia suchej nitki
Prezydent Duda złożył przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu
Moment złożenia przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńca od narodu.
Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem Pary Prezydenckiej
Prezydent Andrzej Duda wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złożył przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Na pl. Piłsudskiego został też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbyła się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złożył wieniec przed znajdującym się przy pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.
Marszałek Senatu złożył wieńce przed sześcioma pomnikami
Marszałek Tomasz Grodzki złożył wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, pod pomnikami Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego i Ignacego Daszyńskiego w okolicach Placu na Rozdrożu, pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego w Parku Ujazdowskim oraz pod pomnikiem Wincentego Witosa na Placu Trzech Krzyży.
Orędzie prezydenta Dudy o 12:30
Po uroczystościach na pl. Piłsudskiego prezydent wygłosi orędzie.
W południe centralne uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza
W południe prezydent Andrzej Duda wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Na pl. Piłsudskiego zostanie też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.
Premier złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości, w tym przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie.
Wicepremier Gowin: Odzyskanie niepodległości było kamieniem milowym naszej historii
Odzyskanie niepodległości bylo kamieniem milowym naszej historii i początkiem nowej ery w życiu polskiego narodu
— napisał na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin.
Ciepłe słowa płyną do Polski z całego świata. Zełenski: „Serdeczne życzenia dla Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Polski!”
Do Polski spływają gratulacje z całego świata. Życzenia złożył m.in. prezydent Ukrainy.
Serdeczne życzenia dla Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Polski!
— napisał na Twitterze Zełenski, życząc „bratniemu narodowi polskiemu pokoju i zgody”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Ukrainy złożył życzenia prezydentowi Dudzie. Z całego świata do Polski płyną ciepłe słowa z okazji Święta Niepodległości
Wzruszające wykonanie „Marsza Pierwszej Brygady”
Dziś wspólnie świętujemy 102. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji wyjątkowy chór przygotował nietypowe wykonanie jednej z dobrze znanych Polakom pieśni. Posłuchajcie jak brzmi #MarszPierwszejBrygady
Uroczystości w Katyniu
1 listopada w Katyniu. Chargé d’affaires PL ambasady w Moskwie oraz przedstawiciele ataszatu i dyplomaci złożyli kwiaty i zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym. Została również odprawiona Msza Święta. Z powodu samoizolacji - uroczystość w bardzo skromnym gronie.
Minister zdrowia: „Wyrazem patriotyzmu będzie świętowanie w domach”
Chciałbym zaapelować, w związku ze Świętem Niepodległości 11 listopada, aby wyrazem naszego patriotyzmu było dziś świętowanie w domach, w małych grupach
— napisał Adam Niedzielski na Twitterze.
CZYAJ WIĘCEJ: Minister zdrowia ponowił apel o odpowiedzialne celebrowanie 11 listopada. „Wyrazem patriotyzmu będzie świętowanie w domach”
Modlitwa za ojczyznę na Jasnej Górze
Abp W. Depo na Jasnej Górze: modlitwę pragniemy złączyć z zawierzeniem Królowej Polski drogi Kościoła i prawdziwej polskiej wolności, bo one nie mogą się rozejść, gdyż albo Kościół musiałby porzucić swoją misję i zdradzić Chrystusa, albo Polska musiałaby wyrzec się swojej tożsamości
Życzenia od premiera Litwy i litewskiego MSZ
Happy #IndependenceDay to Prime Minister @MorawieckiM and all our friends in #Poland! On behalf of the Government of Lithuania, I wish to thank for the excellent cooperation in all major fields and issues. A true strategic partnership in spirit and in letter.
Niech żyje Polska! A very happy #IndependenceDay to our friends and allies in #Poland! Warmest greetings from #Lithuania.
Bp Guzdek: Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, chce budować przyszłość lekceważąc przeszłość
Obecnie dostrzegamy pogłębianie się procesu utraty zmysłu historycznego. Często impulsem gwałtownych wystąpień są emocje: złość i gniew, które owszem – dodają sił, ale bywa, że nierzadko odbierają rozsądek. Wielu ludzi, zwłaszcza młodych, w imię niczym nieskrępowanej wolności, chce budować przyszłość lekceważąc i odrzucając osiągnięcia poprzednich pokoleń. Pragną zerwać z tym wszystkim, co było wartością dla ich rodziców i dziadków
— mówił bp Guzdek w Świątyni Opatrzności Bożej.
Tym, którzy głośno krzyczą: odrzućmy przeszłość, a skupmy się na przyszłości, trzeba koniecznie przypomnieć słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
— zaznaczył.
Duchowny zauważył również, że z tymi słowami z przeszłości współbrzmi apel papieża Franciszka z ostatniej encykliki Fratelli tutti, który zacytował: „jeśli jakaś osoba składa wam propozycję i mówi, byście pomijali historię, czy nie doceniali doświadczenia osób starszych, pogardzali wszystkim, co minione, a patrzyli jedynie w przyszłość, którą ona wam oferuje, czyż nie jest to łatwy sposób pozyskania was dla jej propozycji, abyście robili tylko to, co ona wam mówi? Ta osoba potrzebuje, byście byli puści, wykorzenieni, nieufni wobec wszystkiego, abyście ufali jedynie jej obietnicom i podporządkowali się jej planom”.
Przyjmijmy tę radę papieża, uwierzmy, że nasze dziś i jutro można budować jedynie na fundamencie przeszłości, na wartościach uniwersalnych, sprawdzonych, które zostały opisane w Dekalogu. Szanujmy przekazany nam przez poprzednie pokolenia dar wolności
— zaapelował bp Guzdek.
Dodał, że „szczególnie dziś, kiedy cały kraj zmaga się z groźną pandemią, należy „zapomnieć o pożytkach własnych”, odrzucić język pogardy, nienawiści i wrogości oraz strategię odwetu”.
Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny. Trzeba pójść drogą dialogu i porozumienia
— podkreślił.
Nadszedł czas, aby połączyć siły dla dobra naszej ojczyzny. Potrzebne są rozumne, odpowiedzialne działanie i wdzięczność wobec służby zdrowia, służb mundurowych oraz tych wszystkich, którzy spieszą z pomocą chorym, narażając własne zdrowie i życie
— przekonywał.
Nawiązując do obchodów 102. rocznicy odzyskania niepodległości biskup wspominał marszałka Piłsudskiego - „wielkiego Polaka, człowieka o niezwykłej inteligencji, który wyrastał ponad przeciętność. To był prawdziwy przywódca, mąż stanu, który widział dalej i lepiej rozumiał polskie sprawy”.
W Narodowe Święto Niepodległości chcemy także dziękować za polskie rodziny, które w czasie zaborów z pokolenia na pokolenie przekazywały gen wolności oraz wychowywały dzieci i młodzież w duchu religijnym i patriotycznym. Wdzięczność należy się także wspólnotom parafialnym i zakonnym, które były ostoją polskiego języka, wiary i kultury
— mówił.
Bp Guzdek podkreślił też, że „dziś, ciesząc się wolnością naszej ojczyzny, pragniemy dziękować dobremu Bogu oraz tym wszystkim, którzy ponad sto lat temu przyczynili się do zmartwychwstania Rzeczpospolitej. Tak nam podpowiada rozum i poczucie odpowiedzialności”.
Zasługują oni na pamięć i wdzięczność
— dodał.
Na koniec homilii zaznaczył, że przemiana świata zaczyna się od przemiany naszych serc i umysłów.
Dzisiaj, w świecie pogrążonym w mroku niepewności, lęku i obaw o przyszłość, potrzeba światła wiary i rozumu! Ono jest źródłem nadziei na pokonanie wszelkich trudności i zachowanie wolności naszej ojczyzny
— mówił.
Podczas mszy został odmówiony „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej”. Zapłonie również po raz czwarty Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.
Kard. Nycz: Nasza Ojczyzna i Kościół potrzebują modlitwy
W naszej modlitwie jak co roku dziękujemy Bogu za historię sprzed ponad stu lat i za sto lat odzyskanej niepodległości. Tej modlitwy potrzebuje Ojczyzna, ogarnięta tak jak cały świat pandemią oraz niepokojami społecznymi. Tej modlitwy potrzebuje Kościół
— powiedział kard. Kazimierz Nycz we wstępie do Mszy św. w w Świątyni Opatrzności Bożej.
W tym roku z wiadomych powodów jest nas w Świątyni bardzo niewielu. Po prostu jako ludzie odpowiedzialni chcemy, żeby było godnie, pobożnie, modlitewnie, ale bezpiecznie. Bezpiecznie dla wszystkich. Także ta dzisiejsza Msza święta stała się jednym z dwóch tylko głównych punktów państwowych uroczystości przeżywanych w Warszawie
— mówił metropolita warszawski.
Stołeczna policja informuje o możliwych utrudnieniach w ruchu
Święto Niepodległości w Warszawie. W związku z wydarzeniami, jakie mają mieć miejsce, w centrum miasta może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym. Dotyczy to szczególnie ciągu Al. Jerozolimskie - Al. Ks. J. Poniatowskiego, na odcinku pomiędzy Rondem Zawiszy a Rondem Waszyngtona
Mosbacher: Dla Amerykanów Polacy są symbolem niezłomności, bohaterstwa i nadziei
W swojej historii Polacy doświadczyli wielu trudnych i tragicznych wydarzeń. Dla Amerykanów Polacy są symbolem niezłomności, bohaterstwa i nadziei, nawet w najtrudniejszych momentach. Polsko, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości!
— napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Minister Błaszczak: To bardzo ważny dzień w naszej historii
To bardzo ważny dzień w naszej historii, w którym szczególnie wspominamy żołnierzy Wojska Polskiego, którzy pozwolili wybić się Polsce na niepodległość. Dziś żołnierze są zaangażowani w walkę z epidemią, w pomoc osobom zakażonym
— powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister bierze również udział we Mszy św. za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Minister Czarnek dziękuje za akcję „Szkoła do hymnu”: Niech żyje Polska!
Wszystkim uczniom, nauczycielom, dyrekcji szkół bardzo serdecznie dziękuję za tak wielkie zaangażowanie w edukację i wychowanie patriotyczne, czego potwierdzeniem jest także Państwa udział w akcji #SzkołaDoHymnu
Wszystkim Państwu składam najserdeczniejsze życzenia z okazji #NarodoweŚwiętoNiepodległości. Niech żyje Polska!!!
„Niepodległa do hymnu” i wirtualny Festiwal Niepodległa. Dołącz do świętowania
Akcja „Niepodległa do hymnu” i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach.
CZYTAJ WIĘCEJ: „Niepodległa do hymnu” i wirtualny Festiwal Niepodległa. Dołącz do świętowania 102. rocznicy odzyskania niepodległości
Papież Franciszek: Dziś w Polsce przypada Narodowe Święto Niepodległości
Papież do Polaków w czasie audiencji generalnej: Dziś w Polsce przypada Narodowe Święto Niepodległości. Gdy dziękujemy Panu historii za dar wolności, przychodzi na myśl to, czego św. Jan Paweł II uczył młodych:być wolnym, „to znaczy: umieć używać swej wolności w prawdzie”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Papież przypomniał Polakom słowa św. Jana Pawła II. „Być wolnym to znaczy być człowiekiem prawego sumienia”
Msza św. za ojczyznę z udziałem prezydenta Dudy
W Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się msza święta w intencji ojczyzny z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy.
Przed mszą prezydent złożył kwiaty przed grobem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.
Mszy św. przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. W mszy uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, marszałek senior Antoni Macierewicz i członkowie rządu.
Zostanie też odmówiony „Akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej”. Zapłonie również po raz czwarty Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna.
Prezydent Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej
Delegacja PiS z prezesem J. Kaczyńskim złożyła wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze
Delegacja PiS z prezesem ugrupowania Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Wicepremierowi Kaczyńskiemu podczas składania wieńca towarzyszyli przedstawiciele rządu i PiS, w tym szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oraz szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
Delegacja PiS złoży w środę wieńce także przed pomnikami osób zasłużonych na niepodległości Polski, w tym Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Stefana Grota Roweckiego, Ronalda Reagana, Wincentego Witosa i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na koniec delegacja PiS złoży wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.
Geneza polskiego hymnu i program online dla dzieci
Poznajcie historię Mazurka i posłuchajcie nagrania pierwotnej wersji mazura na unikalnej płycie przeznaczonej do stacjonarnej pozytywki gabinetowej. Oba artefakty znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Techniki, które przygotowało film
Program online dla dzieci.
Szef MON złożył kwiaty m.in. na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza
W dniu Narodowego Święta Niepodległości #11Listopada minister @mblaszczak złożył kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, przed pomnikami J. Piłsudskiego przed @DGWdowodztwo i #Belweder, pomnikiem śp. Prezydenta L. Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.
Premier Morawiecki: Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze
W 1918 roku Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli, że pomimo trudności, różnic światopoglądowych było to wykonalne. Zasłużyli na chwałę, stali się wzorem dla następnych pokoleń, które zdawały egzamin podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu, w walce z systemem komunistycznym
— wskazał w środę premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki: Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli tego
Wicepremier Gliński: Każde osłabienie Polski, polskiego interesu narodowego i polskiej racji stanu, grozi polskiej niepodległości
Wiele środowisk i grup społecznych jest zaangażowanych w myślenie patriotyczne, ale mamy też przeciwstawne tendencje - oświadczył w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wielu ludzi w sposób „letni” pochodzi np. do gotowości obrony ojczyzny - dodał.
Obserwuję zaangażowanie wielu środowisk i grup społecznych w myślenie wprost patriotyczne. Ale mamy też do czynienia z różnymi tendencjami ideologicznymi czy aksjologicznymi, które są trochę przeciwstawne temu. To oczywiście jest bardzo smutne
— powiedział Gliński w Programie I Polskiego Radia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gliński: każde osłabienie Polski, polskiego interesu narodowego i polskiej racji stanu, grozi polskiej niepodległości
Szef Sztabu Generalnego WP złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego
Marszałek Józef Piłsudski. Jest jednym z ojców polskiej niepodległości. Odegrał ogromną rolę w odrodzeniu Rzeczypospolitej i doprowadził do odzyskania przez nasz kraj wolności. Generał Rajmund T. Andrzejczak złożył kwiaty przy Jego pomniku w okolicach Belwederu.
Prezydent Duda złożył wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości
Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce pod pomnikami Ojców Niepodległości. Następnie Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej mszy św. za Ojczyznę, która zostanie odprawiona przez kardynała Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbędzie się też, tak jak rok temu, ceremonia zapalenia Świecy Niepodległości. Wcześniej prezydent złoży wieniec znajdującym się w świątyni grobie śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Duda złoży też wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
W południe prezydent wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Na pl. Piłsudskiego zostanie też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy placu pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.
Po uroczystościach na pl. Piłsudskiego prezydent będzie miał wystąpienie telewizyjne.
Szef MON złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego
Minister Mariusz Błaszczak złożył kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się przy Belwederze.
Polska w Brukseli obchodzi Święto Niepodległości. Na ulicach polskie flagi
W tym roku z powodu pandemii Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE nie mogło zorganizować w Brukseli tradycyjnego przyjęcia z okazji Święta Niepodległości Polski. Postanowiło jednak przygotować materiały wideo, w których przypomniało unijnym dyplomatom z innych krajów o tym, jak ważną datą dla Polski jest 11 listopada. Na ulicach niedaleko głównych instytucji unijnych zawisły specjalne biało-czerwone flagi.
Marsz Niepodległości w tym roku zmotoryzowany
Na ulicach Warszawy po raz kolejny 11 listopada organizowany jest Marsz Niepodległości. W tym roku w związku z epidemią i obowiązującymi restrykcjami zadecydowano o nietypowej formule wydarzenia. Uczestnicy na rondo Dmowskiego, gdzie rozpocznie się manifestacja, przyjadą samochodami i motocyklami.
Uczestnicy środowego Marszu Niepodległości wyruszą z ronda Dmowskiego o godz. 14. Stamtąd pojadą na drugą stronę Wisły, do ronda Waszyngtona. Następnie zawrócą i przejadą ulicą do Dworca Centralnego. Na rondzie Czterdziestolatka zrobią nawrót i z powrotem pojadą na rondo Dmowskiego. Taka będzie pętla rajdu.
Rafał Trzaskowski złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Święto Niepodległości. Zwykle obchodzimy je wspólnie tutaj, na pl. Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dziś z oczywistych powodów atmosfera jest skromna, ale niezmiennie składamy hołd wszystkim, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę
Politycy opozycji złożyli kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości
- rocznica odzyskania Niepodległości. Wspólnie złożyliśmy dziś hołd bohaterom tamtych lat. To im zawdzięczamy Niepodległą Polskę, to im zadzwieczam wolność. Pielęgnujemy pamięć i patriotyzm. Zwłaszcza w tych trudnych czasach.
W #ŚwiętoNiepodległości oddajemy hołd Wincentemu Witosowi, polskiemu chłopu z Wierzchosławic, który poprowadził nasz Naród ku upragnionej wolności. Cześć i Chwała Bohaterom! Cześć Jego Pamięci!
83 lata temu odbyły się pierwsze, oficjalne obchody Święta Niepodległości
83 lata temu odbyły się pierwsze, oficjalne obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego. Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 r., podpisaną przez prezydenta I. Mościckiego.
Kancelaria Prezydenta wspomina Ojców Niepodległości
Ojcowie naszej Niepodległości – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński.
Obchody w cieniu pandemii
Mając na uwadze bezpieczeństwo współobywateli w tym roku zaplanowane wydarzenia mające na celu uczczenie Święta Niepodległości odbywać się będą przy udziale minimalnej - zgodnej z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonych obostrzeń sanitarnych - liczby osób
— podkreślił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.
W Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.
Prezydent Andrzej Duda w środę w dniu Narodowego Święto Niepodległości złoży wieńce pod znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Następnie Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej mszy św. za ojczyznę, która zostanie odprawiona przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbędzie się też, tak jak rok temu, ceremonia zapalenia Świecy Niepodległości. Wcześniej prezydent złoży wieniec na znajdującym się w świątyni grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Duda złoży też wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
W południe prezydent wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Na pl. Piłsudskiego zostanie też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.
Na tym zakończy się uroczystość. Nie będzie żadnych zaproszonych gości, wojska, widzów; będą tylko najwyżsi przedstawiciele władz Rzeczpospolitej: prezydent, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
— powiedział prezydencki minister.
Po uroczystościach na pl. Piłsudskiego prezydent będzie miał wystąpienie telewizyjne.
kb/PAP/TVP Info/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/525998-relacja-obchody-swieta-niepodleglosci-w-cieniu-epidemii