Sejm we wtorek wieczorem rozpoczął debatę nad wnioskiem Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W trakcie dyskusji przewidziane są 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów poselskich.
W związku z kontaktem z osobą zarażoną minister Ziobro poddał się samoizolacji i nie jest obecny w Sejmie. Jak dowiedziała się PAP szef MS ma brać udział w debacie nad wnioskiem w formie zdalnej.
Podczas debaty szef PO Borys Budka podkreślił, że wotum nieufności jest aktem oskarżenia przeciwko Zbigniewowi Ziobrze i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Zdaniem lidera PO politycy ci wspólnie zniszczyli Ministerstwo Sprawiedliwości, a z prokuratury i sądownictwa stworzyli mechanizm zastraszani i szantażu.
Oskarżam, że działając wspólnie i w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości narażacie zdrowie i życie tysięcy Polek i Polaków, gdy w środku pandemii podpaliliście Polskę. Będziecie mieli krew na rękach
—powiedział Budka.
Według niego, że Kaczyński i Ziobro działając dla interesu politycznego rozpętali światopoglądową wojnę w dobie zarazy.
Wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry został złożony przez posłów KO na początku października. Jak podkreślono w uzasadnieniu tego wniosku, ma on na celu „zahamowanie szkodliwej i koniunkturalnej działalności Zbigniewa Ziobro, odpowiadającego za fatalny stan polskiego wymiaru sprawiedliwości”.
Kierowane przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura, wykorzystywane są jako narzędzia polityczne, służą wyłącznie jego osobistym oraz partyjnym interesom. Zbigniew Ziobro posługując się uprawnieniami wynikającymi z zajmowanych przez siebie stanowisk, ukierunkowuje swoje działania na poszerzanie wewnętrznych wpływów w strukturze Zjednoczonej Prawicy i zdobycie awansu politycznego
—czytamy we wniosku.
Według jego autorów, prowadzona przez Ziobrę reforma sprawiedliwości przynosi odwrotny efekt od deklarowanego.
Pod pretekstem uproszczenia postępowań prokuratorskich oraz usprawnienia pracy sądów Zbigniew Ziobro upolitycznia sądy i prokuraturę
—wskazano we wniosku.
Jego złożenie jeszcze we wrześniu zapowiedział szef klubu KO Borys Budka. Polityk powiedział wtedy, że „dzisiaj człowiekiem, który decyduje o absolutnej bezkarności ludzi władzy, jest prokurator generalny Zbigniew Ziobro” i że „przez jego działalność prokuratura została skrajnie upolityczniona”.
Według Budki Ziobro „zrujnował wymiar sprawiedliwości i prokuraturę”.
Czas na powiedzenie +sprawdzam+
—mówił wówczas polityk KO.
Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić wobec ministra wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Z kolei zgodnie z regulaminem Sejmu, wniosek o wotum nieufności wobec ministra musi poprzeć większość ustawowej liczby posłów, czyli 231.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/523966-opozycja-chce-dymisji-ziobry-rozpoczela-sie-debata
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.