„Tak jak do tej pory będzie to obszar leżący w gestii ministerstwa rodziny, zdrowia, edukacji i rozwoju” - podkreśla w rozmowie z portalem wPolityce.pl Anita Czerwińska, rzecznik prasowa PiS odnosząc się do planowanego rozszerzenia ustawy „Za życiem”. Podkreśla przy tym, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółowych rozwiązaniach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
-Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego! Aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP
Zapytana, o jakie konkretnie rozwiązania zostanie poszerzony program „Za życiem” poseł Anita Czerwińska powiedziała, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach.
W przyszłym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek powołamy sejmową komisję nadzwyczajną, na której będziemy procedować rozszerzenie dotychczasowej ustawy „Za życiem”. Także jest za wcześnie na konkrety
— poinformowała.
Zapytana, czy Prawo i Sprawiedliwość dostrzega konkretne kierunki, w których należałoby pójść, Anita Czerwińska wyjaśniła:
Na pewno zostaną podtrzymane te, które są do tej pory. Będziemy chcieli, żeby w ramach komisji wypowiedzieli się praktycy i eksperci, którzy wskażą nam miejsca wymagające w tej sytuacji wzmocnienia.
Rozszerzeniem ustawy „Za życiem” zajmą się cztery ministerstwa
Tak jak do tej pory będzie to obszar leżący w gestii ministerstwa rodziny, zdrowia, edukacji i rozwoju
— podkreślała.
Odnosząc się do tego, co w ramach programu „Za życiem” udało się do tej pory zrobić, Anita Czerwińska wyliczała:
Generalnie co do założeń tego programu, to wiadomo, że jego głównym celem jest wspieranie rodzin z osobami niepełnosprawnymi, a w szczególności tych, którzy wychowują niepełnosprawne dzieci. To jest na pewno pierwsze kompleksowe rozwiązanie dotyczące wsparcia kobiet w ciąży. Czyli już na wczesnym etapie życia dziecka pomagamy rodzinom, tworzymy warunki do rehabilitacji oraz organizujemy wsparcie mieszkaniowe. Szczególna pomoc jest kierowana do kobiet w ciąży, o których już wiadomo, że ich ciąże są powikłane – to jest dofinansowanie m.in. diagnostyki i terapii prenatalnej. Rozwijamy sieć domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży a także pomoc – co bardzo istotne – dla uczennic w ciąży. Wzmocniliśmy pozycję asystenta rodziny i tak w 2019 r. opieką objętych było ponad 41 rodzin, w których wychowuje się 95 tys. dzieci. Kolejna sprawa to dodatkowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych w przypadkach, gdy dziecko narodzi się z ciężkim, nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną chorobą zagrażającą jego życiu i do września 2020 roku wypłaciliśmy 3 tys. takich świadczeń.
Wszechstronna, kompleksowa opieka zdrowotna nad kobietą w okresie ciąży, porodu, później połogu ze szczególnym uwzględnieniem tych sytuacji, gdzie są powikłania i zagrożenia dla matki oraz dziecka. Przykładowo Narodowy Fundusz Zdrowia finansował świadczenia realizowane w oparciu o umowy zawarte w ramach koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży. W pierwszej połowie 2020 roku tą opieką zostało objętych prawie 20 tys. kobiet. Dzieci we wczesnym stadium są diagnozowane i leczone. W pierwszym półroczu 2020 roku takim świadczeniem objętych było 422 pacjentów
— kontynuowała.
„Na pewno trzeba mówić, uświadamiać i edukować o tym, że w fazie prenatalnej u mamy pod sercem jest człowiek”
Zapytana, czy Prawo i Sprawiedliwość planuje prowadzenie kampanii społecznych m.in. mających na celu uświadamiać, że człowiekiem jest się od samego poczęcia i przeciwdziałać szerzeniu aborcyjnej mentalności, Anita Czerwińska odpowiedziała:
Z całą pewnością trzeba mieć na to odpowiedź. To wczorajsze orzeczenie Trybunału jest stwierdzeniem, że życie człowieka ma taką samą wartość, bez względu na to, w której jest fazie, ale też jest to uznanie, że ta faza prenatalna jest życiem człowieka i z całą pewnością należy o tym mówić. Na pewno trzeba mówić, uświadamiać i edukować o tym, że w fazie prenatalnej u mamy pod sercem jest człowiek.
aw
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/523359-tylko-u-nas-szczegoly-rozszerzenia-programu-za-zyciem