Posłowie podczas czwartkowych obrad nie zgodzili się na odrzucenie informacji premiera o przygotowaniu państwa do walki z epidemią, co oznacza, że Sejm przyjął informację do wiadomości. Posłowie przyjęli też nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Sejm nie przyjął też kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.
ZAMKNIĘTO POSIEDZENIE SEJMU
W czwartek ok godz. 18.30 Sejm zakończył posiedzenie; następne planowane jest na 27-28 października.
Hucpa posłanek Lewicy po wyroku TK!
Na mównicę sejmową weszło kilka posłanek Lewicy. Urządziły hucpę po wyroku TK ws. aborcji eugenicznej!
Tzw. Trybunał Konstytucyjny tzw. wyrokiem sponiewierał polskie kobiety, odebrał im godność i prawa człowieka! Pozbawił je prawa decydowania o sobie, ubezwłasnowolnił je. Polskie państwo rękami kadłubkowego TK zdradziło połowę swoich obywateli
— wykrzykiwała poseł Anita Kucharska-Dziedzic.
Przedstawicielka Lewicy dramatyzowała coraz bardziej, wyrażając groteskowe oskarżenia!
Polski parlament nie może pozostać niemy i bierny na tę niegodziwość. Zgłaszam wniosek formalny o przerwę i zwołanie natychmiastowej debaty parlamentarnej, póki jeszcze nie założono kobietom knebla, póki jeszcze nie założono łańcucha, póki Straż Marszałkowska nie wnosi posłanek i posłów. Musimy rozpocząć debatę o liberalizacji ustawy aborcyjnej, o przywrócenie Polkom im należytych praw człowieka!
— wykrzykiwała niemal z mównicy sejmowej.
WAŻNE! Sejm odrzucił kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na RPO
Za powołaniem Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na urząd RPO głosowało 201 posłów, przeciw było 237. Wstrzymało się 9 posłów.
W związku z tym, że Sejm nie powołał Rzecznika Praw Obywatelskich, procedura zostanie przeprowadzona ponownie
— ogłosił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Ustalił termin na składanie wniosków z kandydaturami do 27 października br.
Posłowie opozycji zwrócili się w stronę Rudzińskiej-Bluszcz, bijąc brawa.
Rudzińska-Bluszcz zamierza jednak dalej kandydować.
Działamy dalej. Będę konsekwentnie ubiegać się o stanowisko RPO. Dla Was
— napisała na Twitterze po przegranym głosowaniu.
Awantura w Sejmie!
Dzisiaj orzeczenie TK przybliżyło nas do tego, by Polska wypełniła wreszcie to, co jest wpisane do treści konstytucji. Należy podziękować sędziom TK, że takie orzeczenie wydali
— mówił poseł Konfederacji Robert Winnicki. Przedstawiciele Lewicy próbowali zagłuszać przemówienie, uderzając dłońmi w ławy!
Lewica pokazuje swoje chamstwo! Panie przewodniczący Czarzasty, jak panu nie wstyd coś takiego robić w Sejmie. Nie wstyd panu? Niech pan usiądzie i nie podnosi głosu
— przerwał wicemarszałek Terlecki.
Haniebne głosy
— wykrzykiwał Czarzasty
Histeryczne wystąpienie Katarzyny Ueberhan z Lewicy:
W tych ciężkich czasach musimy dotrzeć, jak ważną funkcję pełni RPO
— mówiła przedstawicielka Lewicy.
Biuro RPO nie powinno być przedmiotem politycznych targów (…) Wszyscy ci, którzy podniosą rękę przeciw kandydatce na urząd RPO, pokażą słynny palec Lichockiej całemu społeczeństwu, które tę kandydaturę popiera
— histeryzowała poseł Lewicy.
Michał Szczerba (KO):
W tych dniach każda i każdy z nas budzi się ze strachem (…) Jaki będzie wynik testu? Czy znajdzie się miejsce w szpitalu? Jesteśmy na wojnie wszyscy, walczymy nie ze sobą, ale zabójczym koronawirusem
— przemawiał.
Wybieramy dziś RPO
— dodał, wychwalając „społeczną kandydatkę”.
Rzecznik nie musi podobać się władzy. Nie słyszałem żadnej merytorycznej uwagi (…) Nie odrzucajcie tej kandydatury tylko dlatego, że nie macie własnej
— nacierał Szczerba.
Jan Kanthak (PiS) w imieniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka
Komisja sprawiedliwości i praw człowieka wyraziła negatywną opinię wobec pani Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz
— przekazał poseł Jan Kanthak.
Kolejny punkt - wybór Rzecznika Praw Obywatelskich
Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek przedstawia kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Głos zabrał też przedstawiciel KO Robert Kropiwnicki.
WAŻNE. Sejm przyjął ustawę covidową!!!
Sejm uchwalił nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.
Projekt poparło aż 423 posłów! Przeciw było 11, od głosu się wstrzymało 9.
Ostatecznie zdecydowana większość przepisów uchwalonej nowelizacji jest zbieżna z projektem Prawa i Sprawiedliwości. W ustawie znalazły się również niektóre rozwiązania zaproponowane w projektach Lewicy i KO.
Za poparcie ustawy podziękował posłom minister zdrowia Adam Niedzielski.
Chciałem serdecznie podziękować państwu za to jak jednoznacznie ocenienie naszych rozwiązań. Uważam, że bardzo dobry projekt. Nie ma bytów idealnych, ale ten projekt odpowiada na potrzeby, które związane są z rozwijającą się pandemią. Bardzo dziękuję za bardzo merytoryczną pracę w komisji (…), również wszystkim posłom opozycji, którzy mieli realny wkład w rozwiązania, które zostały przegłosowanie. (…) Mam nadzieję, że jest to preludium to szybkiego przejścia ustawy przez Senat
— mówił.
Dariusz Klimczak (PSL) zabiera głos przed głosowaniem nad ustawą
Długo pracowaliśmy nad ta ustawą wiele rzeczy udało nam się wspólnie poprawić. Tego oczekują od nas Polacy. Ale każdy, kto nie dostał się do lekarze, oczekuje od posłów, żeby ten system działał sprawnie
— mówił.
Poseł PiS Tomasz Latos dziękuje
Chciałbym podziękować wnioskodawcom, panu ministrowi i wszystkim państwu za wiele godzin bardzo trudnej, ale także rzetelnej pracy (…) Nie deprecjonujmy naszego wspólnego wysiłku i projektu, który wart jest poparcia
— podkreślał.
Poseł KO Monika Wielichowska żali się z mównicy sejmowej
To mógłby być dobry projekt, spóźniony ale dobry. Gdyby został obudowany naszymi poprawkami (…) Dziś zagłosujemy za tym projektem, bo zawiera kilka dobrych zmian. Z nadzieję, że wróci z Senatu obudowany naszymi poprawkami, a państwo zmienią zdanie
— mówiła.
„Show” kandydatki na RPO w Sejmie
Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu jeszcze dziś ma przeprowadzone ma głosowanie nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem kandydatka Zuzanna Rudzińska-Bluszcz czeka na galerii sejmowej.
Jesteśmy w Sejmie, czekamy na głosowanie. Stoję tu w imieniu 1100 organizacji społecznych. Prawdopodobnie głosowanie odbędzie się około godz. 18:00.
Jej wpis to ciąg dalszy „show”? Czy poważna kandydatka musiałaby aż tak litościwie prosić o uwagę? Czy to poważne?
CZYTAJ TAKŻE: Kolejne show Rudzińskiej-Bluszcz. Siedziała na podłodze, tym razem nagrała wideo przed Sejmem. „Jestem uparta”. WIDEO
Posłowie powrócili do głosowania
Kolejne poprawki mniejszości są odrzucane w trakcie głosowań.
Kolejne wnioski mniejszości przepadają. Teraz przerwa
Wicemarszałek Ryszard Terlecki zarządził „na życzenie klubu Platformy” 10 minut przerwy.
Nadal trwa sejmowe głosowanie nad wnioskami mniejszości
Sejmowa większość konsekwentnie odrzuca wnioski mniejszości to projektu tzw. ustawy covidowej.
Małe poruszenie na sali obrad! Wszystko przez wyrok TK
Podczas głosowania nad poprawkami do ustawy covidowej, w opozycyjnych ławach poselskich można było zauważyć małe poruszenie. Barbara Nowacka złapała się za głowę i dyskutowała z Małgorzatą Kidawą-Błońską oraz Małgorzatą Tracz (Zieloni, KO).
Wszystko przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który właśnie orzekł, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją!
CZYTAJ WIĘCEJ: Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego! Aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją RP
Nowacka wyszła nawet na chwilę z sali obrad! A emocje wyraziła w skandalicznym wpisie o „draniach”.
Także jej towarzyszki z ław poselskich dały upust swojemu histerycznemu oburzeniu, pisząc o „piekle kobiet” i „torturach”.
Żywą dyskusję przeprowadzili też posłowie Lewicy, ale również i PiS
Grodzki niewzruszony! Senat dopiero w poniedziałek o 16:00
Zgodnie z zapowiedzią marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego posiedzenie izby wyższej rozpocznie się w poniedziałek o godz. 16, pierwszym punktem będzie rozpatrzenie przepisów dotyczących walki z epidemią - powiedziała w czwartek PAP wicedyrektor CIS Anna Godzwon.
Wnioski mniejszości przepadają w głosowaniach
Sejm w trzecim czytaniu rozpatruje tzw. ustawę covidową. Przepadają kolejne wnioski mniejszości!
Odrzucono już dwunasty wniosek, czyli pierwszą poprawkę.
Rozpoczęło się III projektu ustawy dot. walki z COVID-19
Posłowie zagłosowali za przejściem do trzeciego czytania projektu tzw. ustawy covidowej bez odsyłania jej do komisji sejmowej!
Rozpoczęła się seria głosowań nad wnioskami mniejszości.
Sejm przyjął informację premiera do wiadomości
Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie informacji premiera o przygotowaniu państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronowirusa.
Wniosek o odrzucenie informacji premiera wygłoszonej w środę w Sejmie złożył klub Lewicy.
W czwartkowym głosowaniu za odrzuceniem informacji opowiedziało się 214 posłów, 231 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Premier Mateusz Morawiecki przedstawiając w środę informację o przygotowaniu państwa do walki z nasilającą się epidemią wśród najważniejszych zasad walki z koronawirusem wymienił utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i wentylowanie pomieszczeń. Zastrzegł jednak, że należy liczyć się z również z trzecią falą pandemii.
Szef rządu wymienił cztery główne linie obrony przed pandemią. Jak mówił, pierwsza linia to są rygory i obostrzenia, obowiązkowe maseczki, dystans społeczny, określone warunki sanitarne i aplikacja Stop COVID-19. Druga to system ochrony zdrowia i kwarantanna, trzecia to tworzenie dodatkowych łóżek szpitalnych, a czwarta to szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim.
Zapowiedział też ustawowe uregulowanie noszenia maseczek, zwiększanie liczby łóżek w szpitalach, wprowadzenie w wyższych klasach szkół podstawowych nauczania zdalnego lub hybrydowego, stworzenie aplikacji „Stop Covid”.
Wniosek o przerwę przepadł. Trwa blok głosowań
Marszałek Ryszard Terlecki zarządził głosowanie ws. wniosku KO o przerwę. Wniosek został odrzucony. Rozpoczął się blok głosowań.
Konfederacja również chce przerwy
W imieniu Konfederacji głos zabrał poseł Winnicki, który również zażądał przerwy w obradach.
Wniosek formalny Gawkowskiego
Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski chciał, aby Sejm dopuścił do głosu kandydatkę na RPO.
To wbrew regulaminowi
— powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki.
Nowacka chce rozmowy o aborcji
Prosimy o uzupełnienie obrad o informację pełnomocnika ds. równego traktowania. W tej chwili obraduje tzw. TK i ma wydać wyrok na kobiety, który będzie przymuszał kobiety do urodzenia bez względu na stan płodu
— mówiła z kolei Barbara Nowacka.
Sejm wznowił obrady. Już wniosek formalny KO o przerwę!
Po wznowieniu obrad jako pierwszy głos zabrał Cezary Tomczyk z KO.
Chciałem zgłosić wniosek formalny o przerwę do g. 16, żeby minister zdrowia powiedział nam dlaczego jest rekord zachorować, a o 10 tys. zrobionych testów mniej
— powiedział Cezary Tomczyk.
Drugie czytanie projektu ustawy covidowej
W czwartek rano w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy, autorstwa PiS, dotyczącego walki z epidemią, który zakłada m.in. podwyższenie wynagrodzeń pracowników medycznych kierowanych przez wojewodów do walki z epidemią. Bolesław Piecha z PiS złożył wniosek o niezwłoczne przystąpienie do trzeciego czytania projektu, bez odsyłania go do komisji. Ponieważ został zgłoszony sprzeciw wobec tego wniosku, kwestia ta zostanie rozstrzygnięta w głosowaniu po wznowieniu obrad.
Podczas drugiego czytania zgłoszonych zostało ponad 30 poprawek, w tym przez posłów KO i Konfederacji. Jeśli zostanie przyjęty wniosek o przejście do trzeciego czytania, poprawki te, podobnie jak wnioski mniejszości komisji zdrowia będą głosowane na sali sejmowej.
Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, która pracowała nad czterema poselskimi projektami dot. walki z epidemią, za wiodący uznany został projekt PiS. Posłowie przychylili się m.in. do propozycji Lewicy, by można było w sklepach odmówić sprzedaży osobom bez masek zakrywających usta i nos. Komisja nie poparła kilkudziesięciu innych poprawek, które stały się wnioskami mniejszości.
Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich
Po przerwie przeprowadzone ma być też głosowanie nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Posłowie będą głosowali nad kandydaturą jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO - mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Kandydaturę wspieranej licznie przez organizacje pozarządowe mec. Rudzińskiej-Bluszcz zgłosiły w sierpniu kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Na początku października sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie negatywnie zaopiniowała kandydaturę Rudzińskej-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września. Wtedy również komisja nie opowiedziała się za jej kandydaturą, jednak głosowanie zostało unieważnione.
5-letnia kadencja obecnego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o RPO - nadal pełni on tę funkcję, do czasu powołania swego następcy.
xyz,kpc/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/523203-gorace-obrady-sejmu-ogromna-wiekszosc-za-ustawa-covidowa