Paweł Wroński na łamach „Gazety Wyborczej” porównał ministra edukacji narodowej Przemysława Czarnka do Stanisława Grabowskiego, nieślubnego syna króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, „sługi cara” i „przeciwnika nowoczesności”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Opowiastka o „Podróży do Ciemnogrodu” - traktacie autorstwa Stanisława Kostki Potockiego, który wywołał jeden z największych publicystyczno-politycznych skandali w dziejach naszego kraju, posłużyła publicyście „Gazety Wyborczej” do dyskredytowania ministra edukacji narodowej prof. Przemysława Czarnka,
Awantura związana z „Podróżą do Ciemnogrodu” nie skończyła się dobrze dla autora. […] Car Aleksander I, pod wpływem prymasa Jana Pawła Woronicza, osobistym dekretem zdymisjonował ministra, łamiąc przy tym po raz pierwszy konstytucję Królestwa. Miejsce Kostki Potockiego zajął Stanisław Grabowski, nieślubny syn króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sługa cara i przeciwnik nowoczesności. Taki ówczesny minister Przemysław Czarnek, który uważał, że wszelkie zło bierze się z nowoczesności i oczywiście z Zachodu
— napisał Wroński.
Z całego czterotomowego dzieła Potockiego do dzisiaj przetrwało słowo „ciemnogród”. Oczywiście nadal nie ma nic wspólnego z Polską…
— dodał.
Wroński najwyraźniej zapomniał, że po ziemie polskie podczas rozbiorów sięgnęła nie tylko Rosja, ale i leżące na zachodzie Prusy. Zresztą kilka lat temu „GW” w jednym z dodatków udostępniła swoje łamy „ekspertowi”, który twierdził, że rozbiory Polski „pod wieloma względami oznaczały postęp i modernizację”. Jeżeli zatem o sprzeciwie ministra wobec takiej „nowoczesności” pisze Wroński, to wystawia prof. Czarnkowi laurkę.
aw/Gazeta Wyborcza
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/522998-wronski-na-lamach-gw-atakuje-ministra-czarnka
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.