Europarlamentarzyści i szefowie państw europejskich spierają się o ostateczny kształt unijnego budżetu na lata 2021 – 2027 oraz wynoszący 750 mld euro Europejski Fundusz Odbudowy – pisze Alan Posener w komentarzu opublikowanym w piątek wieczorem w internetowym wydaniu dziennika „Die Welt”.
Jego zdaniem należy szybko znaleźć rozwiązanie, gdyż w przeciwnym razie „problemy UE ulegną zaostrzeniu”. W komentarzu zatytułowanym „Dajcie Wschodnim Europejczykom pieniądze! O państwo prawa będziemy spierać się później”, Posener przekonuje, że większość ludzi uważa iż spory o unijny budżet „są za nudne”.
Niesłusznie. Chodzi o coś więcej niż o pieniądze, chodzi o władzę i o przyszłość Unii Europejskiej
—tłumaczy. Jego zdaniem Parlament Europejski dąży do maksymalnego powiększenia budżetu, natomiast Rada Europejska, czyli przywódcy 27 krajów UE, walczą o zachowanie kompetencji rządów narodowych.
Posener dodaje, że dzięki forsowanemu przez Angelę Merkel funduszowi do walki ze skutkami koronawirusa Rada Europejska wzmocniła ostatnio swoją władzę. W wieloletnim budżecie unijnym Rada chciałaby natomiast ograniczyć wydatki na niektóre programy skierowane w przyszłość.
Przeciwko temu buntuje się Parlament Europejski, który chciałby wydać więcej pieniędzy i w dodatku uzależnić ich wypłatę od ścisłego przestrzegania zasad praworządności. Przeciwko temu bronią się Węgry i Polska
—czytamy w „Die Welt”.Zdaniem Posenera Rada Europejska byłaby skłonna do zwiększenia budżetu. Jeśli jednak Parlament Europejski przeforsuje swoje stanowisko dotyczące mechanizmu w sprawie praworządności, Unii Europejskiej grozi rozbicie.
Populiści w Warszawie, Budapeszcie i innych wschodnioeuropejskich stolicach nie ugną się, jak to już teraz określają przed „dyktatem Brukseli”
—ostrzega autor.
Wspiera ich głośno Moskwa, po cichu Pekin, milcząco Waszyngton i Londyn – wszyscy, którzy, choć z różnych powodów, dążą do osłabienia UE
—kontynuuje Posener.Dziennikarz „Die Welt” wskazuje na liczne kryzysy trapiące Unię: Brexit, Rosję, Białoruś, konflikt o gaz między Grecją a Turcją, Libię, problem migracji.
Gdzie się nie spojrzy, wszędzie UE stoi przed wyzwaniami w polityce zagranicznej
—zaznacza Posener. Jego zdaniem europejskie zjednoczenie jest obecnie tak ważne, jak nigdy przedtem. A walka o zasady w tej sytuacji przyniesie odwrotny skutek.
Parlament i Rada powinny znaleźć kompromis: więcej pieniędzy, mniej warunków. Na konieczną walkę o praworządność w UE przyjdzie czas przy innych okazjach
—uważa Posener. Czasami trzeba jego zdaniem uznać, że coś jest ważniejsze.
JJW, welt.de, dw.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/522708-die-welt-o-praworzadnosci-sa-pilniejsze-sprawy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.