Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 16 z 17 zarzutów, jakie obecnej dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej postawili w pozwie autorzy pierwotnej koncepcji wystawy, w tym były jej dyrektor, Paweł Machcewicz - dowiaduje się portal wPolityce.pl.
Istotą sporu było to, czy nowe kierownictwo placówki, w tym powszechnie szanowany dyrektor, historyk dr Karol Nawrocki, ma prawo umieścić na wystawie elementy, które opowiadają prawdę o polskim losie w czasie II Wojny Światowej, o polskim heroizmie i narodowym cierpieniu, o polskiej pomocy Żydom prześladowanym przez Niemców.
Udało się obronić polskich bohaterów. Z 17 zmian na wystawie, które skarżyli powodowie, tylko jedna została zakwestionowana. Zostają Kolbe, Sendlerowa, Pilecki, Ulmowie. Pozostaje upamiętnienie męczeństwa polskich zakonnic i księży. Wielka radość!
— mówi nam dyr. dr Karol Nawrocki.
Dodaje, że czeka na pisemne uzasadnienie wyroku, ale ma nadzieję, że wyrok będzie oznaczał trwałe przyznanie dyrektorowi Muzeum oczywistego prawa do kreowania kształtu wystawy za którą przecież odpowiada.
Z informacji, które posiadamy wynika, że sąd nakazał Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprzestania wyświetlania filmu pt. „Niezwyciężeni” autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej na dwóch ekranach podzielonych murem i zasiekami w sekcji 18 wystawy „Od wojny do wolności” oraz zasądził od pozwanego muzeum na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku 10 tys. zł, w związku z naruszeniem praw autorskich i dóbr osobistych powodów.
Wielka szkoda, bo to film prawdziwy, wartościowy i atrakcyjny dla także zagranicznej publiczności.
ZOBACZ:
Będziemy w tej sprawie wnosić apelację
— mówi nam dyrektor Nawrocki. Podkreśla, że wszystkie zmiany miały na celu pokazanie całej prawdy o przyczynach, przebiegu i skutkach II Wojny Światowej.
Proces ws. praw autorskich do wystawy MIIWŚ trwał od lipca 2018 r.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte 23 marca 2017 r. Autorami wystawy głównej był zespół złożony z ówczesnego dyrektora placówki prof. Pawła Machcewicza, jego ówczesnych zastępców - dr. hab. Piotra Majewskiego i dr. Janusza Marszalca oraz prof. Rafała Wnuka. W kwietniu 2017 r., w efekcie decyzji podjętych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nowym szefem placówki został dr Karol Nawrocki. Poczynając od września 2017 r. rozpoczął on wprowadzanie zmian na wystawie głównej. W odpowiedzi autorzy ekspozycji wnieśli pozew o naruszenie ich praw autorskich.
gim
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/522085-wazne-zwyciestwo-prawdy-zostaja-kolbe-pilecki-ulmowie