Kilkadziesiąt poprawek wprowadził Senat do noweli ustawy o ochronie zwierząt, wśród nich wykreślającą ograniczenia uboju rytualnego w przypadku drobiu oraz wydłużającą wejście w życie przepisów o zakazie hodowli zwierząt na futra - do 31 lipca 2023 r. a w przypadku uboju rytualnego - do końca 2025 r.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Senat przyjął „Piątkę dla zwierząt” z poprawkami! Nowelizacja ustawy wróci teraz do Sejmu. Jak głosowali senatorowie?
Jakie poprawki wprowadzili senatorowie?
W trakcie bloku głosowań przyjęto m.in. rekomendowaną przez rząd Mateusza Morawieckiego i klub PiS poprawkę o wykreśleniu z ustawy ograniczenia dotyczącego uboju rytualnego drobiu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Potwierdziły się ustalenia portalu wPolityce.pl! Premier: Zmiany w ustawie i powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt
Senatorowie przyjęli też poprawkę zgłoszoną przez senatora KO Marka Borowskiego, która przewiduje, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 31 lipca 2023 r., a ubój rytualny na obecnych zasadach - do 31 grudnia 2025 roku (tzw. vacatio legis).
Zgodnie z tą poprawką, po wejściu w życie przepisów noweli podmiotom prowadzącym wygaszaną działalność przysługiwałoby roszczenie skierowane do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesioną szkodę wynikającą z konieczności dostosowania się do nowych przepisów. Wnioski w sprawie rekompensat będzie rozpatrywał minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.
Poparcie uzyskała także kolejna poprawka autorstwa Borowskiego, wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz regulująca tę kwestię.
Senatorowie nie poparli natomiast m.in. poprawki złożonej przez senatorów PSL i PiS o wykreślenie z noweli zapisów ograniczających ubój rytualny.
Senatorowie przyjęli także poprawkę wykreślającą przepisy rozszerzające uprawnienia organizacji pozarządowych do odbierania zwierzęcia jego właścicielowi lub opiekunowi.
Przyjęto też poprawkę wykreślającą przepisy umożliwiające odbieranie zwierzęcia jego właścicielowi przez każdą osobę, jeżeli działanie lub zaniechanie właściciela bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu tego zwierzęcia.
Została wprowadzona także poprawka umożliwiającą przedsiębiorcom prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt.
kpc/PAP/Twitter/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/521979-kilkadziesiat-poprawek-do-piatki-dla-zwierzat-sprawdz