Połączone komisje senackie ustawodawcza i rolnictwa opowiedziały się w środę przeciwko poprawkom, wykreślającym ograniczenia dotyczące uboju rytualnego z noweli o ochronie zwierząt. Komisje nie poparły też wniosków o odrzucenie ustawy oraz przyjęcie jej bez poprawek. „To są najważniejsze poprawki i na wynik tego głosowania czeka cała wieś” — mówił wcześniej senator PiS Józef Łyczak. „Coś się skończyło w Senacie…” — skomentował na Twitterze senator PSL Jan Filip Libicki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co dalej z „piątką dla zwierząt”? Głosowanie w Senacie zostało przełożone. Izba wyższa wznowi obrady w środę o godz. 12.30
CZYTAJ TAKŻE: Senat zdecyduje ws. „piątki dla zwierząt”. Sobolewski zapewnia: Większość postulatów środowisk rolniczych została spełniona
Co z poprawkami dot. uboju rytualnego?
W środę połączone komisje senackie rolnictwa i ustawodawcza opiniują zgłoszone podczas senackiej debaty poprawki i wnioski mniejszości do ustawy o ochronie zwierząt. Na godz. 12.30 zaplanowane jest głosowanie na plenarnym posiedzeniu Senatu. Pierwotnie
Połączone komisje na początku obrad negatywnie zaopiniowały wnioski o odrzucenie ustawy w całości, o co wniosła komisja rolnictwa, a także przyjęcie jej bez poprawek - o co wnioskowała Lewica.
Senatorowie negatywnie zaopiniowali blok poprawek, które wykreślały z noweli zakaz dokonywania uboju rytualnego przeznaczonego na eksport i pozostawiały przepisy o uboju rytualnym w obecnej formie. Te poprawki wywołały największe emocje na sali.
To są najważniejsze poprawki i na wynik tego głosowania czeka cała wieś
— mówił senator Józef Łyczak (PiS), apelując o poparcie tych poprawek. Połączone komisje nie przychyliły się jednak do jego stanowiska.
Poparto natomiast poprawkę zgłoszoną przez posła PiS Jacka Boguckiego zakładającą, że bez ograniczeń możliwy będzie ubój rytualny drobiu, czyli rozwiązanie zaproponowane ostatnio przez rząd.
CZYTAJ WIĘCEJ: Potwierdziły się ustalenia portalu wPolityce.pl! Premier: Zmiany w ustawie i powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt
Senatorowie poparli też m.in. poprawki, że przedsiębiorcy mogą prowadzić schroniska dla zwierząt, a także poprawkę poszerzającą katalog celów, do których można wykorzystywać psy, o cele obronne.
Na połączonych komisjach senackich wykreślenie zakazu uboju rytualnego nie uzyskał większości. Coś się skończyło w Senacie…
— napisał na Twitterze senator PSL Jan Filip Libicki. Czy mowa o większości senackiej?
CZYTAJ TAKŻE: „Piątka dla zwierząt” podzieliła opozycję. Libicki: Na współpracy senackiej większości pojawiła się poważna rysa
Senat pracuje nad „Piątką nad zwierząt”. Głosowanie jednak w środę
Pierwotnie komisje miały się zebrać jeszcze we wtorek wieczorem i tego dnia miało się również odbyć głosowanie w Senacie.
Senator Krzysztof Kwiatkowski (niezrz.), który miał przewodniczyć pracom połączonych komisji, poinformował jednak we wtorek przed godz. 22, że komisje odniosą się do złożonych w debacie poprawek w środę. Powiedział, że legislatorzy musieli zrobić zbiorcze zestawienie poprawek, a senatorowie zgłaszali, że chcą się zapoznać z tym zestawieniem przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Senat we wtorek od rana, z przerwami, przez ponad 9 godzin debatował nad nowelą ustawy ochronie zwierząt. Złożono wnioski mniejszości oraz poprawki, dotyczące m.in. dłuższego vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt na futra i ograniczenia uboju rytualnego.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się na poniedziałkowym posiedzeniu za odrzuceniem noweli w całości; Komisja Ustawodawcza przyjęła w poniedziałek ponad 30 poprawek do noweli.
Senator Jacek Bogucki (PiS) zgłosił we wtorek w Senacie jako wnioski mniejszości poprawki, które były zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zakładają one m.in., że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r., przy czym ma być nadal możliwy ubój rytualny drobiu. Poprawki dotyczą też odszkodowań dla hodowców z ograniczanych przez nowelę branż oraz powstania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.
Kwiatkowski złożył także wniosek mniejszości, dotyczący wprowadzenia do noweli i określenia minimalnej wysokość świadczenia dla opiekuna zwierzęcia na tzw. zwierzęcej emeryturze.
Z kolei senator Bogdan Borusewicz (KO) złożył poprawki dotyczące wydłużenia vacatio legis - w przypadku zakazu hodowli zwierząt na futra do 2 lat od wejścia w życie noweli, a w przypadku ograniczenia uboju rytualnego do 4 lat.
Uchwalona 18 września przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.
kpc/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/521909-komisje-senackie-przeciw-wykresleniu-ograniczen-dot-uboju