Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda udają się w niedzielę na Ukrainę. Prezydent spotka się z najwyższymi władzami Ukrainy oraz odwiedzi Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. W Odessie w jego obecności zostaną podpisane porozumienia gospodarcze.
CZYTAJ TAKŻE:
— 230 ukraińskich deputowanych stworzyło nową grupę parlamentarną pod nazwą Intermarium (Międzymorze)
Uczczenie ofiar zbrodni katyńskiej
Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski przekazał PAP, że wizyta pary prezydenckiej na Ukrainie rozpocznie się w niedzielę wieczorem od udziału w uroczystościach z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem. Jak przekazała Ambasada RP w Kijowie, zaplanowano też złożenie symbolicznego koszyka z kłosami pszenicy przed pomnikiem ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 i zapalenie świec przed krzyżem bohaterów Niebiańskiej Sotni (ludzi, którzy zginęli podczas rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 r. na Ukrainie).
Prezydencki minister zaznaczył, że Andrzej Duda miał uczcić ofiary zbrodni katyńskiej i odwiedzić Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni w kwietniu br., jednak ze względu na restrykcje, które wtedy obwiązywały w związku z pandemią koronawirusa, nie doszło do tej wizyty.
Prezydent chce tę powinność zrealizować teraz. Rozpoczynamy więc wizytę na Ukrainie od odwiedzenia cmentarza w Bykowni pod Kijowem, gdzie leżą ofiary zbrodni katyńskiej, ale także polskie i ukraińskie ofiary zbrodni NKWD
— powiedział Szczerski.
Rozmowy prezydentów
Na poniedziałek zaplanowano z kolei część polityczną wizyty. Andrzej Duda spotka się tego dnia z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem. Szczerski poinformował, że rozmowy polityczne będą poświęcone współpracy dwustronnej, aspiracjom euroatlantyckim Ukrainy, a także kwestiom regionu, w tym sytuacji na Białorusi.
Ukraina i Białoruś dziś są elementami niestabilnymi na mapie bezpieczeństwa europejskiego i ważne, by na te tematy rozmawiać
— powiedział Szczerski.
Prezydencki minister zaznaczył, że tematem rozmów będą też kwestie historyczne. Prezydentowi będzie towarzyszyć prezes IPN Jarosław Szarek i - jak dodał Szczerski - będzie to okazja do spotkania szefów Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy Jarosław Szarka i Antona Drobowycza.
To będzie pierwsze takie spotkanie w czasie kadencji prezydenta Zełenskiego
— powiedział prezydencki minister.
Kwestie gospodarcze
Trzeci dzień wizyty - wtorek - będzie poświęcony kwestiom gospodarczym.
Ta część wizyty będzie realizowana Kijowie oraz w Odessie
— poinformował Szczerski. W obecności prezydenta zostaną podpisane dwa porozumienia gospodarcze.
Po pierwsze umowa PGNiG, która otwiera drogę polskiej spółce do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie. Podpisanie tej umowy to będzie bardzo ważne otwarcie takiej właśnie możliwości w porozumieniu między PGNiG a aktywami państwowymi Ukrainy. Następnie PGNiG będzie sprawdzało opłacalność formy tego uczestnictwa własnościowego
— powiedział Szczerski.
Druga umowa będzie dotyczyła współpracy pomiędzy portem w Odessie i portem w Gdańsku. Szczerski poinformował, że prezydentowi będzie towarzyszył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Chodzi zarówno o tranzyt drogowy, ale także o koleje i porty; chcemy to wszystko razem spiąć. To jest też element strategii prezydenta Dudy budowania spójności infrastrukturalnej na osi Północ-Południe w naszej części Europy
— powiedział Szczerski. Budowaniu tej spójności - zaznaczył - służy Inicjatywa Trójmorza.
„Ukraina jako kraj będący poza UE nie może w pełni uczestniczyć w Inicjatywie Trójmorza, bo ona jest ograniczona do krajów członkowskich. Dlatego poprzez dwustronne umowy dokładamy ten element ukraiński do szerszej koncepcji współpracy w naszym regionie” - powiedział szef gabinetu prezydenta.
Szczerski poinformował ponadto, że podczas wizyty w Kijowie prezydent odsłoni pomnik Anny Walentynowicz, który stanie przed polską ambasadą. Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929 roku w miejscowości Równe na Ukrainie; zginęła w 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Prezydenci Duda i Zełenski złożą też wieńce pod tablicą w Odessie upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 10. rocznicę jego śmierci w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/521367-para-prezydencka-uda-sie-w-niedziele-z-wizyta-na-ukraine