Kongres Polska Wielki Projekt zakończył dziś obrady dwiem debatami na temat ekologii: „Zielony konserwatyzm” oraz „Polska w zielonej Europie”. W obu debatach, prowadzonych przez Grzegorza Górnego, paneliści nakreślili czym naprawdę jest ekologia i sozologia (nauka o ochronie środowiska naturalnego) i często wykorzystywane w dyskursie fragmenty ze Starego Testamentu o „czynieniu sobie Ziemi poddanej” jest nadużywane dla eksploatowania zasobów bez troski o otoczenie.
Politolog Sławomir Mazurek przypomniał chrześcijańskie akty królewskie w Polsce, które miały na celu obronę żubrów czy bobrów, zakazujące zakładaniu sideł, czyli wyrażając zaniepokojenie wymieraniem niektórych gatunków. Mazurek dodawał później, że dyskusja i próby porozumienia z lewicowym establishmentem jest utrudnione, bo „postmodernizm przewałkował słowa” i używając tych samych pojęć obie strony mają na myśli coś zupełnie nowego. Piotr Abramczyk, prezes zarządu GCCM Polska – Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska, wspominał o encyklice papieża Franciszka „Laudato si”, w której około 30 razy pojawia się słowo „dialog”. Przy czym ta rozmowa, powinna się odbyć ze środowiskami mainstreamu lewicowo-liberalnego, dopiero po określeniu własnej tożsamości, przekonań i wizji człowieka.Przemysław Barszcz, prezes Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej uzupełniał podejście do ekologii sprzeciwem wobec doktryny antynatalistycznej i powoływaniu się na Thomasa Malthusa, w postulowaniu ograniczania liczby ludności - a to jest jeden z postulatów lewicy włączony w rzekomą dbałość o przyrodę.
W kolejnej debacie wzięli udział prof. Zdzisław Krasnodębski, Agata Śmieja (prezes Fundacji Czyste Powietrze) oraz Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Europoseł Krasnodębski przypomniał słowa Franza Timmermansa, zapewniającego Unię Euorpejską, że wprowadzenie Zielonego Ładu „będzie bolało”. Komisarz UE miał przy tym zapewniać, że po osiągnięciu celu Europa będzie miała z tego same korzyści, ale teraz potrzebne są poświęcenia.
Jednak sama idea Zielonego Ładu nie jest, zdaniem Janusza Wojciechowskiego, godna potępienia. Komisarz UE ds. rolnictwa wspomniał, że np. we wspólnocie 3% właścicieli ziemskich posiada ponad 50% ziemi rolnej na zjednoczonym kontynencie, zaś sam Ład ma na celu. m.in. powstrzymanie tego procesu i dania szansy mniejszym gospodarstwo, z czego szczególnie Polska powinna być zadowolona. Wojciechowski wspominał także o statystykach medycznych, mówiących o tym, ze każdego roku umiera w Polsce 50 tys. ludzi z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza, zaś w całej UE - pół miliona osób rocznie. Sama idea jest więc, zdaniem panelistów, warta uwagi, jednak sposób jej realizacji pozostawia wiele do życzenia. Agata Śmieja z FCP wspomniała, że w projekcie nie uwzględnia się specyfiki różnych części starego kontynentu - i tak np. południe Europy nie potrzebuje ogrzewać gospodarstw domowych tak długo i intensywnie jak to jest w Polsce, a choć Skandynawia oraz Litwa, Łotwa i Estonia, muszą korzystać z energii grzewczej zimą, to na swojej całej powierzchni mają jedynie 35 milionów mieszkańców (7 krajów łącznie), gdy zaś sama Polska - 38.
Zakończył się pierwszy dzień Kongresu Polska Wielki Projekt.
W sobotę zostanie wręczony medal „Odwaga i Wiarygodność”, a w niedzielę nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Medal „Odwaga i Wiarygodność”, jak zaznaczają organizatorzy, przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.
Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Dziesiąta edycja Kongresu „Polska Wielki Projekt” odbywa się w Arkadach Kubickiego i potrwa do niedzieli; ze względu na sytuację epidemiologiczne odbywa się ona w wersji hybrydowej - można ją śledzić poprzez stronę internetową: Polska Wielki Projekt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/521310-timmermans-o-europejskim-zielonym-ladzie-to-bedzie-bolalo
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.