Głosowanie ws. wyboru nowego RPO zostało zdjęte z porządku środowych obrad Sejmu - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Kandydatka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zastanawia się, czy głosowanie w jej sprawie uda się przeprowadzić jeszcze w tym roku.
CZYTAJ TAKŻE:
Wybór nowego RPO
Kandydaturę wspieranej licznie przez organizacje pozarządowe mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz zgłosiły w sierpniu kluby: Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka już dwukrotnie opowiedziała się przeciwko powołaniu jej na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Pierwsze głosowanie w tej sprawie odbyło się 17 września, jednak zostało unieważnione ze względu na to, że nie wszyscy posłowie mogli wówczas wziąć w nim udział, ponieważ nie mieli przy sobie tabletów. Dotyczyło to posłów KO Katarzyny Piekarskiej i Arkadiusza Myrchy, a także Anny Marii Żukowskiej z Lewicy.
W poniedziałek komisja sprawiedliwości ponownie głosowała nad rekomendacją dla Sejmu w sprawie powołania mec. Rudzińskiej-Bluszcz i znów opowiedziała się przeciwko jej kandydaturze. Sejm miał głosować nad powołaniem nowego RPO w środę, jednak rano tego dnia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) poinformował o zdjęciu tego punktu z porządku obrad izby. Powodów nie podał.
Rudzińska-Bluszcz domaga się głosowania
Rudzińska-Bluszcz stwierdziła na Twitterze, że minęło już 27 dni od upływu kadencji obecnego Rzecznika Adama Bodnara.
Ale Sejm po raz kolejny zdjął wybór Rzecznika z harmonogramu. Myślicie, że uda się przeprowadzić głosowanie w tym roku?
— napisała Rudzińska-Bluszcz na Twitterze.
Kandydatura Rudzińskiej-Bluszcz bez poparcia ZP
Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich nie uzyska poparcia Zjednoczonej Prawicy - powiedział szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast (PiS). Dodał, że prawdopodobnie w październiku zostanie ponownie uruchomiona procedura wyboru RPO.
Przeciwko powołaniu jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wypowiedziała się dwukrotnie sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Ostatnio przy okazji reasumpcji pierwszego głosowania podczas posiedzenia komisji.
Ast zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego posłowie nie zajmą się w środę wyborem RPO, odpowiedział, że decyzją Prezydium Sejmu posiedzenie zostało skrócone do jednego dnia i niemal wyłącznie do spraw związanych z budżetem.
Myślę, że jedyna przyczyna to właśnie ta związana z zachorowaniami wśród posłów
— ocenił i wymienił w tym kontekście wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (PSL), który w poniedziałek poinformował, że jest zakażony koronawirusem.
Dopytywany, czy przełożenie głosowania oznacza, że klub PiS zaczął się zastanawiać nad kandydaturą Rudzińskiej-Bluszcz, odpowiedział, że tak nie jest.
Jest jednoznaczne stanowisko wyrażone przez komisję sprawiedliwości i praw człowieka i taka jest też opinia większości parlamentarnej, że ta kandydatka - przynajmniej ze strony Zjednoczonej Prawicy - poparcia nie uzyska
— powiedział.
Procedura ruszy podczas kolejnego posiedzenia Sejmu
Dodał, że kwestia głosowania nad kandydaturą Rudzińskiej-Bluszcz zostanie rozstrzygnięta prawdopodobnie na kolejnym październikowym posiedzeniu Sejmu (planowane ono jest w dniach 27-28 października).
Wówczas zostanie uruchomiona procedura ustawowa zgłaszania nowych kandydatur i trudno mi powiedzieć, kto się zgłosi
— powiedział Ast.
Uważam, że to powinien być kandydat, który będzie miał szansę akceptacji również przez Senat, ale czy taki kandydat zostanie wyłoniony - trudno mi na dzisiaj powiedzieć. Wiem, że żadnego konkretnego nazwiska, jeżeli chodzi o większość parlamentarną, jeszcze nie ogłosiliśmy i nie znamy
— powiedział poseł PiS.
ZOBACZ TAKŻE:
Kandydatury na następcę obecnego RPO Adama Bodnara posłowie mogli zgłaszać do 10 sierpnia. Mec. Rudzińska-Bluszcz, obecnie główna koordynatorka sądowych postępowań strategicznych w Biurze RPO, jest jedyna kandydatką zgłoszoną na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.
W połowie września do TK wpłynął wniosek grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Zgodnie z ustawą o RPO, rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. Obecnie na funkcji RPO pozostaje Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września. Trybunał ma zająć się tym wnioskiem 20 października.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/520925-glosowanie-ws-nowego-rpo-zdjete-z-porzadku-obrad
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.