„Elementy myślenia faszystowskiego pojawiają się w ostatnich pięciu latach w polskim życiu społecznym coraz częściej” - pisze w „Gazecie Wyborczej” dr hab. Marcin Matczak, prof. UW. Prawnik znany z ataków na reformę wymiaru sprawiedliwości przestrzega „ludzi sprzeciwiających się władzy” przed „militaryzacją życia społecznego”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
„Nie trzeba być faszystą, żeby po faszystowsku myśleć”
Matczak zwraca uwagę, że środowiska opozycyjne coraz częściej w krytyce rządzących odwołują się do terminologii militarnej.
Kiedy ludzie sprzeciwiający się takiej władzy uwierzą, że są na wojnie, zaczynają grać dokładnie w taką grę, na której autorytarnej władzy zależy
— przekonuje.
Według prawnika „militaryzacja życia społecznego jest elementem myślenia faszystowskiego”, które w Polsce jest coraz częstsze.
Jason Stanley, który tropi elementy takiego myślenia we współczesnej polityce, mówi, że nie trzeba być faszystą, żeby po faszystowsku myśleć
— podkreśla Matczak.
Elementy myślenia faszystowskiego pojawiają się w ostatnich pięciu latach w polskim życiu społecznym coraz częściej
— dodaje.
Prawnik wskazuje, że „elementy myślenia faszystowskiego” trzeba piętnować, nie zważając na zarzuty o argumentację „ad hitlerum”.
Pokazanie elementu myślenia faszystowskiego nie jest tożsame z uznaniem kogoś za faszystę. Myślenie to jest bowiem brzemieniem ludzkości niezależnie od czasu i miejsca
— pisze.
Ileż razy zdarzało mi się pisać w duchu militarnym o wojnie o rząd dusz, w której wszyscy musimy być zmobilizowani…
— bije się w piersi Matczak.
Matczak: Może lepiej wyśmiać potwora
Prawnik pyta swoich współtowarzyszy w walce o praworządność:
Czy jedyną odpowiedzią na faka Lichockiej jest fak Margot? A może trzeba inaczej?
Według Matczaka, być może lepszym rozwiązaniem byłoby „potwora wyśmiać, zamiast wypowiadać mu wojnę, której on pragnie”.
Nie namawiam, żeby rzucić wszystko, usiąść i kpić z Kaczyńskiego, Morawieckiego i Ziobry, gdy ci demolują nam kraj. Namawiam do refleksji nad skutecznością naszej odpowiedzi na propagandę i faszystowskie myślenie „dobrej zmiany”
— podkreśla.
xyz/”Gazeta Wyborcza”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/520507-matczak-na-tropie-faszyzmu-tym-razem-zwraca-sie-do-opozycji