Lech Wałęsa wykonał wyrok sądu i przeprosił Henryka Jagielskiego za pomówienia. Publiczne przeprosiny zostały opublikowane na stronie z jednego z portali informacyjnych. Portal wPolityce.pl jako pierwszy pisał o przegranej byłego prezydenta.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Wałęsa przegrał ze stoczniowcem! Wyszkowski: Będzie musiał wypłacić odszkodowanie Henrykowi Jagielskiemu
CZYTAJ TAKŻE: Wałęsa skarży się na decyzje sądów w Polsce. „Zostałem poniżony. Jestem zmuszony skierować sprawę do Strasburga”
Proces Jagielskiego przeciwko Wałęsie
Jagielski i Wałęsa pracowali razem w Stoczni Gdańskiej w latach 70. ub. wieku. Opozycjonista z czasów PRL pozwał byłego prezydenta do sądu za nazwanie go tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Domagał się przeprosin i 20 tys. zł zadośćuczynienia. W toku procesu przed sądem I instancji powód zarzucił także pozwanemu mówienie nieprawdy o jego przynależności do „jakiegoś dziwnego stowarzyszenia o zbrodniczym charakterze” oraz że „pobił kolegę w stoczni w latach 70”.
Najpierw Sąd Okręgowy, a potem Sąd Apelacyjny w Gdańsku w 2019 roku nakazał Lechowi Wałęsie przeprosić Henryka Jagielskiego. Wałęsa nie chciał się na to zgodzić, ale ostatecznie Sąd Najwyższy nie przyjął kasacji wnoszonej przez prawników byłego prezydenta.
CZYTAJ TAKŻE: Wałęsa będzie musiał zapłacić i przeprosić. Sąd wydał wyrok ws. oskarżeń byłego prezydenta pod adresem Henryka Jagielskiego
Wałęsa opublikował przeprosiny
Lech Wałęsa wykonał wyrok i opublikował przeprosiny na stronie portalu dziennik.pl. Publikujemy pełną treść:
Przepraszam Pana Henryka Jagielskiego za bezprawne pomówienie w dniu 20 stycznia 2017 roku podczas konferencji naukowej organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Historia powojennej Polski. Sprzeczne narracje” o to, że:
był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa,
W latach pięćdziesiątych zawarł tajne, antykomunistyczne przymierze z dwoma kolegami, w którym miała obowiązywać zasada, iż w przypadku zdrady jednego z członków przymierza, członek zdradzony był uprawniony do wykonania na nim wyroku śmierci oraz, że obecnie pozostali członkowie tego przymierza zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc w wykonaniu takiego wyroku wobec Henryka Jagielskiego.
Żadna z powyższych okoliczności nie miała miejsca, nie byłem uprawniony do formułowania tego typu stwierdzeń. Wyrażam głębokie ubolewanie, że w ten sposób naruszyłem dobre imię Henryka Jagielskiego.
Lech Wałęsa
CZYTAJ WIĘCEJ:
kpc/wPolityce.pl/dziennik.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/518540-walesa-przeprosil-jagielskiego-wyrazam-glebokie-ubolewanie