Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził w piątek wieczorem grób Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Później politycy jego partii przyjechali do krakowskiego biura PiS.
CZYTAJ TAKŻE:
Prezesowi towarzyszyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, wicepremier Jacek Sasin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister obrony Mariusz Błaszczak, wiceprezes PiS Joachim Brudziński, minister w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, europosłowie Ryszard Czarnecki i Elżbieta Kruk oraz posłowie Małgorzata Wassermann i Arkadiusz Mularczyk.
Politycy uczestniczyli we mszy św. i złożyli kwiaty w krypcie z sarkofagiem pary prezydenckiej.
Każdego 18. dnia miesiąca Jarosław Kaczyński, w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, stara się przyjechać na Wawel, by złożyć kwiaty na ich grobie.
Po wizycie na Wawelu politycy przyjechali do biura PiS na ul. Retoryka. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że to „kolacja”, a nie rozmowy. Zapewnił, że o przyszłości koalicji w PiS będą rozmawiać dopiero w poniedziałek.
Zapytany o wypowiedzi polityków Solidarnej Polski, którzy zagrozili, że będą przyspieszone wybory, jeżeli ich lider Zbigniew Ziobro będzie musiał odejść z rządu i resortu sprawiedliwości, Terlecki opowiedział: „Jak chcą startować sami, to niech spróbują”.
TVN24 podało wieczorem, że z dziennikarzami w Krakowie rozmawiał europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Polityk zapytany o przyszłość koalicji Zjednoczonej Prawicy miał zapewnić, że koalicja „jest i będzie”.
Katastrofa smoleńska
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Polska delegacja zmierzała na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. W krypcie katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich, jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają) oraz napisem: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.” i nazwiskami wszystkich ofiar.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/518278-co-dalej-z-zp-spotkanie-w-krakowskim-biurze-pis