Sejm rozpoczął głosowania nad projektem ustawy zakazującym hodowli zwierząt na futra i ograniczającym ubój rytualny. Wcześniej posłowie przyjęli wniosek PiS o przejście do natychmiastowego głosowania, bez odsyłania projektu do komisji. W wyniku głosowań Sejm przyjął blok poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu przez PiS do projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Poprawki m.in. przywracają przepisy ograniczające ubój rytualny i wprowadzają roczne vacatio legis dla zakazu hodowli zwierząt na futra.
Oznacza to, że wszystkie poprawki złożone w trakcie drugiego czytania będą głosowane w bloku głosowań.
Przeciw przejściu do trzeciego czytania bez odsyłania do komisji było 44 posłów klubu PiS, w tym minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wszyscy posłowie Solidarnej Polski i posłowie Porozumienia. Łącznie Porozumienie i Solidarna Polska mają 37 posłów.
Sejm przyjmuje poprawki PiS
Podczas głosowania w jeden blok zostało połączone 13 poprawek zgłoszonych przez PiS do projektu w drugim czytaniu.
Za przyjęciem poprawek głosowało 340 posłów, przeciw 72, od głosu wstrzymało się 12, nie głosowało 36.
Wśród przyjętych poprawek jest m.in. ta, która przywraca przepisy stanowiące, że ubój rytualny może się odbywać tylko w przypadku obrządków religijnych związków wyznaniowych funkcjonujących na terenie Polski - przepisy te zostały usunięte z projektu podczas prac nad nim po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji rolnictwa.
Według poprawek PiS m.in. kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Według poprawek podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.
Poprawki zakładają też m.in. wykluczenie cyrków z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.
Przyjęta została również poprawka zakładająca, że nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.
Spór w Zjednoczonej Prawicy
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS, zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Projekt przewiduje rekompensaty dla prowadzących firmy.
Sprzeciw wobec projektu zapowiedzieli przedstawiciele Solidarnej Polski. Porozumienie natomiast uzależnia poparcie od wprowadzenia poprawek dotyczących m.in. wykreślenia zapisów o uboju rytualnym. Natomiast szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że wobec członków klubu, którzy nie zagłosują zgodnie z rekomendacjami (za przyjęciem projektu) będą wyciągnięte konsekwencje, włącznie z zawieszeniem w prawach członka partii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Negocjacje w ZP zawieszone! Terlecki: Rząd mniejszościowy niemożliwy, jeżeli zajdzie taka sytuacja to pójdziemy na wybory sami
Terlecki poinformował, że prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński stwierdził, że obecne negocjacje dotyczące rekonstrukcji rządu nie mają sensu, skoro „dotychczasowi koalicjanci” występują z innym programem, z innymi pomysłami, z innymi wskazaniami do głosowań niż cały klub.
Szef klubu PiS dodał, że jeśli „sytuacja do tego zmusi” rekonstrukcja rządu nastąpi bez uzgodnień z Solidarną Polską i Porozumieniem. Wykluczył opcję rządu mniejszościowego.
Jeżeli zajdzie taka sytuacja, to pójdziemy na wybory, oczywiście sami
—dodał.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/518132-sejm-glosuje-nad-projektem-ustawy-o-ochronie-zwierzat