Sejm przez aklamację przyjął w czwartek uchwałę w sprawie upamiętnienia 20. rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia. Giedroyc skutecznie docierał z przesłaniem Instytutu do elit politycznych na Zachodzie - podkreślono w uchwale. Nie było to jednak jedyna uchwała przyjęta tego wieczoru przez parlament. Posłowie głosowali również nad szeregiem innych ustaw.
Sejm upamiętnił 20. rocznicę śmierci Giedroycia
W 20. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd Jego pamięci
—napisano w uchwale.
Przypomniano, że w 1946 r. Jerzy Giedroyc wraz ze współpracownikami założył w Rzymie Instytut Literacki, a po przeniesieniu działalności do Paryża i Maisons-Laffitte, Instytut przez dekady wydawał czasopisma: „Kulturę” i „Zeszyty Historyczne”.
Dzięki temu wydawnictwu Polacy rozproszeni po II wojnie światowej po całym świecie mieli dostęp do bezcennych dla kultury narodowej dzieł najwybitniejszych autorów
—czytamy w uchwale.
Instytut Literacki okazał się jednym z najważniejszych ośrodków polskiej emigracji, szczególnie w czasach PRL i urzędowej cenzury w kraju. Dzięki determinacji redaktora w kręgu oddziaływania Instytutu znaleźli się najważniejsi polscy, środkowoeuropejscy i rosyjscy intelektualiści oraz politycy. Giedroyc skutecznie docierał z przesłaniem Instytutu do elit politycznych na Zachodzie
—podkreślili posłowie.
Zwrócono uwagę, że wydawnictwa Instytutu, „które kształtowały sposób myślenia Polaków w kraju i za granicą”, „pozostają trwałą inspiracją dla polskiej myśli politycznej”.
Jerzy Giedroyc zapisał się w polskiej tradycji jako zwolennik realistycznej oceny sytuacji Polski po II wojnie światowej, orędownik walki z imperializmem rosyjskim i wspierania ambicji Ukraińców, Litwinów, Białorusinów oraz wszystkich narodów Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich w dążeniu do wyzwolenia
—oceniono w uchwale.
Podkreślono, że „nadrzędny imperatyw wszystkich działań” Giedroycia „stanowiły służba polskiej racji stanu, antykomunizm i umiłowanie wolności”.
Cześć Jego pamięci!
—podsumowano.
Upamiętnienie 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta II Augusta
Sejm przez aklamację przyjął w czwartek uchwałę w sprawie upamiętnienia króla Zygmunta II Augusta w 500. rocznicę urodzin. W uchwale przypomniano zasługi monarchy - Unię Polsko-Litewską, tolerancję religijną i rozwój kultury pod jego panowaniem.
W uchwale przypomniano o przypadającej 1 sierpnia 2020 r. 500. rocznicy urodzin króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta II Augusta.
Spokrewniony z najwspanialszymi rodami Europy: Habsburgami i Aragonami, zapisał się na kartach historii jako jeden z największych władców. Zygmunt II August uosabia najlepsze tradycje polityczne naszego regionu Europy i czasy jego świetności oraz Polski w dobie tzw. złotego wieku
—czytamy w uchwale.
Zygmunt II August położył zasługi na rzecz polskiej racji stanu. Był autorem i realizatorem bezprecedensowego projektu politycznego - Unii Polsko-Litewskiej jako związku równorzędnych państw. Przyczynił się do połączenia Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Umocnił relacje polsko-litewskie, również jako autor i realizator koncepcji silnego powiązania państwa polsko-litewskiego z Bałtykiem
—przypomniano.
Zwrócono uwagę, że Zygmunt II August zapisał się w historii polskiej i litewskiej tolerancji.
Dochowując wierności katolicyzmowi, dopuszczał jednocześnie dyskurs międzyreligijny oraz dbał o poszanowanie praw wyznawców prawosławia i protestantyzmu. Jako starannie wykształcony władca Zygmunt II August sprawił, że za jego panowania, w dobie renesansu, rozwijały się literatura, sztuka i architektura, a rządzone przez niego państwo stało się jednym z ośrodków humanizmu
—podkreślili w uchwale posłowie.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej świadomy zasług króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta II Augusta, którego panowanie stanowi uniwersalny symbol wielkości Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zachęca do refleksji nad jego życiem i dokonaniami
—podsumowano.
Sejm uchwalił ustawę o Funduszu Medycznym
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o Funduszu Medycznym, zakładającą przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na ochronę zdrowia, m.in. na profilaktykę, wykrywanie i leczenie chorób nowotworowych i rzadkich.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm uchwalił prezydencką ustawę o Funduszu Medycznym! Na ochronę zdrowia zostaną przeznaczone dodatkowe środki
Sejm za ustawą rozszerzającą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn
Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia będą mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
W myśl nowych przepisów o podatku od spadków i darowizn zwolnienie od podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub darowizny przysługuje osobom, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.
Za przyjęciem nowych regulacji opowiedziało się 452 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się 4 posłów.
Nowe rozwiązania obejmują rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.
Autorzy przepisów zaznaczyli, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej czy rodzinnym domu dziecka wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo, w wielu przypadkach uważają swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie - opiekunowie uważają je za własne już do końca życia.
Podczas środowej dyskusji w Sejmie nad zgłoszonym przez posłów KO projektem o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn posłowie ocenili go jako „słuszny i oczekiwany”.
To ustawa jasna i oczywista
—podkreślił Tadeusz Cymański (PiS). Zwrócił uwagę, że „o ile ze zwolnienia ze spadku korzystają zstępni, najbliższa rodzina, o tyle osoby, których los doświadczył w sposób szczególny powinny być w pierwszej kolejności tym objęte”.
Krystyna Skowrońska (KO), podkreśliła, że projekt odpowiada na „potrzebę więzi rodzinnych, nie tylko biologicznych” i wyraziła nadzieję, że „znajdzie on szczęśliwy finał”. Z kolei Maciej Konieczny (Lewica) zaznaczył, że przepisy zwalniające od spadków i darowizn osoby tworzące rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka sprawią, że „państwo będzie dla ludzi”. Również Krzysztof Paszyk, wypowiadający się w imieniu klubu parlamentarnego Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15, ocenił, że słuszny jest postulat zrównania sytuacji osób pozostających pod pieczą zastępczą z sytuacją występującą w rodzinach naturalnych.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o RMN
Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Radzie Mediów Narodowych (RMN). Ustawa o zmianie ustawy o Radzie Mediów Narodowych wprowadza procedurę związaną z powołaniem przez prezydenta RP członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji.
Za ustawą o zmianie ustawy o Radzie Mediów Narodowych zagłosowało 413 posłów, przeciw było 11, wstrzymało się od głosu 28 posłów.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Radzie Mediów Narodowych, który przygotowali posłowie PiS, dotyczy „uregulowania zagadnień związanych z wygaśnięciem członkostwa w Radzie Mediów Narodowych przed upływem kadencji, w tym uregulowania trybu wyznaczania przez Prezydenta RP terminu na zgłaszanie kandydatów na członków Rady oraz uprawnień klubów parlamentarnych i poselskich w tym zakresie”.
Nowelizacja ustawy o Radzie Mediów Narodowych wprowadza procedurę związaną z powołaniem przez prezydenta RP członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji. Przepisy dotąd obowiązującej ustawy o RMN zakładały, że wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje w czterech przypadkach: śmierci członka Rady, zrzeczenia się przez niego funkcji, skazania go prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, złożenia przez niego niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, które zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu.
Zmiana, którą wprowadza nowelizacja ustawy, dotyczy art. 6 ust. 2. Artykuł ten po przyjęciu noweli brzmi następująco:
W przypadku odwołania członka Rady, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyznacza termin na zgłaszanie kandydatów nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie odwołania członka Rady.
Dodatkowo dodano ust. 2a, który zakłada, że w przypadku wygaśnięcia członkostwa w Radzie, prezydent wyznacza termin na zgłoszenie kandydata nie później niż 14 dni od dnia wydania postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Radzie.
W nowelizacji dodano też ust. 4a, który głosi, że „jeżeli jest jedno wolne miejsce w Radzie przeznaczone dla osób powoływanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na to miejsce przysługuje kolejno dwóm najliczniejszym klubom opozycyjnym”.
W noweli wskazano, że „jeżeli klub opozycyjny uprawniony do zgłoszenia kandydatów, nie korzysta z tego prawa w wyznaczonym terminie, prawo to przechodzi na najliczniejszy z klubów opozycyjnych pominięty przy zastosowaniu tego przepisu”.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyznacza temu klubowi opozycyjnemu termin 14 dni od dnia upływu terminu na zgłoszenie kandydata
—wyjaśniono.
W ustawie o zmianie ustawy o Radzie Mediów Narodowych zawarto również przepis, zgodnie z którym w przypadku wystąpienia przed dniem wejścia w życie ustawy okoliczności związanych z wygaśnięciem członkostwa w Radzie, prezydent nie później niż 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wyznacza klubom 14-dniowy termin na zgłaszanie kandydatów do Rady Mediów Narodowych.
Ustawa ma wchodzić w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia
Rada Mediów Narodowych, której pracami obecnie kieruje Krzysztof Czabański, jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Sejm uchwalił ustawę o transporcie kolejowym
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o transporcie kolejowym, która ma na celu m.in. dalszy rozwój tego sektora. Implementuje ponadto przepisy do wymogów prawa europejskiego.
Za ustawą głosowało 446, przeciw było 12, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Chodzi o ustawę o transporcie kolejowym, której celem jest implementacja przepisów do wymogów prawa europejskiego. Ustawa - jak podkreślił poseł sprawozdawca z PiS Piotr Król - ustawa ma umożliwić wdrożenia tzw. filara technicznego IV Pakietu Kolejowego oraz „zapewnić ciągłość działania jednostek notyfikowanych, które uczestniczą w procedurze dopuszczenia do eksploatacji pojazdów kolejowych i elementów infrastruktury kolejowej”.
Zgodnie z uchwalonymi przepisami Prezes Urzędu Transportu Kolejowego będzie dokonywał „notyfikacji autoryzowanych jednostek oceniających zgodność za pomocą systemu notyfikacji elektronicznej opracowanego i zarządzanego przez Komisję Europejską”.
Ustawa zobowiązuje też prezesa Urzędu Transportu Kolejowego do poboru opłat za wydanie autoryzacji bezpieczeństwa, jednolitego certyfikatu bezpieczeństwa, świadectwa bezpieczeństwa, certyfikatu podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie pojazdu kolejowego, oraz certyfikatu w zakresie funkcji utrzymania.
Kolejna istotna zmiana dotyczy wydawania przez prezesa UTK zezwoleń na dopuszczenie do eksploatacji urządzeń przytorowych, zezwoleń na wprowadzenie pojazdu kolejowego do obrotu i tymczasowych zezwoleń na użytkowanie pojazdu kolejowego do celów testów na sieci.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ponieważ - jak czytamy w uzasadnieniu - przepisy transponujące rozdział VI dyrektywy 2016/797 muszą wejść w życie jak najszybciej w celu zapewnienia nieprzerwanej pracy jednostek notyfikowanych.
Zapewnienie ciągłości pracy tych jednostek stanowi ważny interes państwa, ponieważ w ten sposób zapewniona jest również ciągłość prowadzenia inwestycji kolejowych – bez możliwości certyfikacji podsystemów wchodzących w skład systemu kolei kluczowe inwestycje kolejowe byłyby zagrożone
—napisano.
Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji umowy o współpracy wojskowej Polski i USA
Sejm uchwalił w czwartek ustawę upoważniająca prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, która przewiduje zwiększenie liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji umowy o współpracy wojskowej Polski i USA. Szef MON: To ważny moment dla naszego bezpieczeństwa
Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia 80. rocznicy powstania Batalionów Chłopskich
Sejm przez aklamację przyjął w czwartek uchwałę w sprawie uczczenia 80. rocznicy powstania Batalionów Chłopskich. W uchwale przypomniano, że pod względem liczby akcji bojowych Bataliony Chłopskie plasowały się w czołówce organizacji zbrojnych polskiego ruchu oporu.
W uchwale Sejmu przypomniano, że „w połowie 1940 r. decyzją Centralnego Kierownictwa Ruchu Ludowego powołano Bataliony Chłopskie”.
Stanowiły one swego rodzaju fenomen w ponad stuletniej działalności politycznego ruchu ludowego, jak również w dziejach narodu polskiego
—podkreślili posłowie w uchwale.
Przypomniano, że struktury organizacyjne Batalionów Chłopskich objęły cały obszar okupowanej Polski.
Walczyło w nich ponad 157 tys. żołnierzy, a łącznie z sanitariuszami Zielonego Krzyża ponad 170 tys., co czyniło je drugą co do wielkości po AK organizacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego
—czytamy w uchwale.
Pod względem ilości akcji bojowych Bataliony Chłopskie plasowały się w czołówce organizacji zbrojnych polskiego ruchu oporu
—podkreślili posłowie.
Oceniono, że Bataliony Chłopskie „utworzone przez chłopów i przez nich dowodzone w okresie okupacji dały dowód głębokiego patriotyzmu”.
W 80. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich Sejm RP oddaje hołd ich twórcom, dowódcom, żołnierzom, sanitariuszom Zielonego Krzyża i wszystkim, którzy w okresie okupacji hitlerowskiej udzielali im wsparcia
—czytamy w uchwale.
Sejm za ustawą, która m.in. odroczy powrót stawek VAT 22 proc. i 7 proc.
Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która m.in. odroczy powrót stawek VAT do wysokości 22 proc. i 7 proc. oraz zapewni dofinansowanie inwestycji kolejowych i lotnisk.
Chodzi o przygotowany w resorcie finansów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Projekt zakłada m.in. dofinansowanie PKP PLK i portów morskich czy nieobniżanie stawek VAT.
Za ustawą głosowało 261 posłów, przeciw było 137, od głosu wstrzymało się 55.
Wcześniej komisja finansów pozytywnie zaopiniowała poprawki PiS dotyczące m.in. finansowania pomocy udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Komisja zaakceptowała też poprawkę PiS, która umożliwia rządowi uchwalenie indywidualnego programu wsparcia dla danego przedsiębiorcy w ramach działań antycovidowych, jeśli zostanie uznane to za konieczne. Inna poprawka PiS zakłada m.in., że samorządy zawodowe mogą podejmować uchwały w drodze zdalnej, a kolejna dotyczy odmrożenia zawieszonych konkursów organizowanych przez NFZ. Odrzucono natomiast poprawki zgłoszone przez KO. Jedna przewidywała skreślenie przepisu, który utrzymuje stawki VAT na poziomie 23 proc. i 8 proc., a inna odrzucona poprawka skreśla regulację, dodaną w tracie prac nad projektem, dotyczącą wynagradzania członków komisji ds. zwalczania pedofilii.
Nowe przepisy przewidują też podniesienie kapitału zakładowego spółki PKP PLK przy wykorzystaniu Funduszu Kolejowego o 1 mld 850 mln zł, w tym 850 mln zł dla spółek zależnych PKP PLK, realizujących inwestycje na kolei. Chodzi o cztery spółki, które - jak stwierdza się w uzasadnieniu - wykonują roboty utrzymaniowe i inwestycyjne jako podwykonawcy, a których potencjał wykonawczy można zwiększyć tak, aby mogły być atrakcyjnym partnerem przy realizacji kontraktów inwestycyjnych.
Zakłada się również powrót do stawek VAT w wysokości 22 proc. i 7 proc., który miał nastąpić w 2021 r., zostaje odroczony. Powrót do stawek 22 proc. i 7 proc. nastąpi w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki: stosowana jest stabilizująca reguła wydatkowa oraz osiągnięte zostaną określone wskaźniki (relacja państwowego długu publicznego netto do produktu krajowego brutto nie większa niż 43 proc. oraz suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż -6 proc.).
Umożliwiona ma też zostać m.in. kontynuacja zadań realizowanych w ramach Programu Maluch+, rozpoczętych w 2020 r.
W nowych przepisach przewidziano ponadto obniżenie od 2021 r. akcyzy od paliw silnikowych o 23 zł za 1000 litrów, przy podwyższeniu o tyle samo opłaty paliwowej. Opłata paliwowa stanowi przychód Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego oraz Funduszu rozwoju przewozów autobusowych użyteczności publicznej, zmiana powoduje przesunięcie 687,2 mln zł rocznie od 2021 r., co - jak się podkreśla - niewątpliwie przyczyni się do szybszego odbudowania wzrostu gospodarczego kraju.
Regulacje zakładają również dokapitalizowanie obligacjami o wartości nie więcej niż 1 mld zł portów morskich, w tym dla spółki Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. o równowartości 150 mln euro.
Sejm uchwalił zmiany w przepisach o systemie powiadamiania ratunkowego
Umożliwienie awansu zawodowego pracownikom Centrów Powiadamiania Ratunkowego oraz objęcie operatorów numerów alarmowych ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym - to główne z założeń nowelizacji ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, którą w czwartek przyjął Sejm.
Za nowelizacją głosowało 454 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Przygotowana w MSWiA rządowa propozycją nowelizacji ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego wpłynęła do sejmu w lutym br. Sejm rozpoczął nad nią prace w czerwcu.
Jedną z kluczowych zmian, jaką zaproponowano jest wprowadzenie dla operatorów numerów alarmowych możliwości awansu zawodowego. Proponuje się bowiem wprowadzenie gradacji stanowisk. Do struktury organizacyjnej Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR) mają zostać wprowadzone stanowiska: starszego operatora numeru alarmowego, koordynatora, oraz koordynatora trenera.
Ponadto operatorzy numerów alarmowych zostaną objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Chodzi o zapobieganie sytuacjom, w których osoby dokonujące zgłoszeń bezkarnie grożą operatorom numerów alarmowych. Zgodnie z prawem określone czyny niedozwolone są zagrożone surowszą karą, jeśli zostały dokonane wobec funkcjonariusza publicznego, niż wobec innej osoby.
Według MSWiA, obecnie funkcjonująca struktura CPR nie daje możliwości rozwoju i „jakiegokolwiek awansowania” i „jest to demotywujące dla pracowników”. Zmiany w ustawie mają zatrzymać w strukturach najbardziej zaangażowanych i doświadczonych pracowników, którzy mają kluczowy wkład w budowę sprawnie funkcjonującego systemu powiadamiania ratunkowego.
Ponadto w nowelizacji chodzi m.in. o reorganizację zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem szkoleń pracowników, wprowadzenie nadzoru nad pracą CPR oraz pracowników - zarówno na poziomie lokalnym jak i centralnym, a także uregulowanie zagadnień związanych z funkcjonowaniem aplikacji mobilnej „Alarm 112”, służącej do przekazywania zgłoszeń przez SMS.
Ustawa przewiduje również powstanie Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego (KCMSPR). Do jego głównych zadań będą należeć: utrzymanie i rozwój systemu teleinformatycznego CPR, nadzór nad przestrzeganiem procedur obsługi zgłoszeń alarmowych, opracowywanie kryteriów oceny pracy CPR i ich pracowników, przygotowywanie i prowadzenie szkoleń oraz upowszechnianie wiedzy na temat numerów alarmowych i CPR. KCMSPR ma zacząć funkcjonować po sześciu miesiącach od wejścia w życie ustawy.
Funkcjonujący w Polsce system powiadamiania ratunkowego składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego (CPR) - po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.
CPR tworzą jednolity system do obsługi zgłoszeń alarmowych, kierowanych do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999. Zatrudnieni w CPR operatorzy numerów alarmowych obsługują wpływające zgłoszenia, a następnie przesyłają drogą elektroniczną wszystkie zebrane informacje do dyżurnych bądź dyspozytorów podmiotów ratowniczych. Do zdarzeń - w zależności od ich charakteru - dysponowani są ratownicy medyczni, strażacy bądź policjanci.
Sejm skierował projekt noweli budżetu na 2020 r. do komisji finansów
Sejm w czwartek nie odrzucił w pierwszym czytaniu projektu noweli ustawy budżetowej na ten rok i skierował go do komisji finansów. Zakłada on, że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec przewidywanego wcześniej zerowego deficytu.
Sejm za usprawnieniem walki ze smogiem
Sejm uchwalił w czwartek ustawę, której celem jest udoskonalenie działania programów antysmogowych „Czyste powietrze” oraz „Stop smog”. Nowe przepisy przewidują też powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Za ustawą głosowało 437 posłów, przeciw było 11, żaden nie wstrzymał się od glosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.
Celem noweli jest m.in. poprawa funkcjonowania działającego od lutego 2019 r. pilotażowego programu „Stop smog” oraz zarządzanego przez NFOŚiGW programu „Czyste powietrze”. Nowe przepisy przewidują ponadto stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Odnośnie programu „Stop smog” nowela przewiduje zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi samorządom wnioskowanie o środki z programu (z 2 do 1 proc. lub 20 budynków). Przepisy zakładają ponadto jednorazowe zniesienie tego limitu, o ile wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie.
W ramach usprawnienia programu zaproponowano również zmniejszenie z 50 na 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.
Skuteczności programu „Stop smog” ma też pomóc skrócenie z 10 do 5 lat okresu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nowela przewiduje ponadto, że takie inwestycje zostaną rozszerzone o m.in. przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego.
Nowe przepisy pozwolą również na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy, a także umożliwią związkom międzygminnym i powiatom wnioskowanie do programu w imieniu kilku gmin.
Program „Stop smog” ma być realizowany do końca 2024 r. a jego budżet to 1,2 mld zł. Skierowany jest on do gmin, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza normy unijne.
W ramach usprawnienia sztandarowego programu antysmogowego jakim jest „Czyste powietrze”, nowelizacja przewiduje, że powstanie Fundusz Ekologiczny Poręczeń i Gwarancji. Będą z niego udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Fundusz ma działać przy BGK i zasilany będzie środkami przez NFOŚiGW.
Nowela ma pozwolić również udostępniać środki NFOŚiGW do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, na realizację proekologicznych inwestycji.
Nowe przepisy zakładają też stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ma być to narzędzie informatyczne, które posłuży do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. W systemie tym zostaną zebrane informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji.
W CEEB mają znaleźć się również dane nt. stanu energetycznego budynków, formach udzielonej pomocy publicznej (np. dotacje) przyznanej na termomodernizację lub wymianę kotłów w budynkach.
Zgodnie z ustawą, CEEB dla samorządów będzie ogólnodostępnym narzędziem inwentaryzacji budynków. Inwentaryzacja ma objąć ok. 5-6 mln budynków; rocznie ma być to pół miliona budynków.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach
Zmiany związane z modyfikacją europejskiego kodeksu wizowego oraz wejściem Polski do programu ruchu bezwizowego z USA - zawiera nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, którą w czwartek wieczorem przyjął Sejm.
Nowelizację poparło 438 posłów, przeciw głosował jeden, zaś ośmiu wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
Wcześniej posłowie przyjęli dwie poprawki zaproponowane w drugim czytaniu przez klub PiS, zaś odrzucili poprawkę zgłoszoną przez Koalicję Polską PSL-Kukiz‘15.
Poprawka zgłoszona w imieniu Koalicji Polskiej dotyczyła zmian systemowych i sprowadzała się do zamiaru przeniesienia wydawania zezwoleń na pracę od wojewodów do starosty. W związku z jej treścią pojawiły się wątpliwości zarówno ze strony Biura Legislacji Sejmu, jak i strony rządowej, co do braku spójności poprawki. W konsekwencji poprawka nie zyskała poparcia komisji
—mówił sprawozdawca sejmowej komisji Paweł Hreniak (PiS).
Jak dodał, dwie poprawki PiS dotyczyły natomiast „usprawnienia procesu niesienia pomocy humanitarnej, rozwojowej w sytuacji nagłych kryzysów, takich jak choćby ostatnio w Bejrucie, czy też na Białorusi”.
Obie te poprawki uzyskały pozytywną rekomendację komisji
—mówił Hreniak.
Pierwsze czytanie przygotowanej w MSWiA rządowej propozycji tej nowelizacji odbyło się w drugiej połowie lipca, po czym trafiła ona do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych.
Nowela dotyczy dostosowania polskiego porządku prawnego do zmian wprowadzonych rozporządzeniem PE i Rady Unii Europejskiej. Reguluje m.in. postępowania dotyczące wydawania, cofania i unieważniania wiz, pozostających w zakresie regulacji prawa krajowego.
Wprowadzono poza tym szczególne terminy wydania wizy krajowej przez konsula i sposobu składania wniosku o wydanie wizy krajowej. Zmienią się także przepisy określające zawartość formularza wniosku o wydanie wizy krajowej. W celu ujednolicenia procedury wydawania wiz Schengen i wiz krajowych zrezygnowano z podstawy odmowy wydania wizy krajowej związanej z posiadaniem przez cudzoziemca dokumentu podróży, który nie spełnia kryteriów określonych w ustawie o cudzoziemcach.
Ze względu na zmianę wysokości opłat za wydanie wizy Schengen na granicy, określonych w kodeksie wizowym, konieczna była też zmiana ustawy o opłacie skarbowej.
Celem noweli jest również wprowadzenie odpowiednich środków pozwalających na wykonanie obowiązku wynikającego z przystąpienia Polski do programu ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie notą dyplomatyczną przekazała szczegółowy plan działań przygotowujących Polskę do przystąpienia do programu ruchu bezwizowego. Dokument podzielono na cele, które w ocenie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych mają poprawić bezpieczeństwo granic Polski i proces identyfikacji tożsamości. Chodzi o to, że USA wymagają, aby urzędnicy imigracyjni w państwie objętym programem ruchu bezwizowego byli sprawdzani pod względem karalności.
Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy polscy urzędnicy imigracyjni bez względu na poziom dostępu do informacji niejawnych lub wrażliwych będą sprawdzani pod względem karalności. Chodzi o czyny zabronione, które odpowiadałyby przestępstwom umyślnym i umyślnym przestępstwom skarbowym.
Regulacje dotyczące braku uprzedniej karalności będą stosowane nie tylko wobec osób dopiero zatrudnianych w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, w urzędach wojewódzkich, KG SG, urzędach terenowych organów SG i w urzędzie obsługującym ministra spraw wewnętrznych, ale również wobec pracowników tych urzędów, którzy zdecydują się na zmianę dotychczasowego stanowiska i zatrudnienie na stanowisku urzędnika imigracyjnego, np. w razie zmiany warunków pracy.
Nowela zakłada również zmiany w zakresie podróżnego ubezpieczenia medycznego, którego posiadanie przez cudzoziemca stanowi jeden z wymogów uzyskania wizy krajowej, jak i jeden z wymogów wjazdu na terytorium RP w oparciu o taką wizę.
Sejm poparł część poprawek Senatu do tzw. drugiej tarczy dla turystyki
Sejm w czwartek poparł część poprawek Senatu, zgłoszonych do tzw. drugiej tarczy dla turystyki. To m.in. wydłużenie okresu zwolnienia ze składek czy obniżenie progów, od których przysługuje pomoc. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
Sejm, mimo negatywnej opinii komisji finansów publicznych przyjął poprawkę Senatu, zakładającą, że ustawa obejmie również tych organizatorów turystyki, którzy zostali wpisani do właściwego rejestru po 7 marca 2020 r.
Posłowie zgodzili się na propozycje Senatu, by obniżyć z 80 do 75 proc. stopnia spadku przychodu z prowadzonej działalności jako wymogu uzyskania przewidzianego ustawą dodatkowego świadczenia postojowego, oraz jako wymogu zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne itp.
Poparcie zyskała także poprawka, przewidująca wydłużenia okresu zwolnienia ze składek do 30 września 2020 r.
Zgodnie z nowymi przepisami organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty. Będzie on musiał do wniosku dołączyć wykaz umów, od których odstąpili klienci.
Wniosek do UFG będzie składał też podróżny, który ubiega się o rekompensatę.
Przepisy stanowią, że UFG po otrzymaniu wniosków od organizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następnie dokonywał wypłat na rzecz podróżnych. Taka weryfikacja ma trwać maksymalnie do czterech miesięcy, a rekompensaty mają być wypłacane w ciągu 14 dni od jej zakończenia.
Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów, który stanowić będzie wyodrębniony rachunek w BGK. Źródłem finansowania zadań Funduszu mają być m.in. wpłaty z budżetu państwa czy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Nowela tworzy ponadto Turystyczny Fundusz Pomocowy, którego zadaniem będzie wsparcie w przyszłości organizatorów turystyki w sytuacji podobnej jak obecny kryzys wywołany koronawirusem.
Sejm przyjął część senackich poprawek do ustawy ułatwiającej wypłatę odszkodowań wz. z reprywatyzacją
Sejm przyjął w czwartek wieczorem część senackich poprawek do ustawy, która ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Oprócz zmian legislacyjno-doprecyzowujących Sejm poparł poprawkę, która stanowi, że na postanowienie w przedmiocie umorzonego z mocy prawa postępowania nie powinno przysługiwać zażalenie. Przyjęto także poprawkę, zgodnie z którą prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia może przejść na następców prawnych uprawnionego, który zmarł.
Wśród odrzuconych poprawek znalazły się zapisy, które zakładały zawężenie katalogu przesłanek uniemożliwiających reprywatyzację. Odrzucono także poprawkę umożliwiającą lokatorom bycie stroną w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną.
Mimo pozytywnej rekomendacji komisji sprawiedliwości posłowie odrzucili poprawkę, która określa podstawy do umorzenia postępowania dekretowego w części, jeżeli nie jest możliwe ustalenie stron postępowania lub ich adresów, a także poprawkę nakładającą na Skarb Państwa obowiązek odszkodowawczy za skutki wywłaszczeń.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/518130-nocne-glosowanie-w-sejmie-jakie-ustawy-przyjeto-sprawdz