Polska przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji i pomóc w odbudowaniu infrastruktury w zniszczonym obozie dla uchodźców na wyspie Lesbos - poinformował w piątek w Lublinie po szczycie Grupy Wyszehradzkiej premier Mateusz Morawiecki.
Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali o kwestii pomocy dla Grecji po pożarze obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos. Obóz w miejscowości Moria na Lesbos został w nocy z wtorku na środę niemal całkowicie zniszczony przez kilka powstałych równocześnie pożarów.
Uzgodniliśmy, że porozmawiam z premierem Grecji (Kiriakosem Mitsotakisem), w jaki sposób dopomóc w odbudowie obozu dla uchodźców. Polska już teraz przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji, aby pomóc w zbudowaniu tej infrastruktury, która jest tam potrzebna
— podkreślił premier.
Podziękował też za „konstruktywną i na tej samej długości fali dyskusję, która przygotowała nasze pozycje pod debatę na najbliższej Radzie Europejskiej”.
Dziesięć państw przyjmie nieletnich migrantów
Obok Niemiec jeszcze dziewięć innych państw Unii Europejskiej chce wspólnie przyjąć 400 nieletnich migrantów ze spalonego obozu dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos - poinformował w piątek niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer.
Nasze kontakty z państwami członkowskimi UE doprowadziły na razie do tego, że dziesięć krajów członkowskich, wliczając nas , weźmie udział w pomocy - to znaczy w przesiedleniu nieletnich, którym nie towarzyszą opiekunowie
— powiedział Seehofer w Berlinie. Dodał, że prowadzi się rozmowy także z innymi państwami.
Według Seehofera największe grupy ludzi - liczące od 100 do 200 osób - zostaną przyjęte przez Niemcy i Francję. Dokładną ich liczebność będzie można jednak ustalić dopiero po zakończeniu rozmów z innymi państwami UE.
Obóz w miejscowości Moria na Lesbos został w nocy z wtorku na środę niemal całkowicie zniszczony przez kilka powstałych równocześnie pożarów. W przewidzianej na maksymalnie 3 tys. migrantów placówce przebywało ich ponad 12 tys. Podpaleń mieli dokonać mieszkańcy obozu w reakcji na objęcie ich kwarantanną koronawirusową.
Impas w negocjacjach w sprawie wspólnej europejskiej polityki azylowej doprowadził do obecnej katastrofalnej sytuacji na Lesbos - podkreślił Seehofer, który jest honorowym przewodniczącym bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).
Poinformował też, że Grecji przekazano w czwartek propozycje dotyczące form pomocy Niemiec w zapewnieniu wyżywienia i dachu nad głową mieszkańcom spalonego obozu. Jak zadeklarował, niemiecki rząd chce działać tutaj wspólnie z organizacjami charytatywnymi.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/517259-premier-150-domow-modulowych-dla-migrantow-w-grecji