15 września prezydent Andrzej Duda przyjmie listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Tego dnia prezydent przyjmie też listy m.in. od nowej ambasador Wielkiej Brytanii.
CZYTAJ TAKŻE:
Dwie uroczystości przyjęcia listów uwierzytelniających
W czwartek w Belwederze odbywa się ceremonia przyjęcia przez prezydenta listów uwierzytelniających od nowych ambasadorów w Polsce m.in.: Mongolii, Kazachstanu, Pakistanu, Danii, Mołdawii oraz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.
Szczerski zaznaczył, że w związku z dużą liczbą nowych ambasadorów we wrześniu zaplanowano dwie uroczystości przyjmowania przez prezydenta listów uwierzytelniających. Druga odbędzie się we wtorek 15 września. Wówczas prezydent przyjmie listy uwierzytelniające m.in. od nowego ambasadora Republiki Federalnej Niemiec i nowej ambasador Wielkiej Brytanii - poinformował minister.
Jak dodał, w zakresie kolejności przyjmowania listów uwierzytelniających obowiązuje bardzo ścisły protokół i procedura. O kolejności przyjmowania listów decyduje kolejność udzielania agrément - zaznaczył Szczerski.
Poprzedni ambasador Niemiec Rolf Nikel swoją misję dyplomatyczną w Warszawie zakończył pod koniec czerwca br.
Nowym ambasador Niemiec
Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO.
Część mediów w ostatnich tygodniach przypominała wielokrotnie historię ojca von Loringhovena – oficera Wehrmachtu, który pod koniec II wojny światowej służył w bunkrze Adolfa Hitlera. Pytany o te doniesienia medialne wiceszef MSZ Marcin Przydacz podkreślał, że decyzja dotycząca rozpatrzenia wniosku o udzielenie zgody na przyjęcie nowego ambasadora należy wyłącznie do państwa przyjmującego.
To jest decyzja państwa niemieckiego, jakiego chce mieć kandydata i jak chce układać stosunki z danym państwem. Osoba, jego doświadczenie, jego taki background, wykształcenie, poglądy polityczne mają znaczenie w przypadku ambasadora, więc to nie jest do mnie pytanie. To strona niemiecka proponuje kandydatów, my możemy i mamy tutaj prawo do tego, żeby daną osobę zatwierdzić. Bywały też takie przypadki, wcześniej w historii dyplomacji, że nie było zgody na tego typu kandydatury, ale też czasami ten proces jest wydłużany
— mówił pod koniec sierpnia Przydacz.
ZOBACZ TAKŻE:
— Pyza i Wikło w „Sieci”: UJAWNIAMY kulisy dyplomatycznej gry wokół nowego ambasadora Niemiec w Polsce
Ostatecznie zgoda została udzielona pod koniec sierpnia. 31 sierpnia wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował PAP, że strona polska ostatecznie zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie von Loringhovena.
Przyjęcie listów uwierzytelniających przez głowę państwa to ostatni etap procedury przyjęcia szefa misji dyplomatycznej w danym kraju. Listy wskazują imię i nazwisko szefa misji i zwierają klauzule o utrzymaniu i zacieśnianiu stosunków między państwami. Od chwili przyjęcia przez prezydenta listów szef misji dyplomatycznej może pełnić swoją funkcję w państwie przyjmującym.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/517027-pad-przyjmie-listy-uwierzytelniajace-od-ambasadora-niemiec