We wtorek rozpoczęła się budowa mostu pontonowego na Wiśle, który będzie podtrzymywać alternatywny rurociąg odprowadzający ścieki do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”. Montaż przeprawy potraw do czwartku. Montaż przeprawy potrwa do czwartku. Będzie składać się z sześciu części i liczyć 245 metrów - powiedział PAP ppłk Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prokuratura nie podjęła jeszcze decyzji o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa ws. rzekomego sabotażu w „Czajce”. Trwają czynności
CZYTAJ TAKŻE: Nawet do 40 mln zł! Szef Wód Polskich: Trzaskowskiego nie „przeraża” ilość ścieków. Może przemówi do niego wielkość kar
W akcji weźmie udział ok. 50 żołnierzy
Rzecznik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak poinformował PAP, że przeprawę na Wiśle wybudują wojskowi z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia. W akcji weźmie udział ok. 50 żołnierzy. Koszt budowy poniesie miasto.
Na moście zostaną ułożone dwa rurociągi, którymi będą odprowadzane ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.
245 m długości - powstanie z 6 odcinków
Ppłk Piotr Kranz z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego poinformował PAP, że przeprawa będzie składać się z sześciu części i liczyć 245 metrów długości. W urządzenie i utrzymanie mostu zaangażowanych zostanie ok. 50 żołnierzy, zaś w przewiezienie sprzętu - ponad 100.
Zwodowane odcinki napędzane, sterowane będą kutrami. Potem będziemy je łączyć
— wyjaśnił ppłk Kranz.
Miasto: Budowa potrwa 4 tygodnie
Według informacji wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego budowa bypassa potrwa cztery tygodnie. W tym czasie planowane jest rozpoczęcie realizacji przewiertów pod rzeką. Zamontowane w nich rury przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.
CZYTAJ TAKŻE: Wiceminister gospodarki morskiej: My wybudowaliśmy most i rurociąg w 10 dni. Trzaskowski potrzebuje 3 tygodnie. A ścieki płyną
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił przed kilkoma dniami, że ze względu na warunki atmosferyczne most pontonowy będzie mógł funkcjonować do listopada.
Potem warunki atmosferyczne uniemożliwiają funkcjonowanie mostu pontonowego, ale oczywiście, jeśli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do premiera Morawieckiego z prośbą o wsparcie, to takie wsparcie ze strony Wojska Polskiego będzie udzielone
— zaznaczył szef MON.
Według harmonogramu warszawskiego ratusza, najpierw na rzece powstanie most pontonowy z rurociągiem, dzięki czemu nieczystości nie będą już wpadać do Wisły. Równolegle zostaną wykonane przewierty pod rzeką, zamontowane w nich rury przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.
Kolejna awaria „Czajki”
Do awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. W efekcie jest prowadzony awaryjny zrzut ścieków do Wisły.
Poprzednia awaria oczyszczalni „Czajka”, w efekcie której nieczystości płynęły do rzeki, miała miejsce rok temu. Po decyzji premiera, wojsko zbudowało wówczas most pontonowy, na którym ułożono tymczasowy rurociąg, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/516646-rozpoczyna-sie-budowa-mostu-pontonowego-na-wisle-zdjecia