W piątek po godz. 11 rozpoczęła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę Rada Gabinetowa, podczas której przedstawione zostanie sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia na sezon jesienno-zimowy - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Chciałbym, żebyśmy porozmawiali bliżej na temat szczegółów nowej strategię walki z koronawirusem - zapowiedział w piątek prezydenta Andrzej Duda rozpoczynając w piątek posiedzenie Rady Gabinetowej.
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Podczas spotkania przedstawione zostanie sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia na sezon jesienno-zimowy.
Otwierając posiedzenie Duda przekazał, że zdecydował się na zwołanie Rady, gdyż są ku temu dwie ważne przesłanki.
Po pierwsze od kilku miesięcy już walczymy z pandemią koronawirusa. Nastąpiła też w ostatnim czasie istotna zmiana: mamy nowego ministra zdrowia, czyli tego członka Rady Ministrów, który w szczególny sposób odpowiedzialny jest za kwestię zdrowia naszych rodaków
— zaznaczył.
Prezydent przypomniał, że szef MZ w czwartek przedstawił nową strategię walki z koronawirusem.
Chciałem dzisiaj, żebyśmy porozmawiali bliżej na temat jej szczegółów, na temat przyszłych planów
— podkreślił. Duda mówił, że przede wszystkim chciałby zapoznać się z informacją na temat tego jak będziemy działali w okresie jesienno-zimowym.
Jest wielkim pytaniem, co będzie się działo z tym wirusem w tym okresie, na ile będzie on intensywniej działał. Na ile to zagrożenie związane z pandemią będzie wzmożone w tym czasie i jaki środki zaradcze tutaj podejmujemy” - mówił Duda.
Lek i szczepionka
Tylko w kontekście leku i szczepionki możemy mówić o zniknięciu koronawirusa i całkowitym zniknięciu tego niebezpieczeństwa - podkreślił prezydent Andrzej Duda otwierając w piątek posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone pandemii koronawirusa.
Prezydent ocenił, że obecna walka z koronawirusem jest skuteczna, a społeczeństwo zachowuje się odpowiedzialnie mimo chwilowego „rozluźnienia” w okresie wakacyjnym.
Pytanie na jakim etapie mamy działania badawcze nad lekiem, szczepionką przeciwko koronawirusowi, bo to są te kwestie istotne i tylko w tym kontekście możemy mówić rzeczywiście o zniknięciu koronawirusa i zniknięciu całkowicie tego niebezpieczeństwa
— zaznaczył Duda.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie kwestie związane z koronawirusem były omawiane - jak co kilka dni - na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Wśród tematów posiedzenia wymienił m.in. otwarcie szkół, potencjalne konsekwencje pandemii dla społeczeństwa.
Powrót do szkół
Po długiej przerwie dzieci i młodzież wróciła do szkół, chciałem zapytać ministra edukacji narodowej, jak w dobie koronawirusa minęły pierwsze dni po otwarciu placówek oraz jakie scenariusze są przewidziane łącznie z tymi scenariuszami kryzysowymi - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
Prezydent otwierając posiedzenie Rady Gabinetowej podkreślił, że zwołał ją m.in., by wysłuchać informacji nt. sytuacji w szkolnictwie w dobie epidemii koronawirusa.
Była długa przerwa w zajęciach szkolnych, a teraz od 1 września dzieci i młodzież ruszają do szkół i chciałem zapytać ministra edukacji narodowej jak wygląda sytuacja, jak minęły pierwsze dni w szkole, jakie są założenia plany, jakie scenariusze są przewidziane łącznie z tymi scenariuszami kryzysowymi
— powiedział prezydent.
Wyraził zadowolenie, że na posiedzeniu Rady jest obecna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Duda zapowiedział, że chce ją zapytać o kwestie realizacji programów społecznych.
Również bardzo istotny głos ministra finansów, dlatego, że sytuacja finansowa naszego kraju jest kwestią bardzo istotną (…). PKB spadło o 8 proc., jest to ogromny spadek. Ale na szczęście mniejszy niż w innych krajach. Jest duży deficyt budżetowy w tamtym okresie - 110 mld zł, ale prognozy są takie, że ten deficyt powinien się w przyszłości zmniejszać. Chciałbym, żebyśmy działali spokojnie, konsekwentnie. Mam nadzieję, że dzięki mądrej polityce uda nam się wrócić na ścieżkę rozwoju gospodarczego
— powiedział Duda.
Sytuacja na Białorusi
Rozwój wydarzeń na Białorusi, ewentualność zwiększonego napływu jej obywateli do Polski i stopień przygotowania polskich służb będą jednym z tematów posiedzenia Rady Gabinetowej – zapowiedział prezydent Andrzej Duda.
W piątek po godz. 11 rozpoczęła się zwołana przez prezydenta Rada Gabinetowa, na której ma zostać przedstawione sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia na sezon jesienno-zimowy.
Otwierając posiedzenie Rady prezydent powiedział, że tematem będą także skutki ewentualnego zaostrzenia sytuacji politycznej na Białorusi i możliwe skutki dla Polski.
Krótko mówiąc fala migracyjna
— podkreślił.
W związku z powyższym jest pytanie, na ile jesteśmy przygotowani i na ile tego typu scenariusze bierzemy pod uwagę, jeżeli chodzi o funkcjonowanie naszych służb, głównie Straży Granicznej, przejść granicznych i infrastruktury która jest z tym związana
— powiedział Duda.
Jak podkreślił, pytanie o rozwój sytuacji na Białorusi i oczekiwane scenariusze kieruje nie tylko do szefa MSWiA, ale także do ministra spraw zagranicznych. Wyraził nadzieję, że formuła Rady Gabinetowej pozwoli jemu i premierowi na informacje niezbędne, by koordynować dalsze działania.
Prezydent wysoko ocenił dotychczasowe działania na rzecz przeciwdziałania pandemii koronawirusa. Podkreślił, że mimo wzrostu zachorowań dotychczas ani razu – wbrew obawom – nie doszło do tysiąca nowych zachorowań dziennie.
Jak widać te działania zaradcze, które są podejmowane, są podejmowane w sposób mądry i konsekwentny
— powiedział.
Według prezydenta „szczególnie dobrze” zdziałał system podziału na powiaty w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-19.
Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które oficjalnie wygrał Alaksandr Łukaszenka. Według białoruskich władz w czwartek odbyło się na Białorusi 30 akcji protestacyjnych z udziałem około 850 osób, 26 osób zatrzymano.
Usystematyzować informacje dotyczące pandemii
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent.
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował PAP, że Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu posiedzenia, by członkowie Rady Ministrów przedstawili pełną informację dotyczącą koronawirusa, m.in. ze względu na rozpoczęty rok szkolny. Jak dodał, prezydent chce też „zapoznać się ze strategią walki z epidemią w okresie jesiennym”. Spychalski zaznaczył też, że posiedzenia Rady Gabinetowej pozwoli w pełni usystematyzować informacje dotyczące pandemii i uzupełnić o najnowsze decyzje i rozstrzygnięcia.
Według Müllera podczas posiedzenia Rady Gabinetowej zostanie przedstawione sprawozdanie z dotychczasowych działań w ramach walki z epidemią koronawirusa oraz zmodyfikowana strategia działań w związku z sezonem jesienno-zimowym - w tym nowe procedury dla placówek służby zdrowia, inspekcji sanitarnej oraz innych służb państwowych.
Doświadczenia ostatnich miesięcy pozwoliły rządom na całym świecie wyciągnąć wnioski w zakresie stosowanych procedur. Ich usprawnienie będzie możliwe dzięki strategii przedstawionej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
— dodał.
Minister zdrowia zaprezentował w czwartek strategię dotyczącą jesiennej walki z COVID-19, która „ma być odpowiedzią na specyfikę tej sytuacji”. Pokreślił, że ten okres będzie wyzwaniem ze względu na nakładające się na siebie i trudne do odróżnienia choroby - grypę, infekcje górnych dróg oddechowych i COVID-19. Poinformował, że w ramach sieci szpitali zostaną powołane trzy poziomy szpitalnictwa odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu leczenia chorych na koronawirusa. Osoby przyjmowane na szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) mają mieć robione szybkie testy antygenowe na wykrycie koronawirusa.
Stanowiska przedstawione w trakcie posiedzenia Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego, Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za „sprawę szczególnej wagi”.
Poprzednio Rada Gabinetowa zwołana została w połowie marca również w kwestii epidemii koronawirusa. Prezydent i ministrowie omówili przygotowany wówczas przez rząd pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 612 osób, wobec 595 w środę. Resort przekazał też, że zmarło kolejnych 14 chorych, czyli o 6 mniej niż w środę. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 69 tys. 820 osób, z których 2 tys. 100 zmarło. Natomiast wyzdrowiały już 49 tys. 820 osób.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/516181-rada-gabinetowa-pod-przewodnictwem-prezydenta