Złożenie obywatelskiego projektu ustawy, regulującej kwestie wynagrodzenia polityków i finansowania partii, zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.
CZYTAJ TAKŻE:
Hołownia zapowiada projekt dot. wynagrodzeń
Poinformował też o uruchomieniu akcji obywatelskiej wysyłania listów do posłów w sprawie podwyżek. Będzie on dostępny na stronie Listdoposla.pl. To reakcja na przyjęcie w piątek przez Sejm zmian w prawie podwyższających wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.
Szymon Hołownia zapowiedział, że założenia zmian w systemie wynagradzania osób piastujących najwyższe funkcje w państwie i w finansowaniu partii politycznych zostaną przedstawione 3 września. Będą tam m.in. algorytmy wynagrodzeń najwyższych urzędników i polityków.
Dlaczego żona prezydenta ma zarabiać 18 tysięcy, a nie np. 10; albo 25, albo siedem. Skąd ta kwota? Jeśli pojawiają się jakieś kwoty, to one musza wynikać z algorytmu i być sprzężone ze stanem gospodarki i średnim poziomem wynagrodzeń
— mówił.
Postaramy się też zaproponować rozwiązania, które pokażą, ile pieniędzy z budżetu, a ile z finansowania obywatelskiego, a także na co partie powinny wydawać pieniądze. Będziemy postulować zobowiązanie partii do wydawania dużo większych pieniędzy na ekspertyzy
— dodał.
Wysłuchanie i konsultacje społeczne
Jak mówił Hołownia, jeszcze we wrześniu zorganizowane zostanie wysłuchanie publiczne i konsultacje społeczne, „których w gmachu Sejmu jakoś nie zdążono zrobić, bo państwo śpieszyli się na długi weekend”.
Efektem tego wysłuchania powinny być założenia do projektu ustawy i projekt ustawy, pod którym chcielibyśmy do końca tego roku zebrać wymaganą ilość podpisów i złożyć do Sejmu jako projekt obywatelski. Skoro posłowie nie potrafią zrobić tej roboty, to my ją zrobimy. Nie po to, żeby teraz wycofywać się rakiem z tego, co zrobiło się w piątek, tylko żeby realnie rozwiązać problem
— zapowiadał.
Chodzi o rozwiązania, które, jak dodał, „są czytelne, jasne i posłużą Polsce na pokolenia”.
Proszę pamiętać, że dzisiaj te 12 czy ileś milionów złotych więcej, które rocznie dostanie PiS i która podarowała mu m.in. Platforma i Lewica (trafią) na propagandę, na szczucie, na te wszystkie rzeczy, które tak bardzo im przeszkadzały. A teraz proszę, ponieważ nam dacie 10 milionów, to macie 12 milionów na coś, co jeszcze dwa miesiące temu określaliśmy jako istota wszelkiego zła. Gdzie jest logika? Ja nie dopatruje się w tym żadnej
— podkreślał.
Pismo do marszałka Senatu
Zapowiedział jednocześnie, że wystosował w poniedziałek pismo do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, żeby eksperci, których ma on powołać do prac nad ustawą o płacach polityków dołączyli do konsultacji społecznych Polski2050.
Żebyśmy mogli zebrać w jednym miejscu wiedzę i energię, by posłużyło to lepiej Polsce
— zaznaczył.
Zdaniem Szymona Hołowni obywatele powinni dać wyraz temu, jaki policzek politycy wymierzyli im w piątek, przegłosowując ogromne podwyżki własnych wynagrodzeń i podwyższając subwencje dla partii politycznych.
Stąd ruch Polska 2050 uruchomił akcję obywatelską i stworzył kwestionariusz internetowy, przy wykorzystaniu którego obywatele będą mogli wysyłać listy do posłów - tych, co zagłosowali za ustawą i tych, co zagłosowali przeciw. Tym drugim, jak dodał, „należy wyrazić uznanie, szacunek i wdzięczność za to, że potrafili postawić się swojemu środowisku politycznemu”
Jestem głęboko oburzony tym, co zobaczyliśmy w piątek i nie tylko ja, tysiące ludzi, którzy zgłaszają się teraz do nas
— powiedział Hołownia.
Zachęcamy do tego, abyśmy w ten sposób wyrazili swoją opinię o tym, co stało się w piątek
— dodał.
Hołownia kpi z opozycji
Hołownia kpił też z faktu, że dziś już cała opozycja zmieniła zdanie i jest przeciw podwyżkom.
Czy to są poważni politycy, czy to są ludzie, którym można powierzyć los 38-milionowego państwa?
— pytał retorycznie.
Lewica zapowiada wniosek o odrzucenie w Senacie ustawy o podwyżkach
Po poparciu w Sejmie przez część Lewicy przepisów o podwyżkach wynagrodzeń wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka zapowiada wniosek o odrzucenie ich w izbie wyższej. Przepraszamy i cieszymy się, że proces ustawodawczy pozwala naprawić błędy - mówi rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka prasowa Lewicy Anna Maria Żukowska (SLD) powiedziała, że w czasie weekendu politycy wiele zrozumieli.
Przepraszamy i cieszymy się, że jest taki proces ustawodawczy w Polsce, który błędy pozwala naprawić
— oświadczyła.
Nasi ustawodawcy, twórcy konstytucji, tworząc konstytucję, wykazali się ogromną mądrością. Wykazali się mądrością przez to, że przywrócili drugą izbę parlamentu, przywrócili Senat. Ten Senat, do którego jestem bardzo przywiązana. Jestem bardzo przywiązana do myśli, że Senat jest izbą refleksji
— mówiła natomiast senator Morawska-Stanecka, wiceprezes Wiosny. Jak wskazała, Senat nie debatuje i nie proceduje ustaw pochopnie.
Wicemarszałek zapowiedziała, że jako jedna z dwojga senatorów klubu Lewicy - obok Wojciecha Koniecznego - złoży i poprze wniosek o odrzucenie w całości ustawy podwyższającej wynagrodzenia.
Jesteśmy z naszymi wyborcami. Uważamy jako senatorowie, że nasi wyborcy muszą wiedzieć, że reprezentujemy ich i reprezentujemy ich zdanie. A dzisiaj nasi wyborcy mówią nam, żeby nie głosować za tą ustawą
— oświadczyła.
Razem zadowolone z decyzji senatorów Lewicy
Na konferencji głos zabrała również rzeczniczka Razem Dorota Olko, która przypomniała, że partia ta była przeciwna ustawie, i zaznaczyła, że cieszy się z zapowiedzi senatorów koalicji Lewicy.
Wierzymy, że Lewica, że posłowie, senatorowie, parlamentarzyści są od tego, żeby być blisko ludzi, żeby ludzi słyszeć szczególnie w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia
— powiedziała.
Chcemy być blisko ludzi, nie blisko elit
— zapewniła.
Zarówno Razem, jak i klub Lewicy w tym momencie słucha swoich wyborców
— dodała.
Senator Konieczny do zapowiedzi o odrzuceniu ustawy odniósł się na Twitterze.
Decyzja w Klubie Lewicy zapadła. Cieszę się, że jest zbieżna z moimi poglądami. To nie czas na podwyżki dla rządu zajmującego się głównie sobą, swoimi kłopotami i ucieczką od odpowiedzialności. Również nie dla parlamentarzystów w dobie kryzysu. Senatorowie lewicy PRZECIW!
— napisał.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/513744-holownia-chce-sie-wybic-na-sprawie-podwyzek
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.