Apelujemy do władz Białorusi, by zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka, podjęły także dialog ze społeczeństwem - mówił w sobotę w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo.
Stanowisko ws. sytuacji na Białorusi
Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że obecność sekretarza stanu w setną rocznice Bitwy Warszawskiej ma wymiar symboliczny jako przedstawiciela prezydenta Donalda Trumpa. Czaputowicz podkreślił, że wizyta ta pokazuje, że relacje polsko-amerykańskie „łączy z jednej strony historia, a z drugiej wspólna troska o teraźniejszość, a także przyszłość”.
Poinformował, że podczas rozmowy z Pompeo przedyskutowali możliwości zacieśnienia współpracy w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki i kwestii energetycznych.
Rozmawialiśmy o najważniejszych wyzwaniach dla bezpieczeństwa międzynarodowego, przede wszystkim porozmawialiśmy o niepokojącym rozwoju sytuacji po wyborach prezydenckich na Białorusi
—oświadczył szef MSZ.
Apelujemy do władz Białorusi, by zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka, podjęły także dialog ze społeczeństwem
—powiedział Czaputowicz. Podkreślił, że Polska niezmiennie wspiera suwerenność i niepodległości Białorusi.
Jak mówił w sobotę szef polskiej dyplomacji, skoro wybory na Białorusi są uznane za fałszywe trzeba by przeprowadzić nowe, by dać legitymację władzy.
Chcielibyśmy, by władze Białorusi podjęły dialog z przedstawicielami społeczeństwa protestującego, żeby znaleźć jakąś formułę wspólnego trwania w okresie przejściowym - być może do tych wyborów
—zaznaczył, odpowiadając na pytania dziennikarzy po spotkaniu z Pompeo.
Zastrzegł, że są to dobre idee, trudne do realizacji w praktyce.
Podkreślił, że Polska niezmiennie wspiera suwerenność Białorusi.
Ufamy, że społeczeństwo białoruskie, władze białoruskie same znajdą rozwiązanie swoich problemów, w taki sposób, żeby z jednej strony zapewnić przestrzeganie praw człowieka i wolności oraz aspiracji narodu białoruskiego do życia w systemie wolnym i demokratycznym; a z drugiej strony (…) swoją suwerenność i niepodległość państwa
—wskazał.
Czaputowicz podkreślił, że nasz kraj dobrze życzy społeczeństwu białoruskiemu.
Chcemy wspierać te procesy bardzo ważne, które się w tym kraju toczą, świadczące o wzroście tożsamości narodowej Białorusinów, co będzie miało bardzo pozytywne konsekwencje w długim okresie
—zaznaczył.
Konferencja na rzecz wolności religijnej
Czaputowicz mówił, że jest „zielone światło do realizacji w praktyce nowej jakości trwałego i widocznego amerykańskiego zaangażowania militarnego w Polsce”.
Chciałem wyraźnie podkreślić, że działając na rzecz obecności wojsk amerykańskich w Europie, w Polsce, kierujemy się potrzebą utrzymania więzi transatlantyckich
—powiedział szef MSZ. Leży to - jak dodał - w interesie całej Europy.
Podkreślił, że ważnym elementem w stosunkach obu krajów jest parafowanie umowy o współpracy na rzecz rozwoju cywilnej energetyki jądrowej i budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
W listopadzie chcemy wspólnie zorganizować w Warszawie zaplanowaną wcześniej międzynarodową ministerialną konferencję na rzecz wolności religijnej, jest to kolejny obszar naszej bliskiej współpracy w tej dziedzinie
—powiedział szef MSZ.
Podziękował za zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza, ponieważ - jak przekonywał - daje ono członkom „poczucie pewności, stabilizacji tej inicjatywy”.
Raz jeszcze dziękuję sekretarzowi stanu USA za zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Polsce
—podkreślił Czaputowicz.
„Wybory na Białorusi nie były wolne”
Konsultujemy sytuację na Białorusi z naszymi europejskimi partnerami starając się pomóc Białorusinom osiągnąć suwerenność i wolność - powiedział w sobotę w Warszawie sekretarz stanu USA Michael Pompeo po spotkaniu z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.
Pompeo zaznaczył w sobotę, że USA uważnie śledzą sytuację na Białorusi. Dodał, że z zadowoleniem przyjął uwolnienie niektórych protestujących na Białorusi, ale - jak podkreślił - nie jest to wystarczające.
Dodał, że sytuacja na Białorusi jest konsultowana z europejskimi partnerami „starając się pomóc w możliwe jak największym stopniu Białorusinom osiągnąć suwerenność i wolność”.
Same wyroby na Białorusi nie były wolne i uczciwe, więc te ostatnie dni poświęciliśmy na konsultacje z naszymi partnerami, nie tylko osobiste, ale i telefoniczne, by zrozumieć, co się działo
—powiedział w sobotę amerykański sekretarz stanu, odpowiadając na pytania dziennikarzy po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
Jak zaznaczył Pompeo, „ten wspólny cel to jest wspieranie Białorusi i jej narodu, żeby zbudowali wolny i demokratyczny kraj”.
Pompeo wskazał, że cel odbywających się na Białorusi protestów jest jeden.
Chcą samostanowić, wybierać swoje władze i rozszerzyć ten krąg, po to żeby społeczeństwo obywatelskie mogło rzeczywiście się rozwijać
—powiedział.
Pompeo nawiązał również do umowy o zwiększeniu liczebności wojsk amerykańskich w Polsce.
Chciałem podziękować za dotrzymanie zobowiązań. Stany Zjednoczone i Polska z dumą podpisały umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. To otwiera drogę do zwiększenia rotacyjnej amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce o dodatkowe tysiąc żołnierzy. Jest to dodatkiem do obecnie stacjonujących 4,5 tys. żołnierzy
—powiedział. Dodał, że jest to ważne strategicznie posunięcie na rzecz amerykańskiego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa sojuszników USA.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Pompeo pogratulował Dudzie zwycięstwa
Bitwa Warszawska to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w. - powiedział w sobotę w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Przypomniał również o przypadającej w sierpniu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także o 40. rocznicy powstania „Solidarności”.
Pompeo podziękował szefowi polskiego MSZ Jackowi Czaputowiczowi za dotychczasową współpracę. Po raz kolejny pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie reelekcji.
Jest to doskonały sposób wzmacniania naszej bilateralnej współpracy
—ocenił.
Powiedział również, że był zaszczycony, mogąc wspólnie z Polakami upamiętniać setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.
To jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w., opierając się nazistowskiej i radzieckiej okupacji
—powiedział.
Pompeo przypomniał również o przypadającej w sierpniu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także o 40. rocznicy powstania „Solidarności”.
Powiedział, że odbył w sobotę bardzo ciekawe dyskusje z ministrem Czaputowiczem, premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Wskazał, że tematem rozmów była m.in. sytuacja na Białorusi, a także porozumienie pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/513535-wspolny-apel-czaputowicza-i-pompeo-do-wladz-w-minsku