15 sierpnia przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, która ocaliła Europę przed bolszewikami oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej). Uroczystości upamiętniające ten dzień odbywają się w całej Polsce.
Dziś z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się centralne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W południe na placu im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta odprawa wart, w której weźmie udział m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego połączone są z uczczeniem setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
CZYTAJ TAKŻE:
NA ŻYWO
16:00 Premier Morawiecki i historycy w węgierskiej prasie o Bitwie Warszawskiej
Tekst premiera Polski Mateusza Morawieckiego na temat Bitwy Warszawskiej ukazał się w sobotę w węgierskim dzienniku „Magyar Nemzet” wraz z kilkoma innymi tekstami poświęconymi temu wydarzeniu.
Premier Morawiecki nazywa 15 sierpnia 1920 r. 100-lecie Bitwy „jedną z najważniejszych rocznic wolnej Europy”.
Odrodzona w 1918 roku Polska stoczyła wtedy decydującą bitwę z wojskami bolszewickimi, a jej zwycięstwo zapobiegło temu, by komunistyczna rewolucja ogarnęła swymi płomieniami wyczerpaną po wojnie światowej materialnie i od przelanej krwi Europę Zachodnią
— zaznacza.
Morawiecki wyraża przekonanie, że rocznicę Bitwy warto byłoby uczcić nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, gdyż nad Wisłą zwyciężyła wprawdzie Polska, ale zwycięstwo to miało decydujący wpływ na wolność ludów Europy.
Polski premier pisze też, że dziedzictwo postkomunizmu jest rzeczywistym problemem, deformującym społeczny i instytucjonalny byt krajów, które przeszły przez przemiany demokratyczne.
W sobotnim dodatku do „Magyar Nemzet” ukazał się też tekst historyka Endre Laszlo Vargi, który pisze, że wojna polsko-bolszewicka była toczona nie tylko o terytorium, ale też stanowiła starcie ideologiczne skierowane przeciwko próbie wyeksportowania rewolucji komunistycznej.
Europa Zachodnia i Środkowa zawiodła, zdradziła Polaków, którzy w tych miesiącach mogli liczyć tylko na Węgrów
— pisze historyk, nawiązując do ogromnych dostaw amunicji z Węgier do Polski przed Bitwą Warszawską, które z powodu sprzeciwu Czechosłowacji zamiast najkrótszą drogą dotarły do celu bardzo okrężną drogą przez Siedmiogród.
Inny węgierski historyk Istvan Kovacs omawia zaś w „Magyar Nemzet” wydana po węgiersku książkę Adama Zamoyskiego „Warszawa 920. Nieudany podbój Europy”, także przypominając o istotnej roli, jaką odegrały w Bitwie Warszawskiej dostawy węgierskiej amunicji.
15:00 Ardanowski: Europa byłaby zupełnie inna
Cud nad Wisłą był jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, ale także niezwykle istotnym w dziejach Europy — powiedział w sobotę w Toruniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że młode państwo polskie powstrzymało potęgę totalitarnego reżimu.
Gdyby Polska w 1920 roku nie powstrzymała planu bolszewickiego rozciągnięcia rewolucji na cały kontynent, to Europa byłaby zupełnie inna
— ocenił Ardanowski, który w sobotę w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Minister rolnictwa wskazał, że Polska powstrzymała bezbożny reżim, który zupełnie nie liczył się z ludźmi.
Niektórzy uważają, że to był cud. Cudem na pewno było zmobilizowanie wszystkich sił państwa, ze wszystkich terenów, które wcześniej należały do trzech różnych zaborów. Wielka była determinacja wszystkich grup społecznych. Wykorzystane zostały również szanse, które dawała taktyka wojenna
— mówił Ardanowski.
Podkreślił, że mądrzy przywódcy umieli się wówczas wznieść ponad podziały. Przypomniał, że Rząd Obrony Narodowej powołany w lipcu pod kierownictwem Wincentego Witosa był reprezentacją wszystkich środowisk — od lewa do prawa.
To wszystko sprawiło, że Bitwa Warszawska, a nawet szerzej: wojna, która toczyła się na ponad 1000 km od Ukrainy aż po tereny pod Toruń, pozwoliła utrzymać Polsce niepodległość i uratować Europę. Trzeba być niesamowicie dumnym z tego, co nasi przodkowie uczynili dla tego kraju. Oni ocalili wolność, niepodległość, ale i cały świat
— dodał Ardanowski.
14:15 Licheńskie dzwony zabrzmią w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Koncert wszystkich licheńskich dzwonów upamiętni w sobotę 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Zabrzmi m.in. dźwięk „Maryi Bogurodzicy”; ważącego niemal 15 ton, największego dzwonu w Polsce.
Jak poinformował Robert Adamczyk z biura prasowego Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, w sobotę w 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” w licheńskim sanktuarium wierni będą modlić się w intencji Ojczyzny. Msza święta w intencji poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 zostanie odprawiona w bazylice o godzinie 16. Wcześniej nastąpi złożenie kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem upamiętniającym Bitwę Warszawską z 1920 roku, który znajduje się nieopodal licheńskiej Golgoty.
Adamczyk wskazał, że 100. rocznica Bitwy Warszawskiej zostanie upamiętniona także w szczególny sposób. Jak mówił, wyjątkowym akcentem obchodów będzie koncert wszystkich licheńskich dzwonów o godzinie 15.30.
W ten właśnie symboliczny sposób hołd poległym i pomordowanym w 1920 roku zostanie oddany w licheńskim sanktuarium. Wierni usłyszą dźwięk Maryi Bogurodzicy – największego, ważącego niemalże 15 ton, dzwonu w naszym kraju. Usłyszymy także pozostałe dzwony zlokalizowane przy bazylice oraz przy kościele parafialnym pw. św. Doroty, w tym: Józefa (11,6 t.), Piotra (5,6 t.) i Pawła (3 t.) oraz Jana Pawła II (2 t.), Marię (1,2 t.), Dorotę-Antoniego (950 kg), Michała (500 kg) oraz Stanisława (450 kg)
— wyjaśnił Adamczyk.
14:00 Premier złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach
Premier Mateusz Morawiecki złożył w sobotę wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, upamiętniającym trzy zbrojne zrywy z lat 1919-21, których celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Za kilka dni przypada setna rocznica wybuchu II powstania śląskiego.
Po złożeniu kwiatów przed katowickim pomnikiem, szef rządu pojechał do Chorzowa, gdzie w Parku Śląskim weźmie udział w otwarciu Skweru Powstańców Śląskich - będzie to jedno z głównych wydarzeń sobotnich śląskich obchodów setnej rocznicy wybuchu powstania oraz 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Pomnik Powstańców Śląskich od lat jest jednym z najważniejszych symboli Katowic. Powstały w 1967 r. monument znajduje się przy katowickim rondzie im. gen. Jerzego Ziętka, nieopodal Spodka. Składają się na niego trzy bryły w kształcie orlich skrzydeł, symbolizujących trzy śląskie powstania z lat: 1919, 1920 i 1921.
13:50 Wystawa o węgierskiej pomocy w Bitwie Warszawskiej
Wystawę o węgierskiej pomocy w Bitwie Warszawskiej i wojnie polsko-bolszewickiej otwarto w sobotę w Muzeum Wojskowości w Budapeszcie z udziałem wiceministra obrony Szilarda Nemetha i ambasadora Polski Jerzego Snopka.
Ekspozycja zatytułowana „Węgry a +Cud Nad Wisłą+. Węgierska pomoc w wojnie polsko-bolszewickiej” koncentruje się na dostawach amunicji i sprzętu wojskowego przekazanych przez Węgry Polsce, która nie miała wtedy własnego przemysłu obronnego, od 1918 r., a przede wszystkim na ogromnym transporcie przed Bitwą Warszawską.
Wystawa powstała we współpracy Muzeum Wojskowości i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie przy współudziale Instytutu Polskiego na Węgrzech. Przedstawia w skrócie historię obu krajów po I wojnie światowej – odzyskanie przez Polskę niepodległości i walkę o jej utrzymanie, i równoległe wydarzenia dotyczące Węgier, których kulminacją był Traktat w Trianon z czerwca 1920 r. Na jego mocy Węgry straciły 2/3 terytorium, które należało wcześniej do królestwa Węgier.
Druga część wystawy dotyczy przekazanej Polsce pomocy wojskowej. Pierwsza dostawa dotarła do Polski już pod koniec 1918 r., a potem na wiosnę 1919 r. Największy transport trafił jednak do Polski 12-13 sierpnia 1920 r., a więc tuż przed Bitwą Warszawską. Składało się na niego 35 mln nabojów do karabinu Mausera, 22 mln nabojów do karabinu Mannlichera, 240 kuchni polowych, 200 polowych skrzyń do gotowania oraz 80 polowych pieców piekarniczych.
Otwierając wystawę, Nemeth ocenił, że Bitwa Warszawska była jednym ze starć, które wpłynęły na losy świata.
Chrześcijańska Polska z węgierską pomocą ponownie zbudowała swą państwowość, obroniła narodową niezawisłość i na ćwierć wieku zapobiegła okupowaniu Europy przez bolszewików
— podkreślił.
Zaznaczył, że we współczesnej Europie braterska współpraca Polski i Węgier jest prawdziwym skarbem.
Naszym wspólnym celem jest to, byśmy w poszanowaniu naszego chrześcijaństwa i siebie nawzajem w ścisłej współpracy żyli tu, w Europie, jako wolne narody
— zaznaczył.
Wicedyrektor Muzeum Wojskowości mjr Peter Soos podkreślił w rozmowie z PAP, że rozmowy na temat tej ostatniej pomocy rozpoczęły się już w styczniu 1920 r.
Amunicję wyprodukował na zamówienie polskich władz największy na Węgrzech zakład przemysłu obronnego Manfreda Weissa na wyspie Csepel
— powiedział.
Fakt, że Węgrzy pomogli wtedy Polakom, nie jest na Węgrzech znany. Z naszego punktu widzenia ciekawe jest więc nawet samo poznanie liczb i faktów
— powiedział Soos.
Wystawę otwiera wielki polowy piec piekarniczy, który ciągnęło sześć koni. Są też kuchnie polowe różnych rozmiarów. Większa pozwalała wyżywić około 250-260 żołnierzy. Kuchnie były opalane drewnem i można w ich było gotować także podczas marszu.
Z Muzeum Wojska Polskiego przekazano na wystawę m.in. liczne zdjęcia, plakaty, polski mundur polowy, odznaczenia wojskowe.
Wystawa miała pierwotnie być otwarta 23 marca, w Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, lecz plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
To wystawa czasowa, ale wyjątkowa z tego punktu widzenia, że została przygotowana tak, by można ją było przetransportować. Nasze aktualne plany są takie, że zostanie otwarta w Warszawie 23 kwietnia 2021 r.
— powiedział Soos.
Dodał, że oba muzea zawarły w zeszłym roku porozumienie o współpracy.
Chcielibyśmy w następnych latach zorganizować wystawy i konferencje oraz wydać publikacje o wspólnych wydarzeniach węgierskiej i polskiej historii
— dodał.
Oprawę dla uroczystości otwarcia wystawy, która ze względów epidemicznym odbyła się w ograniczonym gronie na dziedzińcu muzeum, zapewniły polonijne i węgierskie grupy rekonstrukcyjne, a zebrani mogli m.in. skosztować kawy zbożowej i chleba wojskowego.
Wśród obecnych byli m.in. dyrektorka Instytutu Polskiego Joanna Urbańska, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay i przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felfoeldi.
Uzupełnieniem wystawy jest ilustrowany katalog w języku węgierskim, polskim i angielskim.
13:40 Most z imieniem Bitwy Warszawskiej
Z udziałem przedstawicieli władz miasta Opole w sobotę odbyła się uroczystość nadania mostowi w ciągu ulicy Niemodlińskiej imienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To część uroczystości rocznicowych upamiętaniających wydarzenia sprzed stu lat, jakie przygotowano w stolicy regionu.
Decyzję o nadaniu jednemu z mostów w stolicy regionu imienia Bitwy Warszawskiej 1920 roku podjęła Rada Miasta Opole. W sobotę, z udziałem przewodniczącego RM Łukasza Sowady, w asyście wojska, odbyła się uroczystość nadania imienia przeprawie.
13:30 Na Ukrainie upamiętniono polskich żołnierzy
Z okazji święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej polscy dyplomaci na Ukrainie oddali w sobotę hołd polskim żołnierzom spoczywającym na cmentarzach w tym kraju. Wieńce złożono m.in. na kijowskich nekropoliach w Bykowni, w dzielnicy Darnica i na Cmentarzu Bajkowa.
Zastępca Ambasadora RP na Ukrainie Michał Giergoń powiedział PAP, że dzień Wojska Polskiego, ustanowiony na cześć zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, która, jak podkreślił, „zmieniła bieg dziejów, a przede wszystkim uchroniła zarówno Polskę, jak i Europę przed zagrożeniem bolszewickim”, świętują pracownicy Ambasady RP w Kijowie, Attachatu Obrony przy Ambasadzie RP i pracownicy konsulatów.
Dzisiaj oddajemy pamięć wszystkim tym, którzy zginęli, oddali swoje życie za Ojczyznę
— oznajmił Giergoń po uroczystości złożenia kwiatów i odmówieniu modlitwy w Bykowni.
W tej położonej tuż u granic Kijowa miejscowości w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym kilka tysięcy Polaków z listy katyńskiej. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni został otwarty w 2012 roku. Jak wskazał w rozmowie z PAP dyplomata, miejsce to upamiętnia „żołnierzy, funkcjonariuszy, członków inteligencji polskiej brutalnie pomordowanych przez NKWD, bez wyroku, bez winy”.
W Kijowie kwiaty złożono także na Cmentarzu Bajkowa, gdzie pochowani są zasłużeni Polacy i żołnierze Wojska Polskiego polegli w 1920 roku, i w dzielnicy Darnica, gdzie znajdują się mogiły poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.
Jak poinformował Giergoń, tego dnia także Konsulat Generalny RP w Charkowie oddaje hołd poległym na cmentarzu w Piatichatkach, żołnierzom oddają cześć też konsulaty we Lwowie, w Łucku, Winnicy i w Odessie.
W związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej Ambasada RP w Kijowie podkreśla na Facebooku, że „dzięki wygranej Polski, Rosji Bolszewickiej nie udało się narzucić Europie ustroju komunistycznego”.
W 1920 roku Polacy pokonali Sowietów mimo ich przewagi liczebnej. Dzięki ofiarnej walce żołnierzy i wojskowemu geniuszowi Marszałka Józefa Piłsudskiego, Bitwa Warszawska zakończyła się zwycięstwem Polski
— czytamy we wpisie Ambasady.
Placówka zwraca też uwagę, że w wojnie polsko-bolszewickiej Polaków wspierała Ukraińska Republika Ludowa.
Józef Piłsudski i Symon Petlura zawarli sojusz przeciw Bolszewikom, dzięki któremu 20 tys. ukraińskich żołnierzy walczyło razem z Polakami
— pisze Ambasada. Zaznacza też, że „we wspólnych walkach żołnierzy polskich i ukraińskich z Armią Czerwoną szczególnie wyróżnił się płk Marko Bezruczko, który w sierpniu 1920 r. dowodził obroną Zamościa”.
13:25 Koncerty z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwa seria koncertów z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Można tam posłuchać jazzowych interpretacji twórczości m.in. Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego.
Specjalnie dobrany repertuar będzie podróżą do czasów, w których tworzyli m.in. Ignacy Jan Paderewski czy Karol Szymanowski. Będzie można także usłyszeć współczesną, jazzową interpretację ich twórczości
— poinformował Instytut Muzyki i Tańca w zapowiedzi tego wydarzenia.
Pierwszy koncert zaczął się o godz. 13 i dla publiczności gra Karol Radziwonowicz (fortepian), Sławomir Tomasik (skrzypce) oraz Robert Morawski (fortepian). Podczas tego koncertu publiczność usłyszy utwory Ignacego Jan Paderewskiego. Będą to np. „Allegro con fantasia”, „Intermezzo. Andantino, Finale”. czy „Allegro molto quasi presto”.
Drugi koncert zacznie się o godz. 16. Wystąpi na nim Urszula Kryger (mezzosopran), Zuzanna Nalewajek (mezzosopran), Dagmara Barna (sopran) oraz Paweł Cłapiński (fortepian). Podczas tego koncertu będzie można także posłuchać kompozycji Ignacego Jan Paderewskiego, ale także Karola Szymanowskiego - „9 pieśni polskich” oraz „3 pieśni żołnierskie”.
Podczas ostatniego koncertu - o godz. 19 - zaśpiewa Dorota Miśkiewicz, która wystąpi z kwartetem smyczkowym Atom String Quartet w składzie: Mateusz Smoczyński (skrzypce), Dawid Lubowicz (skrzypce), Michał Zaborski (altówka) i Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Zagrają oni np. utwór Zbigniew Seiferta „Quasimodo”. Dorota Miśkiewicz zaśpiewa piosenki: „Nucę, gwiżdżę sobie”, „Na pierwszy znak” czy „Pokoik na Hożej”.
13:20 Setna rocznica Bitwy Warszawskiej we francuskich mediach
We Francji o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej przypomniały niektóre stacje radiowe. Dziennik „L’Opinion” na swym portalu zamieścił teksty premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Instytutu Nowych Mediów Eryka Mistewicza.
Premier Morawiecki nazywa 15 sierpnia 1920 roku „punktem węzłowym, który definiuje dalszy bieg dziejów” Polski i Europy.
Odrodzona w 1918 roku Polska stoczyła wtedy decydującą, zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi, które miały przenieść ogień rewolucji komunistycznej na całą Europę Zachodnią
— pisze.
Według premiera bitwa ta powinna być wymieniana „jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie”, a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie „dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje”.
Zwycięska Bitwa Warszawska to „ukoronowanie jednego z najbardziej niezwykłych epizodów europejskiej i globalnej historii budowy nowoczesnego narodu” - Morawiecki tutaj podkreśla „skalę transformacji polskiego społeczeństwa z feudalnego w jedno z najnowocześniejszych społeczeństw obywatelskich Europy” – właściwie bez posiadania własnych instytucji państwowych.
Mistewicz szczególną uwagę poświęcił wojskowej współpracy francusko-polskiej.
O setnej rocznicy Cudu nad Wisłą pamiętała redakcja francuskojęzycznego portalu Vatican News. Odepchnięcie wojsk sowieckich organ Stolicy Apostolskiej nazywa „odpowiedzią na modlitwy całej Polski”.
Po przypomnieniu środowej audiencji generalnej papieża Franciszka, który z okazji „historycznego zwycięstwa wojska polskiego” pobłogosławił cały naród polski, redakcja podkreśla, że w tej bitwie „wiara odegrała decydującą rolę”.
W artykule wymienione są uroczystości kościelne, jakie do 17 sierpnia w Radzyminie, Ossowie i w Wólce Radzymińskiej upamiętniać będą rocznicę.
Redakcja Vatican News podkreśla, że Bitwa Warszawska „uznawana jest przez historyków za jedną z najbardziej decydujących w historii świata”, a to dlatego, że Polacy nie tylko obronili niepodległość swej ojczyzny, ale „zatrzymali też marsz bolszewickich hord na Europę”.
W zakończeniu przywołana jest wizyta Jana Pawła II w Radzyminie w czerwcu 1999 r. i cytowane są słowa polskiego papieża:
Urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem.
13:15 Prezydent Duda złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego
13:00 Defilada na Placu Piłsudskiego
12:50 Wieniec od narodu
Prezydent Duda wraz z delegacją złożył na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu.
12:34 Głos zabrał prezydent Andrzej Duda
Jakże ważny to dzisiaj dzień, w którym dziękujemy za służbę naszym żołnierzom, oddajemy hołd poległym i wspominamy ten trudny i dramatyczny czas, ale zarazem jakże wielki i znaczący, oraz w jakimś sensie piękny. Bolszewicka nawała miażdżyła Polskę. Pożoga, śmierć, gwałt, rozpacz, strach, przerażenie, spadek morale w społeczeństwie i wśród żołnierzy. Przegrana wydawała się nieuchronna, że Polska padnie pod ciosami sowieckiej Rosji, że komunizm niesiony ze wschodu ogarnie nasz kraj i dalej zaleje całą Europę. Ale byli tacy, co nie zwątpili, co pracowali, by ratować ojczyznę. Byli wielcy przywódcy, ojcowie dopiero co odzyskanej niepodległości. Byli wielcy dowódcy wojskowi, z marszałkiem Piłsudskim. Był Wincenty Witos, który stworzył rząd ponad politycznymi podziałami. Oni zdecydowali się wziąć odpowiedzialność za losy państwa i społeczeństwa w swoje ręce.
Traciliśmy wtedy Zaolzie, przegrany plebiscyt na Warmii i Mazurach, II powstanie śląskie - trudno to sobie wyobrazić. A jednak dali radę. Co za piękny przykład, właśnie ponad podziałami, wezwanie do obrony RP. Szli chłopcy z polskich wiosek wzywani odezwą Witosa, chwytali za broń. Za broń chwytały nawet dzieci, by bronić Polski, Warszawy, by bronić świata naszych wartości, naszej tradycji. I doszło to dej jednej z absolutnie najważniejszych bitew w dziejach świata - Bitwy Warszawskiej. Dzięki absolutnie genialnemu manewrowi dowódców - to oni poprowadzili polską armię. Kontrofensywa znad Wieprza przeszła do legendy. Uczą o nim w szkołach na całym świecie.
Pognali sowietów na wschód, przechylając szalę tamtej wojny w kierunku polskiego zwycięstwa. Łzy wzruszenia stają w oczach, jak człowiek o tym myśli. Niektórzy nazwali to potem cudem nad Wisłą. Jakiś cud z pewnością był - cud geniuszu, cud opieki Opatrzności.
II powstanie śląskie zaskoczyło Niemców. Byli pewni, że Polacy się nie zmobilizują. Daliśmy radę. Tak, to był cud. Cud tamtego czasu, męstwa polskich żołnierzy, bohaterstwa naszego narodu, naszych sojuszników. Wspierali nas wtedy. Wspierały nas także samoloty pilotowane przez żołnierzy USA. Zwyciężyliśmy dzięki determinacji, dzięki wierze, nieprawdopodobnemu samozaparciu a także dzięki rozpaczy, woli przetrwania, wściekłości oraz woli poszczenia pomordowanych i poległych. Nasi przodkowie wiedzieli, co to znaczy sowiecka niewola. Wiedziały o tym pokolenia, które powtarzały, czym jest zesłanie na Sybir.
Chcę państwa poinformować, że właśnie dla pamięci wszystkich tych, którzy cierpieli na wschodzie, którzy byli zesłani, maltretowani przez bolszewików, podpisałem dzisiaj ustawę o rekompensacie dla tych, którzy byli deportowani przez władze Związku Sowieckiego. Cześć pamieć wszystkich tych, którzy poginęli i pomarli.
Wszyscy dążyli do wolnej Polski. Dziś, dzięki bohaterstwu naszych przodków ją mamy. Zawsze to podkreślam. Ta Polska poznaczona jest krzyżami. Ta Polska ufundowana jest na krwi pokoleń, które o nią walczyli. Wiedzą to doskonale polscy żołnierze, dlatego z podniesioną głową służą ojczyźnie, ciesząc się, że jest wolna. Ale wiedzą, że to nie jest dane raz na zawsze, ale trzeba tego bronić. Dziękuję za to żołnierzom, ich rodzinom, pracownikom. Dziękuję za służbę dla Polski, za to, że kiedy trzeba, stajecie i walczycie, także za wolność innych, broniąc możliwości spokojnego życia także dla innych narodów - reprezentując RP, dbając o nasze bezpieczeństwo. Dziękuję wam za to z całego serca, za to, jak służycie ojczyźnie i jakie świadectwo o polskim żołnierzu dajecie na całym świecie. To dzięki wam dziś obecni są nasi sojusznicy. Dziś wojska NATO wspierają nas, by Polska była silniejsza, by dawać świadectwo naszej siły, które skutecznie odstrasza naszych przeciwników.
To także zasługa poprzednich pokoleń, tych, którzy niezłomnie bronili i walczyli o wolność, niepodległość, suwerenność. Chwała bohaterom Bitwy Warszawskiej, chwała polskim żołnierzom, chwała naszym sojusznikom. Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć poległym. Niech żyje Polska, nich Pan Bóg ma Polskę i Polaków w swojej opiece. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece naszych sojuszników
— powiedział na Placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda.
12:30 Uroczysta zmiana warty przez Grobem Nieznanego Żołnierza
12:25 Uroczysta odprawa wart i zaprzysiężenie
12:16 Apel pamięci
12:13 Głos zabrał szef MON
Jesteśmy potomkami zwycięzców wielkiej Bitwy warszawskiej. Zwyciężyli dzięki heroizmowi i poświęceniu. Pamięć o tych czynach będzie wieczna. Jesteśmy im wdzięczni. Są dla nas przykładem, wzorem do naśladowania w naszych czasach.
Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę
— podkreślił minister Mariusz Błaszczak.
12:08 Uroczysta defilada lotnicza
Na niebie pojawiła się formacja 6 samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu „GROT” oraz formacja 4 samolotów F-16 z 480 Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pododdział aktualnie przebywa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w ramach umowy międzynarodowej jako Aviation Detachment, realizuje wspólne szkolenie lotnicze z polskimi załogami samolotów F-16.
12:02 Uroczystości na Placu Piłsudskiego
11:35 Orlen oddaje hołd bohaterom
W setną rocznicę bitwy, która odmieniła losy Europy, oddajemy hołd bohaterom #CudnadWisla. Chcemy by tę wspaniałą historię poznawały kolejne pokolenia w Polsce i na całym świecie
— podkreślił na Twitterze prezes spółki Daniel Obajtek.
11:30 Spotkanie prezydenta z sekretarzem stanu USA
W Pałacu Prezydenckim, po podpisaniu umowy wojskowej, trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo - poinformowała w sobotę kancelaria prezydenta.
11:11 Umowa o współpracy wojskowej Polski i USA podpisana
Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali w obecności Andrzeja Dudy umowę o współpracy wojskowej Polski i Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślił prezydent Duda, jest to dopełnienie dwóch elementów deklaracji podpisanej z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
CZYTAJ WIĘCEJ:
11:00 Marszałek Sejmu: Europa zawdzięcza Polakom bardzo wiele
Europa zawdzięcza Polakom bardzo wiele – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z dziennikarzami w sobotę podczas obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie k. Warszawy.
100 lat temu „nie tylko udało się obronić polską niepodległość, ale przede wszystkim uratowaliśmy całą Europę przed nawałą bolszewicką” – oceniła marszałek Sejmu.
Dlatego Europa zawdzięcza Polakom bardzo wiele. (…) Dlatego polskiemu społeczeństwu, które stanęło przy żołnierzach należy się olbrzymia wdzięczność
— podkreśliła Elżbieta Witek.
Pani marszałek wskazała, że „utrzymanie Warszawy przez Polaków to sprawa morale nie tylko polskiego żołnierza, ale także społeczeństwa”. Zwróciła ponadto uwagę, że w czasie Bitwy Warszawskiej „geniusz marszałka Józefa Piłsudskiego okazał się ogromny”.
Witek przypomniała, że Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą.
Opatrzność Boża była nam wówczas bardzo potrzebna i odegrała ona bardzo ważną rolę
— oceniła.
Marszałek wyraziła przekonanie, że dzięki temu, iż polityka historyczna jest tak rozbudowana, po kolejnych 100 latach „następne pokolenia będą pamiętały, tak jak my dziś pamiętamy o bohaterstwie, męstwie, odwadze i wierze polskiego żołnierza oraz polskiego społeczeństwa”.
10:35 Premier rozmawiał z sekretarzem stanu USA
Polsko-amerykańska współpraca obronna i ekonomiczna, 5G, a także wyzwania związane z pandemią COVID-19, były tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo - poinformowała na Twitterze ambasada USA w Warszawie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier spotkał się z Pompeo. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy obronnej i walce z pandemią. „Razem jesteśmy silniejsi”
10:30 Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach
10:15: Osiemnasta przełomowa batalia w historii świata
Określenie Bitwy Warszawskiej mianem przełomowej w historii świata oddaje sprawiedliwość znaczeniu tej batalii, bo ona rzeczywiście przesądziła o tym, że na dziewiętnaście lat region Europy Środkowo-Wschodniej mógł się rozwijać w systemie niepodległych państw – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak z UJ i PAN.
CZYTAJ WIĘCEJ: Bitwa Warszawska zmieniła losy świata. Prof. Nowak: Ekspansji rewolucji bolszewickiej w Europie Zach. nie traktowano jako zagrożenia
10:10 Bp Guzdek: Polacy powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję
Polacy w 1920 roku powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję, która miała z korzeniami wyrwać drzewo europejskiej cywilizacji, zbudowanej na fundamencie chrześcijańskich wartości - podkreślił w sobotę podczas mszy za Ojczyznę biskup polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek.
W homilii bp Guzdek powiedział, że 15 sierpnia to dla Polaków dzień pamięci i wdzięczności. „Obchodzimy dziś podwójną uroczystość: religijną – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i patriotyczną – setną rocznicę +cudu nad Wisłą+. Jest to zarazem święto Wojska Polskiego”.
Podkreślił, że Maryja „wpisała się w sposób niezwykły w dzieje polskiego narodu”.
Była źródłem nadziei, która pozwoliła przetrwać w najtrudniejszych chwilach zaborów i wojen, prześladowań, zesłań i przymusowej emigracji. Hetmanka Żołnierza Polskiego była także z nami, kiedy odnosiliśmy największe zwycięstwa
— powiedział bp Guzdek.
Zwrócił uwagę, że w pierwszych dniach sierpnia 1920 roku, kiedy bolszewicy zbliżali się do Warszawy, „Polacy szturmowali niebo”.
Przed jej świętym obrazem na Jasnej Górze, w Warszawie i w wielu świątyniach nasi rodacy modlili się w intencji ocalenia Ojczyzny. I zostali wysłuchani!
— zaznaczył hierarcha.
Biskup polowy Wojska Polskiego podkreślił, że „Bitwa Warszawska nie miała jedynie charakteru militarnego”.
Polacy w 1920 roku powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję, która miała z korzeniami wyrwać drzewo europejskiej cywilizacji, zbudowanej na fundamencie chrześcijańskich wartości
— powiedział bp Guzdek.
Zwrócił uwagę, że Polacy doskonale zdawali sobie sprawę z wielkiego zagrożenia, jakim był dla narodu komunizm, stąd - jak przypomniał - „licznie zgłaszali się, jako ochotnicy do Wojska Polskiego”.
I nie mylili się! W niezbyt odległej przyszłości, w bolszewickiej Rosji zburzono większość prawosławnych cerkwi, wymordowano lub zesłano na Sybir wielu duchownych i świeckich. To samo miało spotkać Polaków: walka z Bogiem i religią, terror i krwawe prześladowania Kościoła oraz deportacje na Sybir. Jednak 15 sierpnia 1920 roku Armia Czerwona została pokonana. Bóg dał zwycięstwo
— podkreślił bp Guzdek.
10:05 Mosbacher: relacje między Polską i USA - lepsze niż kiedykolwiek
To dla mnie zaszczyt kolejny raz powitać sekretarza stanu Mike’a Pompeo w Polsce! Relacje między Polską i USA są lepsze niż kiedykolwiek i nie zwalniamy tempa. To wizyta symboliczna, aby upamiętnić 100. rocznicę zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej!
— czytamy na Twitterze amerykańskiej ambasador.
10:00 Belweder otwarty dla zwiedzających
9:45 Premier złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
9:30 Msza św. za Ojczyznę i Wojsko Polskie w katedrze polowej
Uroczystą mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczęły się w sobotę centralne obchody Święta Wojska Polskiego. Liturgii w intencji Ojczyzny i żołnierzy przewodniczy bp polowy gen. Józef Guzdek. On też wygłosi homilię.
W uroczystej eucharystii biorą udział najwyższe władze państwowe cywilne i wojskowe m.in.: prezydent Andrzej Duda, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja, korpus dyplomatyczny, ministrowie m.in.: Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
W liturgii biorą także udział wojskowi kapelani innych obrządków - jako goście - biskup polowy ordynariatu prawosławnego abp Jerzy Pańkowski i biskup polowy ordynariatu ewangelicko-augsburskiego bp płk Mirosław.
9:27 Andrzej Duda przekazał do katedry polowej Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
W czasie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej Andrzej Duda przekazał do katedry polowej Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wzorowany jest on na Chorągwi Rzeczypospolitej ustanowionej rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 27 grudnia 1927 roku. Chorągiew RP, którą posługiwał się tylko prezydent, w 1939 roku została wywieziona do Londynu, gdzie używana była przez prezydentów na na uchodźstwie.
22 grudnia 1990 roku została przekazana Prezydentowi Lechowi Wałęsie przez ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Obecnie Chorągiew RP znajduje się w Zamku Królewskim.
W 2005 r. ponownie prawnie wprowadzono proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jako znak używany w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy raz proporzec został użyty 3 maja 2005 w trakcie uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Proporzec używany jest podczas najważniejszych uroczystości wojskowych z udziałem Zwierzchnika Sił Zbrojnych, m.in. podczas nominacji generalskich i obchodów narodowych świąt. Proporcem Prezydenta RP okryte były prezydenckie trumny podczas pogrzebów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.
9:25 Premier złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą gen. Józefa Hallera
9:20 Sekretarz stanu USA już w Polsce
Sekretarz stanu USA Michael Pompeo przybył do Polski. Pompeo, weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej; spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
Szef amerykańskiej dyplomacji oraz szef MON podpiszą umowę o współpracy wojskowej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mike Pompeo już w Polsce. Sekretarz stanu USA spotka się m.in. z prezydentem Dudą. Podpisana zostanie ważna umowa wojskowa
8:45 Uroczystości w Ossowie
8:35 Głaz i tablica upamiętniające polskich żołnierzy broniących Warszawy przed bolszewikami
W Emilianowie, przy trasie S8, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk odsłonili głaz i tablicę upamiętniające polskich żołnierzy broniących Warszawy przed bolszewikami w 1920 roku. Trasie S8 nadano nazwę „Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.”
Szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że trasa S8 przebiega przez tereny, na których sto lat temu toczyła się bitwa.
8:30 Szef MON złożył wieniec pod krzyżem upamiętniającym księdza Ignacego Skorupkę
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył wieniec pod krzyżem upamiętniającym księdza Ignacego Skorupkę. Szef MON powiedział, że ksiądz Skorupko był duchowym przywódcą Polaków walczących w Bitwie Warszawskiej.
Mariusz Błaszczak przypomniał, że ksiądz Skorupko jako ochotnik poszedł na front, aby wspierać polskich żołnierzy w walce z bolszewikami.
8:25 Piloci oddadzą hołd bohaterom
8:20 Szef MON dziękuje polskim żołnierzom
Dziękuję wszystkim żołnierzom za codzienne stanie na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Dzięki Wam nasz kraj jest bezpieczny - oświadczył w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Szef MON w poście zamieszczonym w sobotę rano na Twitterze wyraził wdzięczność i dumę z codziennej służby polskich żołnierzy.
Dziękuję wszystkim żołnierzom za codzienne stanie na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Dzięki Wam nasz kraj jest bezpieczny. To dla mnie zaszczyt, że mogę nadzorować Waszą służbę. Wszyscy jesteśmy z Was dumni!
— napisał minister na portalu społecznościowym.
wkt/PAP/TT
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/513499-relacja-100-lecie-bitwy-warszawskiej-i-swieto-wp