Sejm uchwalił w piątek ustawę, która ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazuje reprywatyzacji budynków z lokatorami. Ustawa uzyskała poparcie większości opozycji. Projekt ustawy złożył w czerwcu klub PiS.
Ustawę przyjęto z dziewięcioma poprawkami, głównie o charakterze legislacyjno-doprecyzowującym zgłoszonymi przez wnioskodawców. Odrzucono niemal wszystkie poprawki opozycji, w tym poprawkę Lewicy rekomendowaną przez komisję sprawiedliwości, która umożliwiała lokatorom występowanie jako strona w postępowaniu przed komisją weryfikacyjną. Łącznie przeprowadzono ponad 20 głosowań.
Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 416 posłów, ośmiu głosowało przeciwko, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Ustawę poparły kluby KO i Lewicy. Z klubu PSL-Kukiz15 przeciwko ustawie zagłosowało czterech posłów, w tym m.in. Paweł Kukiz oraz Stanisław Tyszka. Czterech posłów koła Konfederacji również zagłosowało przeciwko, a kolejnych sześciu wstrzymało się od głosu. Od głosu wstrzymał się również poseł PiS Maciej Małecki.
Poseł sprawozdawca Marek Ast podkreślił, że prace w komisji nad projektem przebiegały w sposób „bardzo zgodny”.
To świadczy o tym, że ustawa jest niezwykle potrzebna i będzie dobrze służyć poszkodowanym lokatorom
—powiedział.
Tuż po głosowaniu szef komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta napisał na Twitterze, że ustawa jest owocem pracy komisji rozpoczętej jeszcze przez jej poprzedniego szefa Patryka Jakiego, a także ruchów lokatorskich, które od lat wspierają komisję.
To bardzo ważna ustawa, która przywraca sprawiedliwość i daje bezpieczeństwo
—podkreślił.
Sejm 416 głosami przyjął ustawę o odszkodowaniach dla warszawskich lokatorów‼️ to owoc prac @KW_GOV_PL rozpoczętej jeszcze przez @PatrykJaki, a także ruchów lokatorskich, które od lat wspierają Komisję. To bardzo ważna ustawa, która przywraca sprawiedliwość i daje bezpieczeństwo
—napisał Kaleta.
Pracujemy nad sprawą, która jest bliska każdej osobie, która ma w sobie jakąkolwiek empatię. Mówimy o sprawie warszawiaków, którzy przez lata w zaciszu swoich kamienic musieli znosić wielkie krzywdy i cierpienia. Pukali do wielu drzwi, ale te drzwi nie były przed nimi otwierane - były to drzwi włodarzy m.st. Warszawy, były to drzwi polityków PO
—mówił z kolei w lipcu przed Sejmem.
Szczegóły ustawy
Projekt nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami złożony w czerwcu przez klub PiS zakłada m.in. usprawnioną procedurę przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Zgodnie z projektem sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowanie lub zadośćuczynienie przysługiwać będzie jedynie lokatorom, a już nie m.st. Warszawa.
Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas wyłącznie przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne. Środki, z których wypłacone będą odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w terminie 14 dni od wejścia w życia ustawy przekazane mają zostać przez m.st. Warszawę na rachunek Funduszu Reprywatyzacji. W terminie 30 dni od wejścia w życie ustawy wypłacać ma je minister finansów.
Projekt rozszerzył też katalog przesłanek, które uniemożliwiają reprywatyzację, poszerzając go m.in. o przypadek zajmowania lokalu przez lokatora, a także np. przeznaczenie nieruchomości na cele nauki, oświaty i kultury, położenie gruntu w ramach publicznego kompleksu wypoczynkowego lub niemożność pogodzenia z prawidłowym ukształtowaniem stosunków sąsiedzkich.
Ponadto osoba składająca wniosek reprywatyzacyjny oraz jego ewentualni następcy prawni nie mogą być reprezentowani przez kuratora spadku lub kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu.
Ustawa trafi teraz do Senatu.
„To nasze wspólne zwycięstwo”
Ustawa o Komisji Weryfikacyjnej została zmieniona. Wypłata odszkodowań i zadośćuczynień, oraz zakaz zwrotów budynków razem z mieszkańcami stają się powoli faktem
—napisał Lisiecki.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o komisji weryfikacyjnej i ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dwie ważne zmiany. Pierwsza to utworzenie Funduszu, z którego będziemy wypłacać odszkodowania. Druga zmiana zakazuje reprywatyzować nieruchomości, w których mieszkają lokatorzy
—wyjaśnił Jan Mosiński.
Po 7 latach walki Sejm właśnie uchwalił ustawę, która zablokuje dziką reprywatyzację. Teraz czekamy na ruch Senatu i podpis Prezydenta. Dziękuję wszystkim, którzy walczyli od lat, żeby skończyć z koszmarem lokatorów. To nasze wielkie wspólne zwycięstwo.
Bardzo dziękuję @sjkaleta, który nie odpuszczał i pilnował sprawy. Dziękuję też @MagdaBiejat za zaangażowanie! Wyjątkowy przykład ponadpartyjnego porozumienia, które poparły kluby @nowePSL, @Platforma_org, @__Lewica. @pisorgpl
—napisał Jan Śpiewak.
kk/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/513453-ofiary-reprywatyzacji-w-koncu-otrzymaja-odszkodowania