Sąd Okręgowy w Gdańsku nakazał we wtorek prokuraturze zamówienie czwartej już opinii biegłego z zakresu heraldyki w procesie trzech osób, w tym lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego ps. Nergal, oskarżonych o znieważenie polskiego godła.
CZYTAJ TAKŻE:
Nergal znieważył polskie godło?
Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r.
Zawarta w materiałach, m.in. na plakatach, grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.
W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie dwóch biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.
Sąd uniewinnia, potem uchyla wyrok
W kwietniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza (twórca m.in. grafik dla takich zespołów jak Slayer, Michael Jackson, Rolling Stones, Grateful Dead, Lady Gaga i Ramones - PAP) oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu - Macieja Gruszkę. Wszyscy oskarżeni wyrazili zgodę na publikację danych osobowych. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura.
We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Przygotowując nowy akt oskarżenia prokuratura zamówiła kolejną, trzecią opinię biegłego z zakresu heraldyki, a następnie jeszcze od tego samego specjalisty opinię uzupełniającą. Proces Darskiego i dwóch pozostałych oskarżonych ruszył po raz drugi przed Sądem Okręgowym 7 lipca.
Niejasna opinia nieżyjącego biegłego
Podczas wtorkowej rozprawy poinformowano, że autor ostatniej opinii z dziedziny heraldyki zmarł jesienią ub. roku.
Sędzia Monika Jobska oświadczyła, że opinia nieżyjącego biegłego jest niejasna i dlatego ekspert ten, aby rozwiać różne wątpliwości, miał wystąpić przed sądem na rozprawie.
Opinia z zakresu heraldyki to jest najbardziej istotny dowód w tej sprawie. Jej brak uniemożliwia wydanie sądowi orzeczenia
— wyjaśniła sędzia.
Potrzebna kolejna opinia
W tej sytuacji sędzia zdecydowała, aby prokuratura zleciła wykonanie kolejnej, czwartej już, opinii biegłego specjalizującego się w zagadnieniu heraldyki. Dokument ten ma powstać w ciągu trzech miesięcy.
Podczas wtorkowej rozprawy zeznawał jako świadek gdyński radny Prawa i Sprawiedliwości Marek Dudziński, który kilka lat temu był jedną z osób (wówczas Dudziński miał mandat radnego gdyńskiej dzielnicy Karwiny - PAP), które złożyły zawiadomienie do prokuratury ws. materiałów promujących trasę koncertową Behemotha.
Mnie jako osobę dosyć mocno emocjonalnie związaną z kwestią państwa i narodu ugodziło to, że orzeł, polskie godło, został tak przerobiony przez dodanie satanistycznych symboli
— mówił świadek.
Podczas kolejnej rozprawy we wrześniu mają zeznawać jako świadkowie m.in. b. poseł PiS Stanisław Pięta (także autor zawiadomienia do prokuratury - PAP) oraz policjantka, która przesłuchiwała Darskiego.
„Nergal” nie przyznaje się do winy
W trakcie pierwszej rozprawy w lipcu „Nergal” nie przyznał się do winy. Odmówił składania wyjaśnień, ale odpowiadał na pytania sądu i swoich obrońców.
Podczas pierwszego procesu przed gdańskim sądem Darski tłumaczył m.in., że używana symbolika ma ścisły związek z tym, że muzyka grupy Behemoth jest „radykalna i agresywna”, a „węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże i inne okultystyczne symbole” to część konwencji stosowanej przez deathmetalowy gatunek.
Za publiczne znieważenie polskiego godła grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub roku więzienia.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/512984-gdanski-sad-chce-nowej-opinii-w-procesie-nergala