Osoba z tęczową flagą weszła na pomnik smoleński. Zdjęcia z tego zajścia pojawiły się w mediach społecznościowych. W piątek wieczorem aktywiści LGBT protestujący przeciwko decyzji sądu o tymczasowym aresztowaniu Michała Sz. (identyfikuje się jako kobieta – Margo) zawiesili też tęczową flagę na pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu.
Przez użytkowników mediów społecznościowych jest udostępniane zdjęcie, na którym widać, jak na szczycie pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego siedzi osoba z uniesioną ręką, w której trzyma tęczową flagę. Na pomniku Mikołaja Kopernika również zawieszono taką flagę.
Zajścia te mają związek z protestem zorganizowanym na Krakowskim Przedmieściu, a dotyczącym decyzji Sądu Okręgowego ws. tymczasowego aresztowania aktywisty LGBT Michała Sz.
Najpierw protestujący na Krakowskim Przedmieściu aktywiści siedzieli na chodniku pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na jezdni i blokowali przejazd policyjnego auta, w którym siedział m.in. Michał Sz. Pojazd został otoczony policyjnym kordonem. Michała Sz. policja zatrzymała pod kościołem św. Krzyża.
Gdy samochód z aktywistą ruszył, doszło do przepychanek z policją, która eskortowała pojazd. Kilka osób upadło na ziemię i zostało przytrzymanych przez funkcjonariuszy. Radiowóz z Michałem Sz. odjechał, ale protest wciąż trwał. Aktywiści byli zatrzymywani przez policjantów. Niektórzy blokowali policyjne samochody, w których były zatrzymane osoby. Protestujący wykrzykiwali hasła: „Faszyści, policja – jedna koalicja”, „Solidarność naszą bronią”, „Zamkniecie jedną, przyjdą następne”. Aktywiści mieli ze sobą tęczowe flagi, wielu na twarzach miało maseczki w tęczowych kolorach.
Protest przed KPH
Wcześniej aktywiści LGBT protestowali w tej sprawie przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii.
W połowie lipca, zgodnie z decyzją sądu, wobec Sz. zastosowano policyjny dozór i poręczenie w kwocie 7 tys. zł. Sz. został wcześniej zatrzymany przez policję. Postawiono mu zarzuty w związku z czynnym udziałem w zbiegowisku przy ul. Wilczej. Sz. zarzucono, że 27 czerwca „wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki Renault Master poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą”. Łączna wartość strat – jak poinformowała prokuratura – wyniosła ponad 6 tys. zł na szkodę Fundacji Pro-Prawo do Życia.
Aktywiście zarzucono również, że w trakcie zajścia przewrócił Łukasza K. na chodnik, czym spowodował u niego obrażenia pleców i lewego nadgarstka.
Zarzut obejmuje także stosowanie przemocy polegającej na szarpaniu i popychaniu Łukasza K. w celu zmuszenia pokrzywdzonego do zaprzestania nagrywania przebiegu zdarzenia
— informowała prokuratura.
Areszt na dwa miesiące
W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował o zastosowaniu wobec Michała Sz. aresztu tymczasowego na dwa miesiące.
Michał Sz. jest również powiązywany z zawieszeniem tęczowych flag na kilku warszawskich pomnikach. W nocy z wtorku na środę w ub. tygodniu na warszawskich pomnikach zawieszono tęczowe flagi i chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.
Jeszcze w środę (29 lipca) wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami.
Jak wcześniej informowała PAP, Prokuratura Okręgowa w Warszawie, postępowanie w sprawie obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników poprzez zawieszenie na nich tęczowych flag i masek z symbolem anarchistycznym prokuratura wszczęła w czwartek.
Tęczowe flagi i chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego umocowano m.in. na figurze Chrystusa przed bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Policja dostała zgłoszenia o zdarzeniach dotyczących pomników: Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Wincentego Witosa i Syrenki Warszawskiej.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/512602-aktywista-lgbt-wszedl-na-pomnik-smolenski-z-teczowa-flaga