O braku bojkotu działalności Krajowej Rady Sądownictwa wśród sędziów zapewnił w piątek w Sejmie przewodniczący Rady Leszek Mazur. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. liczba kandydatur w konkursach sędziowskich i niewielki stopień wycofania tych zgłoszeń.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Będzie jednorazowa rekompensata za wybory korespondencyjne. Posłowie uchwalili ustawę o ochronie zdrowia w epidemii
Informacja o działalności KRS
Sejm wysłuchał w piątek informacji o działalności KRS w ubiegłym roku przedstawionej przez sędziego Leszka Mazura. Przewodniczący KRS podkreślił, że Rada w 2019 r. pracowała więcej niż rok wcześniej:
Rada pracowała na posiedzeniach przez 17 dni, odbyła 18 posiedzeń, tj. o 11 dni więcej niż w 2018 r.
Jak poinformował Mazur, Rada w ub.r. przedstawiła prezydentowi kandydatury 384 osób do powołania na stanowisko sędziego. KRS zaopiniowała też w tym czasie 105 projektów aktów normatywnych.
Sędzia Mazur zwrócił uwagę, że cofnięcia zgłoszeń w konkursach stanowią ok. 15 proc. wszystkich zgłoszeń przez kandydatów.
Wskazuje to, że nie ma bojkotu działalności KRS, ponieważ te cofnięcia zgłoszeń mają wymiar czysto techniczny
— podkreślił sędzia.
Jak dodał KRS zajmowała się też w 2019 r. tzw. konkursami asesorskimi. W jednym przypadku złożyła zastrzeżenie, co jego zdaniem świadczy o wysokim poziomie szkolenia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Pytania posłów
Odpowiadając na pytania posłów Mazur zwrócił uwagę, że od 1990 r. do 2008 r. nie było możliwości kontroli uchwał KRS i odwołania się od nich. Zdaniem Mazura system ten działał poza jakąkolwiek kontrolą.
Poseł PiS Marek Ast w sejmowej dyskusji nad informacją przedstawioną przez sędziego Mazura zapewnił, że klub PiS dostrzega pozytywne aspekty działania KRS w 2019 r. Poseł zwrócił też uwagę, że opozycja od ponad roku kwestionuje konstytucyjność działania KRS. Z kolei jego zdaniem rada działa w pełnym umocowaniu o konstytucję i ustawę.
Zdaniem Asta KRS pracuje bardzo intensywnie. Jak zaznaczył świadczą o tym przywołane w informacji dane statystyczne.
To wszystko pokazuje, że nie można mówić o jakimkolwiek bojkocie KRS. Sędziowie biorą udział w konkursach wszystkich szczebli. Bez intensywnego funkcjonowania KRS nie byłyby możliwe te awanse
— mówił poseł PiS.
Z kolei posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że:
Przesądzenie o legalności KRS przez towarzyskie odkrycie w pseudo-Trybunale Konstytucyjnym o niczym nie świadczy.
Jej zdaniem działalność KRS może się stać przyczyną utraty miliardów złotych płynących z funduszy i wyprowadzenia Polski z UE. Według posłanki jest to sprawozdanie z kolonizacji sądów przez ludzi obecnej władzy. Jej zdaniem KRS nie ma nic wspólnego z niezależnością wymiaru sprawiedliwości.
Każdy dzień działalności obecnej KRS powołanej wbrew konstytucji, wbrew unijnym zasadom i demokratycznym standardom zbliża nas do finansowej i prawnej przepaści
— wskazała posłanka.
Posłanka Lewicy Anna Żukowska w debacie oceniła, ze KRS służy PiS do „przyklepywania destrukcji polskiego sądownictwa i sekowania niepokornych sędziów”. Posłanka wskazała w tym kontekście m.in. na tzw. aferę hejterską w resorcie sprawiedliwości i sprawę antysemickich wpisów członka KRS sędziego Jarosława Dudzicza. Jej zdaniem Polska traci dobre imię i prestiż w związku z działaniami obecnej KRS.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/510713-sedzia-mazur-nie-ma-bojkotu-dzialalnosci-krs