Rada Ministrów przyjmuje dziś pierwszy z elementów pakietu mieszkaniowego. Na początek mieszkania spółdzielcze, potem rynkowe. Jak zapewniała w telewizji wPolsce.pl Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju, to projekt zmian kilkunastu ustaw, które sprawią, że społeczne budownictwo mieszkaniowe będzie bardziej opłacalne i bardziej dostępne.
Najważniejszym celem pierwszego z trzech elementów pakietu mieszkaniowego ma być wsparcie budownictwa społecznego, a tym samym zapewnienie mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach. To bardzo ważne, bo póki Mieszkanie Plus jeszcze w budowie, a Mieszkanie dla Młodych wycofano, młodzi zostali w próżni.
Jakie zmiany przygotowuje rząd? To konkretnie wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań w TBS (do nawet 35 proc.) oraz na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie 50 proc. kosztów inwestycji).
A co dla ludzi? Wakacje czynszowe dla lokatorów w TBS-ach po spłacie kredytu przez TBS, dojście do własności mieszkania w przypadku udziału w kosztach budowy. W programie też dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” i szansa dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej. Kolejna zmiana to finansowanie tworzenia powierzchni wspólnych dla seniorów w budynkach komunalnych.
Drugi pakiet zawiera kolejne, proinwestycyjne rozwiązania mieszkaniowe. To m.in. bezzwrotne granty na infrastrukturę towarzyszącą budowie mieszkań (drogi, żłobki, wodociągi itp), ale także ulga na wprowadzenie się do nowego mieszkania. Jak mówi Jadwiga Emilewicz, będzie to możliwość rządowego wsparcia przy dofinansowaniu wkładu własnego do kredytu dla młodych.
W planach także utworzenie nowego modelu partnerstwa samorządu i inwestorów przy budowie mieszkań – tzw. lokal za grunt - dzięki któremu gmina będzie mogła sprzedawać grunty w zamian za mieszkania czy lokale usługowe wykorzystywane do zaspokajania potrzeb lokalnej społeczności. Projektowana ustawa ma zachęcić samorządy lokalne do szerszego wsparcia budownictwa mieszkaniowego.
Prowadzone są także prace legislacyjne do uregulowania formy prawnej kooperatyw mieszkaniowych i społecznych agencji najmu. Kooperatywa mieszkaniowa to oddolne przedsięwzięcie o charakterze non-for-profit, w którym grupa osób fizycznych współdziała, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Rząd chce usankcjonować stan prawny tych osób.
Agencje najmu mają specjalizować się w wynajmowaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. Oferując długoletni najem z gwarancją czynszu mogą wynegocjować obniżenie stawki czynszu. Jak wskazują doświadczenia zagraniczne (i nieliczne polskie), obniżka może wynieść ok. 20 proc.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/510525-znamy-szczegoly-rzadowego-pakietu-mieszkaniowego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.