Sejm odrzucił w środę wieczorem wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej. Posłowie KO zaznaczali, że jest to wyraz sprzeciwu wobec działań i zaniechań szefa MSWiA.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gorąco w Sejmie! Opozycja chce odwołania szefa MSWiA. Kamiński odpowiada na zarzuty: Obrażacie 100 tys. policjantów
Na nic plany opozycji ws. Kamińskiego
Za przyjęciem wniosku głosowało 216 posłów, 233 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.
Poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Mariusz Kamińskiego został złożony przez posłów Koalicji Obywatelskiej w czerwcu. Posłowie we wniosku napisali, że jest on wyrazem sprzeciwu wobec działań i zaniechań Mariusza Kamińskiego w koordynowanym przez niego dziale administracji rządowej.
Zaangażowanie służb podległych ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu w brutalne zwalczanie protestów obywateli oraz legalnej przeciwstawiającej się łamaniu zasad demokratycznego państwa prawa opozycji, stanowi główną aktywność ministra mającego być gwarantem bezpieczeństwa polskich obywateli
— wskazali posłowie we wniosku o wrażenie wotum nieufności.
Wniosek ws. ministra Ziobry odrzucony
Sejm odrzucił również w środę wieczorem wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek został złożony 10 czerwca przez posłów KO. Ich zdaniem działania ministra prowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Histeria opozycji w Sejmie! Miażdżąca riposta ministra Ziobry: „Skala zarzutów, które podnosicie jest oceanem zakłamania”
Za przyjęciem wniosku głosowało 217 posłów, 232 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Na wtorkowym posiedzeniu sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zaopiniowała wniosek negatywnie.
Jak podkreślali posłowie KO, wniosek jest „wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez Zbigniewa Ziobro, których celem jest upolitycznienie i podporządkowanie władzy wykonawczej wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.
Zdaniem posłów, działania te prowadzą do „obniżenia rangi Polski poza granicami kraju”. Według wnioskodawców Polska postrzegana jest coraz częściej „jako państwo niepraworządne, niedemokratyczne, naruszające podstawowe zasady i normy, stawiane w jednym rzędzie obok państw autorytarnych takich jak Rosja czy Białoruś”.
Jako jeden z przykładów „niewydolność” prokuratury posłowie KO wskazali zakup przez Ministerstwo Zdrowia maseczek ze sfałszowanymi certyfikatami jakości.
Nie wiadomo, co prokuratura zrobiła, aby ustalić winnych zaniedbań po stronie Ministerstwa Zdrowia - czy przesłuchano świadków, zabezpieczono dokumentację, zażądano opinii biegłych lub przeprowadzono inne czynności zmierzające do zabezpieczenia dowodów w opisywanej sprawie
— napisano we wniosku.
Przerwane obrady
W środę o godz. 22.20 Sejm przerwał obrady. Wznowi je w czwartek o godz. 9.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/509513-wnioski-opozycji-wsministrow-ziobry-i-kaminskiego-odrzucone