Wszystkie sondaże pokazują, że grupa osób niezdecydowanych, przy którym nazwisku postawić w niedzielę krzyżyk, jest wciąż bardzo duża. Z najnowszego badania pracowni Social Changes wynika, że obejmuje aż 7 proc. wyborców. To ponad milion głosów. Dobrze, by były oddane świadomie. Podsunę więc kilka myśli, z którymi w ciszy wyborczej warto się zmierzyć. Jeśli jesteś zdecydowany, może zachęcisz do odpowiedzenia sobie na te pytania swoich bliskich, znajomych?
Jak Ci się żyje w porównaniu z 2015 r.? Czy łatwiej o pracę, czy lepiej zarabiasz, czy masz większe możliwości podróżowania (uwzględniając oczywiście aktualny czas wychodzenia z pandemii), kształcenia dzieci? Ale też zapytaj, jak żyje się Twoim rodzicom, dziadkom? Czy wydają więcej w aptece? Czy mogą pozwolić sobie na więcej? Czy ich emerytury rosną szybciej niż 5-10 lat temu, czy wolniej?
Czy Twoi znajomi chcą emigrować z Polski? A może już to zrobili – kiedy?
Masz dzieci? Chcesz je wychować, jak chcesz, czy wolisz, aby to inni decydowali za Ciebie?
Czy warto, by prezydent był z tej samej formacji, co większość parlamentarna? Czy w czasie walki z kryzysem po epidemii władza powinna działać sprawniej, szybciej, czy może pozwolić sobie na dodatkowe spory i wojny o każdą ustawę?
Czy chcesz prywatyzacji jak największej liczby państwowych przedsiębiorstw? Czy chcesz korzystać tylko z zagranicznych banków, przewoźników lotniczych, kolejowych, autobusowych, czy stacji benzynowych? Czy też rząd powinien wspierać rodzime firmy i stwarzać możliwości ich rozwoju?
Czy chcesz, aby samorządy mogły dowolnie podnosić podatki, a zatem nakładać większe obciążenia na mieszkańców? Czy chcesz sprzedaży usług komunalnych zagranicznemu kapitałowi?
Czy uważasz, że nie powinniśmy już wracać do krzywd, które wyrządziły nam inne państwa?
Chcesz prezydenta, który ma stałe poglądy, czy takiego, który je zmienia? Sprawdź więc, co mówili (i co robili) obaj kandydaci na przestrzeni kilku lat w sprawach dla Ciebie ważnych – wprowadzania programów socjalnych, wieku emerytalnego, napływu uchodźców, przywilejów dla mniejszości seksualnych, podatków.
Ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo Polski? Sprawdź, jaką politykę odnośnie rozwoju polskich wojsk prowadziły obozy, z których wywodzą się kandydaci. Czy to dobrze, że powstały Wojska Obrony Terytorialnej? Czy to dobrze, że umacniamy obecność sił USA w naszym kraju? Czy to dobrze, że inwestujemy w rozwój własnej armii, czy też powinniśmy skupiać się na budowaniu sił europejskich?
Czy powinniśmy stawiać na niezależność energetyczną i rozbudowywać np. gazoport, czy raczej kupować więcej surowca w Rosji?
Czy chcesz głębszej integracji europejskiej, stapiania się państw, budowania ściślejszej federacji i zwiększenia możliwości wpływania na polskie sprawy urzędników z Brukseli, Berlina czy Paryża, czy też uważasz, że Polska powinna w możliwie wielu obszarach sama o sobie stanowić, a silne państwa narodowe, szanujące swoją tradycję, kulturę są lepszym sposobem na wzmacnianie Wspólnoty?
Pomyśl, które środowisko polityczne stojące za kandydatem lepiej wypełniało Twoje przekonanie o jakości rządów. Przypomnij sobie atmosferę, mniejsze i większe afery, stan gospodarki, kompetencje ludzi, którzy rządzą Polską dziś i tych, którzy rządzili 5, 10, 15, 20 lat temu.
Pomyśl, co mówi o kandydatach fakt, kto deklaruje głosowanie na niego: PZPR-owscy aparatczycy, którzy nie zniknęli po ‘89 roku, ale jeszcze lepiej umościli się u władzy; a jakie głosy płyną ze środowisk patriotycznych.
Uważasz, że rząd oszukuje nas jeśli chodzi o stan gospodarki? Sprawdź samodzielnie, co na ten temat sądzą instytucje unijne, jak one prognozują rozwój Polski.
Czy chcesz równomiernego rozwoju całego kraju, czy uważasz, że o mniejsze ośrodki władza może się mniej martwić, a nawet je zaniedbywać, bo i tak poradzą sobie dzięki inwestycjom w wielkich miastach?
Czy chcesz powrotu do monopolu medialnego, czy mieć możliwość zapoznania się w środkach masowego przekazu z różnymi punktami widzenia?
Czy Twoja wolność jest ograniczona? Czy (i kiedy) ktoś chciał ją tłamsić w internecie? Kiedy ostatnio władza strzelała do protestujących? Czy masz prawo mówić i pisać, co chcesz, manifestować dowolne poglądy niemal w dowolnym miejscu?
Zirytowały Cię niektóre doniesienia w czasie kampanii wyborczej? Uważasz, że głowa państwa nie powinna mieć prawa łaski? Czy też nie powinna go nadużywać? Sprawdź więc, który z polskich prezydentów jak często i w jakich przypadkach korzystał z tego przepisu konstytucji. Uważasz, że prezydent nie powinien być zależny od swojego obozu politycznego? Sprawdź, który wetował więcej ustaw (i jakich).
Uważasz, że politycy nie powinni dzielić społeczeństwa? Myślisz, że w Polsce jest pod tym względem gorzej niż w innych krajach? Sprawdź, jak to wygląda w USA, Francji, czy Hiszpanii. Czy tam wszyscy mają takie same poglądy? Czy tam odbywają się wielkie protesty społeczne? Zastanów się, czy „podział” w Polsce jest realny, a jeśli tak, to którzy politycy co mają w tej sprawie na sumieniu.
Czy chcesz, aby wpływowe środowiska zagraniczne mogły domagać się od Polski nienależnych im roszczeń?
Przypomnij sobie, jak pod każdym z tych względów żyło nam się np. w roku 2014? Sprawdź, gdzie wówczas byli obaj kandydaci? Czym się zajmowali? Jaki jest ich dorobek? Jaka jest ich polityczna droga? Sprawdź, kto bronił Polski na arenie międzynarodowej, a kto pisał rezolucje uderzające w nasz kraj.
Czy jesteś dumny z Polski i chcesz pielęgnowania naszej historii, obrony dobrego imienia w świecie?
Wybierz zgodnie z własnym sumieniem, zachęć do tego innych. Przyszłość Polski to również Twoje zadanie, które powinieneś jak najlepiej wypełnić.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/508741-nie-wiesz-na-kogo-zaglosowac-o-czym-naprawde-sa-te-wybory