Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wygrało proces z „Gazetą Wyborczą”. Jak czytamy w komunikacie resortu, chodzi o sprostowanie artykułu ws. Fundacji Czartoryskich.
Resort przekonuje, że to trzecia w ostatnich dwóch miesiącach wygrana sprawa, druga przeciwko redaktorowi naczelnemu „Wyborczej”.
Komunika Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wygrało kolejną sprawę o opublikowanie sprostowania prasowego. To trzeci w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy proces wygrany przez MKiDN i drugi – przeciwko Redaktorowi Naczelnemu „Gazety Wyborczej”.
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie, w którym w całości uwzględnił powództwo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i nakazał Redaktorowi Naczelnemu „Gazety Wyborczej” opublikowanie na łamach „Gazety Wyborczej – Kraków” sprostowania w kształcie żądanym przez Ministerstwo.
Sprostowanie dotyczy artykułu autorstwa Małgorzaty Skowrońskiej pt. „Chcieliby się zlikwidować, sąd im nie pozwala”, opublikowanego 2 stycznia 2020 r. w „Gazecie Wyborczej – Kraków”, w którym podane zostały nieprawdziwe informacje o rzekomym wpływaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na sąd, by ten zatwierdził zmiany w statucie fundacji i jej składzie, oraz o prowadzeniu rzekomych „potajemnych” rozmów z Adamem Karolem Czartoryskim.
Wyrok nie jest prawomocny
Przypominamy: w maju br. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym nakazał Redaktorowi Naczelnemu tygodnika „Newsweek Polska” sprostowanie czterech nieprawdziwych informacji na temat działalności ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, zamieszczonych w artykule pt. „Minister kontra artyści” we wrześniu 2019 r. Natomiast w czerwcu br. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym nakazał Redaktorowi Naczelnemu „Gazety Wyborczej” sprostowanie nieprawdziwych informacji opublikowanych w artykule „Rok Ważnych Zmian” w „Gazecie Wyborczej - Tygodnik Trójmiasto” z 3 stycznia 2020 r.
Sprostowania rzeczowe i zasadne
We wszystkich ww. sprawach Sąd uznał, że sprostowania przesłane przez MKIDN były rzeczowe i zasadne, a odmowa publikacji – nieuzasadniona. Zgodnie z prawem prasowym, opublikowanie zasadnego i rzeczowego sprostowania odnoszącego się do faktów jest obowiązkiem redakcji.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/507653-mkidn-wygralo-kolejny-proces-z-gazeta-wyborcza