Rozmowy o współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi nie dotyczą już wypełnienia ubiegłorocznych deklaracji o tysiącu dodatkowych żołnierzy USA w Polsce, lecz jak zwiększyć zapowiedzianą w niej liczbę żołnierzy, którzy mają zostać przysłani do Polski – powiedział szef BBN Paweł Soloch.
Ilu żołnierzy trafi do Polski?
Soloch, który towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas środowej wizycie w Białym Domu, podkreślał też w rozmowie z PAP znaczenie współpracy prezydenta z rządem.
Nie mówimy już o wypełnieniu deklaracji, lecz o tym, jak zwiększyć zapowiedzianą w niej liczbę kolejnych żołnierzy USA, którzy mają zostać przysłani do Polski
—powiedział Soloch PAP. Deklaracje prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa z czerwca i września 2019 przewidują, że do 4,5 tys. żołnierzy przebywających trwale w Polsce dołączy około tysiąca kolejnych. W środę Trump powiedział, że część z 9,5 tys. żołnierzy USA wycofywanych z Niemiec zostanie rozlokowana w innych krajach Europy, jednym z tych krajów może być Polska.
Szef BBN zaznaczył, że obie strony zdawały sobie sprawę, że na spotkanie wpłynęła pandemia koronawirusa – było planowane wcześniej, a odbyło się w pierwszym możliwym terminie po złagodzeniu izolacji.
Powtórzył, że było to pierwsze spotkanie Trumpa z głową państwa, a prezydent Duda wystąpił także jako przedstawiciel Europy, w tle wizyty była też niedawna deklaracja Trumpa o wycofania części wojsk z Niemiec.
Prezydent po rozmowach z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przed samym wyjazdem apelował w imieniu Europy, żeby Amerykanie swojej obecności w Europie nie zmniejszali
—zaznaczył Soloch.
Dodał, że zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce poruszano w rozmowach plenarnych i w cztery oczy, a konkrety będą ustalane między Pentagonem i MON.
Oczywiście prezydent patronuje całej akcji, bo została z jego inspiracji przeprowadzona
—dodał szef BBN.
Zwrócił uwagę, że pandemia wpłynęła też na ograniczenie ćwiczenia Defender-Europe 20, które miało być największym przerzutem wojsk z USA do Europy od 25 lat i miało m.in. wskazać, jakie jednostki i z jakimi zadaniami miałyby zostać dyslokowane w Polsce.
Spodziewamy się, że w pierwszej połowie lipca przedstawiciele Pentagonu będą rozmawiali z szefem MON o szczegółach technicznych, które - miejmy nadzieję - jeszcze przed jesienią ujrzą światło dzienne
—zaznaczył Soloch.
Szef BBN zwrócił też uwagę na udział w delegacji kpt. dr. Jacka Siewiery z WIM, który we Włoszech i Stanach Zjednoczonych był w celu wymiany doświadczeń z walki z koronawirusem.
Odbyło się to w kontekście prac badawczych nad zwalczaniem koronawirusa i szczepionką
—zaznaczył.
Wskazał też na deklarację współpracy w kwestiach energetycznych oraz „wsparcie polskiego stanowiska wobec gazociągu Nord Stream2, w kontekście eksportu amerykańskiego gazu i geopolitycznego uzależnienia Europy w znacznym stopniu od jednego źródła”.
Nasz prezydent patronuje pewnym przedsięwzięciom, np. w dziedzinie energii, również nuklearnej, inspiruje je, natomiast wykonawcą jest rząd. Prezydent jest osobą, która protokolarnie, a przez ostatnie pięć lat również faktycznie udowodniła, że jest w stanie nawiązać współpracę z prezydentem USA nie tylko z powodów formalnych, ale również dzięki kontaktom osobistym
—powiedział Soloch.
Stąd – dodał - „ścisła współpraca z rządem prezydenta, który przed wyjazdem konsultował się z premierem i poszczególnymi ministrami”.
Stąd obecność w delegacji ministra obrony Mariusz Błaszczaka. Prezydent rozmawiał też z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim
—zauważył szef BBN.
Według Solocha „ścisła współpraca prezydenta z rządem pozwala prezydentowi formułować wobec prezydenta Trumpa propozycji naszych oczekiwań jeśli chodzi o współpracę gospodarczą”.
Sensem wizyty było także zacieśnienie relacji z najsilniejszą gospodarką świata w momencie wychodzenia z kryzysu pandemicznego i konieczności zwrócenia szczególnej uwagi na kwestie wzmacniania gospodarki
—dodał.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/506316-szef-bbn-o-kulisach-negocjacji-ws-wojsk-usa