„Partia niemiecka” znów chce wesprzeć Rafała Trzaskowskiego i jego kandydaturę? Aleksandra Dulkiewicz, prof. Małgorzata Gersdorf, Niemiecki Instytut Praw Człowieka, Miasto Brema oraz Poznańskie Centrum Praw Człowieka organizują jutro międzynarodową konferencję pt. „Zapewnić rządy prawa w Europie”. Jak ustalił portal wPolityce.pl, w trakcie tej debaty, będzie atakowany polski rząd. Prelegenci będą też podejmować temat reformy polskiego sądownictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Sąd oddalił zażalenie sztabu Andrzeja Dudy. Przedziwne uzasadnienie! „Pojęcie ‘dziś’ nie może być traktowane dosłownie”
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pocięto banery Andrzeja Dudy. Wąsik: W ten sposób, opozycjo, daleko nie zajedziesz. Za parę dni zobaczysz, że przyniesie to odwrotny efekt
Całą impreza ma być szeroko komentowana, a jej relacja znajdzie się jutro w internecie. Czy organizatorom nie przeszkadza, że debata odbywa się zaledwie na dwa dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich? Warto zwrócić uwagę na tematykę polsko-niemieckiego spotkania.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do przestrzegania zasad praworządności i demokracji w traktatach unijnych. Jednakże w wielu miejscach umacniają się autorytarne prądy polityczne, które chcą podważyć instytucje i procedury państwa prawa, a także podać w wątpliwość trójpodział władz państwowych, jak też ich obowiązek przestrzegania praw podstawowych oraz praw człowieka
– czytamy w zapowiedzi debaty.
Atakowana jest również niezależność władz sądowniczych. Dlaczego niezawisłość sądownictwa ma kluczowe znaczenie i kto ją chroni? Jaką rolę odgrywają w tym względzie europejskie sądy i trybunały? Jaki wpływ na współpracę sądów w Europie będzie miało niedawne rozstrzygnięcie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego? W jaki sposób, w obliczu obecnych wyzwań, można zabezpieczyć i rozbudować ochronę praworządności i praw człowieka w Europie? Jak w nadchodzących miesiącach powinny działać europejskie instytucje, w szczególności Komisja Europejska jako strażniczka traktatów UE? Wreszcie, jaką rolę powinny przyjąć Niemcy w kontekście rozpoczynającej się w lipcu niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej?
– czytamy w zapowiedzi imprezy.
Gersdorf, Dulkiewicz i Wróbel
Z ustaleń portalu wPolityce.pl wynika, że dyskusja nie będzie dotyczyła jedynie niedawnego orzeczenia niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Wśród prelegentów znajdują się osoby znane z frontalnej krytyki reform sądownictwa w Polsce. To m.in. prof. Małgorzata Gersdorf, zastępca Adama Bodnara, dr Maciej Taborowski , prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz szykowany niegdyś przez „kastę” sędziowską na I Prezesa SN prof. Włodzimierz Wróbel. To pewne, że konferencja stanie się forum, na którym atakowana będzie polska reforma wymiaru sprawiedliwości. Rodzi się też pytanie, czy polityczna konferencja, na dwa dni przed wyborami, nie jest przypadkiem formą agitacji politycznej? Fakt, że organizatorem jest strona niemiecka budzi też wątpliwości. Komentatorzy od dawna twierdzą, że w Polsce istnieje „partia niemiecka”. Dziś widzimy, że działa ona prężnie.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/506174-gersdorf-i-dulkiewicz-beda-dyskutowac-w-niemczech-o-polsce