Mała przedsiębiorczość to dobroczynne koło naszej wspólnoty, generuje podstawy rozwoju i wzrostu naszego kraju – powiedziała w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier, która od soboty przebywa z wizytą w woj. śląskim, wzięła w niedzielę udział we mszy świętej w intencji środowisk gospodarczych, zorganizowanej w najważniejszym polskim sanktuarium przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. W niedzielę po raz piąty obchodzony jest w Polsce Dzień Przedsiębiorcy.
Mała przedsiębiorczość jest nazywana dobroczynnym kołem wspólnotowym, bo to ona generuje największe podstawy rozwojowe i podstawy wzrostu dla wielu wspólnot. W Polsce ma miejsce szczególne – zawsze powtarzam, że to państwo przecież zapewniają ponad 90 proc. miejsc pracy i kontrybuują do budżetu w największej części
— powiedziała zwracając się do przedsiębiorców wicepremier Emilewicz po mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Podkreśliła, że obecna sytuacja epidemii przekłada się na dużą niepewność co do kondycji polskiej gospodarki.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy dalej, niż za 2-3 miesiące. Powinniśmy się z tą bezradnością pogodzić, pojednać i nie wymagać teraz od polityków jasnych liczb i przewidywań. To, czego należy wymagać, to gotowości do wsparcia, pomocy i współpracy
— powiedziała Jadwiga Emilewicz.
Chcielibyśmy zbudować trwałe podstawy silnego wzrostu dużego państwa na miarę naszych możliwości, na miarę naszego miejsca i znaczenia, jakie odgrywaliśmy w historii, bo Polska jest potrzebna Europie, a państwo są potrzebni Polsce
— zapewniła przedsiębiorców.
Bogactwo narodu buduje się nie inaczej, jak poprzez ludzkie umysły, ludzką twórczość, zaangażowanie – cnoty, które przypisane są do państwa codziennej aktywności
— podkreśliła wicepremier.
Oceniła, że przedsiębiorczość jest kategorią moralną.
Ważne, żebyśmy pamiętali - szczególnie w tym trudnym czasie - że dla przedsiębiorcy - jak dla nas wszystkich - praca powinna być przed kapitałem. Na to warto zwracać uwagę i myślę, że na to dziś zwracamy uwagę, kiedy staramy się wesprzeć państwa w tym wzajemnym radzeniu sobie z trudnościami, tym, co nas wszystkich spotkało, oferując pomoc publiczną, która ma sprawić, że państwo przetrwają w archipelagu polskiego życia społecznego, gospodarczego
— powiedziała minister rozwoju.
Dzień Przedsiębiorcy został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 czerwca 2016 r. Uchwała ta głosi, że:
Uznając znaczenie działalności przedsiębiorców na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 21 czerwca Dniem Przedsiębiorcy. Dzień ten przyczyni się do wzmacniania świadomości i wiedzy społeczeństwa o procesach gospodarczych oraz o przedsiębiorczości.
Komentarze
Do faktu, że wicepremier Emilewicz przemawiała w kościele, odnieśli się politycy, dziennikarze i inni użytkownicy Twittera.
Jeszcze w piątek Episkopat wydał komunikat, że Kościół nie angażuje się w kampanię wyborczą. Dzisiaj J. Emilewicz agituje z ambony na Jasnej Górze. Za to sklejenie się z PiS części hierarchów kościelnych zapłaci cały Kościół. I to będzie bardzo wysoka cena.
Można? Można. Siostra Emilewicz z Premierem Janiakiem. O pedofilii wśród kleru i przyszłości państwa świeckiego. Miejsce - Jasna Góra. Czy jakoś tak. ( A może Robert Biedroń -jako jedyny z kandydatów na urząd prezydenta -ma rację z tym rozdziałem kościoła od państwa?)
Ewangelistka Emilewicz na Jasnej Górze bez cienia zażenowania z ambony namawia do głosowania na Andrzeja Dudę. Całość w ramach świętej misji transmituje TVP. Państwo prawicy w pełnej krasie.
Pani minister Emilewicz przemawiająca z ambony obraża moje uczucia religijne.
Polityk, który wychodzi na ambonę w kościele, zwłaszcza w kampanii wyborczej, traktuje Kościół instrumentalnie. Kobieca intuicja tak mi podpowiada.
Jednak przypomniano, że na Jasnej Górze przemawiał dawniej i prezydent Bronisław Komorowski.
Hipokryci z Platformy Obywatelskiej, zanim jeszcze jedno głupstwo o @JEmilewicz napiszecie - przypominam, kto to na Jasnej Górze przemawiał?
Odpowiedź Emilewicz
Do kontrowersji odniosła się sama Jadwiga Emilewicz.
A który dokładnie element był wyborczy? O przedsiębiorczości jako kat. moralnej, o zgubnych konsekwencjach dominacji kapitału nad pracą, czy o zasadzie pierwszeństwa osoby przed rzeczą? Zachęcam do wysłuchania całości.
mly/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/505731-opozycja-wsciekla-emilewicz-przemawiala-na-jasnej-gorze