Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że stanie się to w końcu 28 czerwca. Prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
20 czerwca 2020 r.
8 dni do wyborów
”Prezydent polskich spraw” - Andrzej Duda dzisiaj w trasie po Podlasiu. Dudabus zawitał do Grajewa, Moniek i Białegostoku.
Spotkanie w deszczu w Mońkach. Ale cóż znaczy deszcz, gdy są ważne sprawy z Polakami do omówienia.
Kolejne badanie daje zwycięstwo Andrzejowi Dudzie, ale potrzebna do tego będzie II tura.
Zanim rozpoczniemy relację z dzisiejszego dnia kampanii Andrzeja Dudy, spójrzmy w kierunku najpoważniejszego przeciwnika prezydenta. Ciekawe, skąd u Rafała Trzaskowskiego takie luki w pamięci, że nie pamięta, kiedy był posłem i nie pamięta, czy głosował za obniżeniem wieku emerytalnego :)
O obłudzie rządów PO-PSL
Jeszcze chwila zanim przejdę do tego, co dzisiaj działo się w Białymstoku. Proszę spojrzeć na zdjęcie zrobione przez Jakuba Szymczuka, osobistego fotografa prezydenta. Możecie mi Państwo wierzyć, KAŻDE spotkanie kampanijne Andrzeja Dudy wygląda mniej więcej właśnie tak :)
No to przejdźmy do słów, bo te, które ostatnio kieruje do uczestników swoich spotkań Andrzej Duda są coraz bardziej dosadne. Czuć w powietrzu, że to finisz kampanii. Za tydzień o tej porze już nic nie będę pisał, bo będziemy w ciszy wyborczej.
Rafał Trzaskowski wypowiadał się, że obniżenie wieku emerytalnego to jest niszczenie modernizacji, która została w Polsce przeprowadzona. Facet mówi, że to, że podwyższali ludziom wiek emerytalny, to była modernizacja Polski - ja się pytam, dla kogo? Kto miał na tym zyskać, zarobić? Dla kogo? Dla kogo kradli pieniądze ludzi z OFE?
— pytał Duda.
Jak można było przez ostatnie lata mówić o ziemi, tutaj, w części wschodniej (…), że to jest jakaś Polska B, a przecież wiecie państwo, że tak mówili, łamiąc w oczywisty sposób polską konstytucję, która (…) nakazuje realizować zasadę sprawiedliwości społecznej
— mówił.
Na spotkaniach z Andrzejem Dudą pojawia się wiele rodzin z dziećmi, które nie zawsze mają świadomość tego, co się wokół nich dzieje. A ich beztroska jest po prostu rozbrajająca :)
W 2015 roku w Białymstoku Andrzej Duda (51,54 proc.) wygrał w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim (48,46 proc.). Natomiast w powiecie białostockim przewaga obecnego prezydenta nad byłym była już większa - 61,87 proc. do 38,13 proc.
Spotkanie w deszczu
Ostatnie dni były bardzo pogodowo łaskawe dla Andrzeja Dudy i jego ekipy. W czasie ostatnich podróży przez województwa łódzkie i świętokrzyskie deszcz lał podczas przejazdów, a na samych spotkaniach świeciło piękne słońce. Było jasne, że ta passa kiedyś musi się skończyć. Skończyła się dzisiaj w Mońkach (woj. podlaskie).
Ma się tę moc!
— żartował Duda, gdy grzmiało, a zebrani skandowali: „Pierwsza tura!”. Pytał też zgromadzonych, czy ma przerwać, gdy coraz mocniej padało, ale to było w zasadzie pytanie retoryczne :)
Chciałbym żeby w Polsce były takie same warunki życia jak na zachodzie Europy. Żeby były takie same warunki życia jak w bogatych Stanach Zjednoczonych. Tam gdzie rzeczywiście ludziom żyje się wygodnie, gdzie rzeczywiście ludziom żyje się dobrze. (…) To jest dla mnie sprawa podstawowa, staram się to realizować od samego początku mojej prezydentury, ale zacząłem od spraw społecznych. (…) Żeby rodzina wychowująca dzieci, w wielu przypadkach borykająca się z podstawowymi problemami egzystencjalnymi mogła normalnie żyć
— mówił prezydent.
Jeszcze spoglądamy na wyniki II tury z 2015 roku w Mońkach. Andrzej Duda 63,89 proc. - Bronisław Komorowski 36,11 proc.
CZYTAJ TAKŻE: Deszcz nie przerwał spotkania prezydenta z mieszkańcami Moniek. Duda: Chciałbym, aby Polakom żyło się tak, jak na Zachodzie
O Trzaskowskim: „Nie wierzcie mu”!
W Grajewie, a było to dziś pierwsze spotkanie prezydenta z wyborcami, Andrzej Duda mówił o Rafale Trzaskowskim, który plącze się pytany o swoje głosowania w sprawie wieku emerytalnego. Piszę o tym na początku dzisiejszej relacji.
Zobowiązałem się ten wiek emerytalny obniżyć i tak się stało. Ale chce państwa ostrzec, bo jeden z moich konkurentów głosował przeciwko ustawie obniżającej wiek emerytalny, którą złożyłem w Sejmie. Mówię o Rafale Trzaskowskim, ówczesnym pośle PO. Kiedy wiek emerytalny był podnoszony, był w Parlamencie Europejskim, ale zawsze wypowiadał się, że jest zwolennikiem tego rozwiązania. Kiedy podjąłem działania, aby obniżyć wiek emerytalny, to on mówił, że to niweczenie wysiłku modernizacyjnego. Podniesienie wieku emerytalnego nazwał modernizacją Polski. Jeśli tak ma wyglądać modernizacja, to ja proponuję, by modernizowali gdzie indziej
— punktował Andrzej Duda. Wydaje mi się to ważne w kontekście wiarygodności kandydatów. Rafał Trzaskowski dzisiaj, zapewne na potrzeby kampanii stał się wielkim orędownikiem i obrońcą obniżonego przez PiS wieku emerytalnego… Niech sobie to już każdy oceni samodzielnie :/
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda punktuje Trzaskowskiego: „Nie wierzcie mu. Podniesienie wieku emerytalnego nazwał modernizacją Polski”
Ostatnie podróże Andrzeja Dudy wiodą przez zakątki Polski, gdzie prezydent może liczyć na duże poparcie. To oczywiście kampanijny zabieg, który ma na celu pokazanie siły na ostatniej prostej. I trzeba przyznać, że to zabieg udany. Ma rację Jacek Karnowski pisząc, że „ton kampanii znów nadaje Andrzej Duda, że wraca atmosfera kampanii z 2015 roku”.
Pięć priorytetów Dudy
Zanim prezydent pojechał w dzisiejszą trasę po Podlasiu, spotkał się z dziennikarzami w sztabie wyborczym w Warszawie i przedstawił pięć priorytetów prezydentury, którą chce kontynuować: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność.
Zaczyna się ostatni tydzień kampanii. Chcę go otworzyć poprzez pewnego rodzaju podsumowanie. Podczas podróży wielokrotnie słyszałem od ludzi, że jestem Prezydentem Polskich Spraw. Mówią „pan jest prezydentem polskich spraw” i może rzeczywiście tak jest. Może dzięki temu, że przez ostatnie 5 lat zajmowałem się po prostu polskimi sprawami. Prowadzę polskie sprawy i chciałbym je prowadzić nadal
— mówił Andrzej Duda.
Historia i tradycja są ważne
Prezydent Andrzej Duda przez pierwszą kadencję udowodnił, że bardzo poważnie traktuje kwestię historyczne. Często podkreśla też, że uhonorowanie polskich bohaterów powinno być czymś, co nas łączy. Dlatego dziś uczestniczył w odsłonięciu tablicy poświęconej pamięci babci Danuty Siedzikówny „Inki” - Helenie Tymińskiej.
Pamiętacie państwo zapewne, jakie słowa niespełna 18-letnia sanitariuszka kierowała własnie do babci tuż przed śmiercią:
Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba…
Sondaże, sondaże…
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je Andrzej Duda
— wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl**.
Zgodnie z sondażem, Andrzej Duda wygrałby I turę wyborów prezydenckich, zdobywając 44,6 proc. głosów. Drugi Rafał Trzaskowski uzyskałby 29,3 proc. głosów. Trzeci z wynikiem 8,9 proc. byłby Szymon Hołownia.
W II turze wyborów prezydenckich także zwyciężyłby Andrzej Duda (50,9 proc. głosów). Rafał Trzaskowski zdobyłby 49,1 proc. głosów.
Zaproszenie do Krakowa
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/505644-008-dni-do-wyborow-andrzej-duda-ostro-ocenia-rzady-po-psl