28 czerwca odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. Polacy przebywający poza granicami kraju również mogą wziąć udział w głosowaniu. To ostatni moment na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego!
CZYTAJ TAKŻE:
Jak głosować za granicą?
Należy pamiętać, że dla dużej części wyborców przebywających za granicą będą to wybory tylko korespondencyjne. Dla innych – tylko osobiste. Jest to uzależnione od stanu epidemiologicznego w danym kraju, albo od technicznych możliwości ich zorganizowania. Są też kraje, w których można wybrać formę głosowania. Co ważne, jeśli ktoś już wpisał się na listę wyborców na 10 maja, nie musi nic robić, chyba że chce zmienić miejsce głosowania albo sposób oddania głosu.
Głos tylko w formie korespondencyjnej, będzie można oddać m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, Irlandii, w Niemczech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
Wybory w konsulatach odbędą się m.in. w: Indiach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze.
Oddanie głosu w obu formach będzie możliwe m.in.: w Czechach, na Słowacji, w Szwecji, w Rosji, RPA, Chinach, Australii, Nowej Zelandii oraz Brazylii.
WSZYSTKIE INFORMACJE O FORMIE GŁOSOWANIA W DANYM PAŃSTWIE DOSTĘPNE SĄ TUTAJ
Głosowanie korespondencyjne - OSTATNI MOMENT na zgłoszenie!
Jeżeli nie wpisywaliśmy się do spisu wyborców przed wyborami zarządzonymi na 10 maja 2020 r., to możemy zgłosić konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 15 czerwca 2020 r. ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
Powinno ono zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL wyborcy, adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą, adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj. miejsce wpisania wyborcy w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą), numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego), adres, pod który ma zostać wysłany przez konsula pakiet wyborczy albo deklarację osobistego odbioru pakietu wyborczego u konsula, wskazanie numeru telefonu lub adresu e-mail.
Można zgłosić się samodzielnie korzystając z Elektronicznego Systemu Rejestracji Wyborców EWybory.
W przypadku głosowania za granicą kopertę zwrotną wyborca przesyła, na własny koszt, do właściwego konsula. Konsul przekazuje właściwej obwodowej komisji wyborczej koperty zwrotne, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania.
PKW przypomina, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy również ewentualnej II tury wyborów. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem.
WKT/pkw.gov.pl
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/504770-wybory-prezydenckie-jak-glosowac-za-granica-sprawdz