Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że stanie się to w końcu 28 czerwca. Prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
14 czerwca 2020 r.
14 dni do wyborów
Prezydent wypełnia dziś swoje obowiązki podczas uroczystości w Auschwitz. Zadania kampanijne biorą dziś na siebie politycy Zjednoczonej Prawicy.
Kolejne sondaże dobre dla Andrzeja Dudy, ale gdy przechodzimy do ewentualnej drugiej tury, można już mówić o niespodziankach.
Wiecie, że w powtórzonych wyborach weźmie udział JEDENASTU kandydatów? Kto poza Rafałem Trzaskowskim jest „nowy” na liście?
Pamięć o więźniach Auschwitz
Prezydent w samotności (ależ to była wymowna scena) złożył kwiaty na torach obok budynku dawnego Monopolu Tytoniowego w Oświęcimiu.
To tędy 80 lat temu wjechał pociąg z Tarnowa z pierwszymi Polakami deportowanymi przez Niemców do Auschwitz. Jak przypomniał Andrzej Duda, były to osoby z numerami od 31 do 758, czyli 728 osób.
To my, poza świadectwem, które jeszcze przekazują ci, którzy żyją, ci ostatni spośród żyjących, dzisiaj widzimy oprócz filmów dokumentalnych ze wstrząsającymi zdjęciami, co pozostaje najbardziej wymownym świadectwem tamtego czasu - z całą pewnością obóz, który przetrwał, od strony fizycznej, od strony tego niewiarygodnego bezmiaru ludzkiego cynizmu, przetrzymywania innego człowieka w tak dramatycznych warunkach, za kolczastymi drutami w zniewoleniu, w upodleniu
— mówił prezydent.
Prezydent przeszedł także przez bramę z napisem „Arbeit Macht Frei” m. in. z byłymi więźniarkami niemieckiego obozu i złożył kwiaty przed ścianą straceń. Zwiedził muzeum, nieco dłużej zatrzymał się przy celi św. Maksymiliana Kolbe.
Politycy ZP w natarciu
W dniu 80. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz prezydent wypełniał swoje obowiązki głowy państwa i trudno było od niego wymagać, by tak ważne uroczystości łączył z kampanią wyborczą, która wkracza w decydującą fazę.
Kampanię wyborczą Andrzeja Dudy wzięli więc dziś na siebie politycy Zjednoczonej Prawicy z premierem na czele, którzy w całej Polsce namawiali do zagłosowania na obecnego prezydenta.
CZYTAJ TAKŻE: Kampanijna mobilizacja i pełne energii spotkania „Łączy nas Polska”! Premier i politycy ZP spotykają się z Polakami. ZOBACZ
Zatrzymajmy się na chwilę przy byłej premier. Polecam Państwu jutrzejsze wydanie tygodnika „Sieci” i rozmowę Jacka i Michała Karnowskich z Beatą Szydło”, która mówi m. in. o tym dlaczego według niej Andrzej Duda wygra wybory.
Sondaże, sondaże…
Prezydenta Andrzeja Dudę w wyborach poparłoby 40,7 proc. wyborców, a kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego poparłoby 28 proc. badanych
— wynika z sondażu IBRiS dla portalu Wp.pl.
Andrzej Duda zdecydowanie wygrałby I turę wyborów prezydenckich - wynika z sondażu Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. W drugiej turze jest jednak zaskoczenie.
Zgodnie z wynikami sondażu, Andrzej Duda wygrałby pierwszą turę wyborów prezydenckich zdobywając 44,1 proc. głosów. Na kolejnych miejscach plasują się: Rafał Trzaskowski (28,3 proc.), Szymon Hołownia (10,7 proc.), Krzysztof Bosak (7,1 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (6,6 proc.) i Robert Biedroń (2,7 proc.).
Gdyby doszło do ewentualnej drugiej tury (według powyższych wyników to konieczne), prezydent Andrzej Duda pokonałby wszystkich przeciwników poza jednym, Szymonem Hołownią. Gdyby to on był Dudy w II turze, obecny prezydent minimalnie by przegrał, zdobywając 49,8 proc. głosów wobec 50,2 proc. dla Hołowni.
To jednak opowieść z gatunku political fiction. Wyniki pierwszej tury pokazują, że rywalem Andrzeja Dudy w wyborczym finale będzie Rafał Trzaskowski.
CZYTAJ TAKŻE: SONDAŻ. Andrzej Duda wyraźnie wygrywa w I turze. W dogrywce największe szanse na pokonanie prezydenta miałby Szymon Hołownia
Jedenasty kandydat
Taka informacja mogła umknąć gdzieś w ferworze walki wyborczej, a okazuje się, że Andrzej Duda będzie miał 28 czerwca aż 10 kontrkandydatów.
Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej widnieje bowiem lista zarejestrowanych kandydatów. O zamianie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wiemy wszyscy, ale o tym, że „nowym” w spisie (choć nie w polityce) - w porównaniu z tzw. pierwszą kampanią - jest Waldemar Witkowski wie już zapewne mało kto. Niesłusznie, jest to bowiem człowiek, na którego będzie można oddać swój głos.
Wspólnie osiągnęliśmy sukces, bo w tym trudnym czasie zebraliśmy ponad 121 tysięcy podpisów poparcia
— pisze Witkowski na swoje stronie internetowej.
O innych nie piszę, bo już ich znamy. Każdemu (na swój sposób) życzę powodzenia :)
Życzenia dla sojusznika
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/504715-014-dni-do-wyborow-obowiazki-prezydenckie-w-auschwitz
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.