„Starzy” sędziowie SN liczyli, że w trakcie dzisiejszego Zgromadzenia Ogólnego dojdzie do kolejnej pyskówki i przepychanki dotyczącej wyboru prof. Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa SN. Wszystko było „gotowe”. Usłużne media czekały w zniecierpliwieniu, ale nic z planów nie wyszło. Wszystko z powodu licznych urlopów „nowych” sędziów SN. Zabrakło kworum, a Zgromadzenie odroczono bez terminu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:Na piątek zaplanowano Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Dyskusja ma dotyczyć wyborów kandydatów na I prezesa
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska odroczyła w piątek bez terminu zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu zwołane w celu dyskusji nad przebiegiem majowych wyborów kandydatów na I prezesa SN. Zgromadzeniu nie udało się osiągnąć większości, która by pozwoliła na podejmowanie uchwał.
Zabrakło nowych sędziów
Jak przekazał zespół prasowy SN, na piątkowe obrady zgromadzenia przybyła większość sędziów z Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wymaganego kworum nie osiągnięto w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w której 8 sędziów przebywa na urlopie, a jeden na zwolnieniu. Izba Dyscyplinarna nie udzieliła informacji o frekwencji podczas zgromadzenia. Zgodnie z regulacjami do podjęcia uchwały zgromadzenia ogólnego SN wymagana jest obecność co najmniej 2/3 liczby sędziów każdej z pięciu izb sądu.
Dobry ruch prof. Manowskiej
Po sprawdzeniu listy obecności przewodnicząca obradom Małgorzata Manowska podjęła decyzję o odroczeniu zgromadzenia bez terminu.
Z powodu braku kworum zgromadzenie ogólne nie jest nawet w stanie przyjąć porządku obrad. (…) Odraczam zgromadzenie ogólne w dniu dzisiejszym. Odroczenie następuje bez terminu
– oświadczyła prof. Manowska.
„Starzy” sędziowie szukają winnych?
Po odroczeniu zgromadzenia sędzia Bohdan Bieniek, reprezentujący sędziów z Izb Cywilnej, Karnej i Pracy, powiedział dziennikarzom, że powodem braku kworum podczas piątkowego zgromadzenia jest udzielenie urlopów sędziom z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Zostały udzielone sędziom urlopy w takiej liczbie, że w tych dwóch izbach nie ma wymaganej liczby sędziów”
– zaznaczył Bieniek. Podkreślił przy tym, że obowiązkiem każdego sędziego jest udział w zgromadzeniu ogólnym.
Święto demokracji samorządu?
Z kolei sędzia Krzysztof Strzelczyk z Izby Pracy podkreślił, że po raz pierwszy od kilkunastu lat zgromadzenie ogólne nie odbyło się z powodu braku kworum.
To jest święto demokracji samorządu sędziowskiego. Brak obecności niektórych osób jest dla mnie niewytłumaczalny. Tym bardziej, że te urlopy zostały udzielone, kiedy znany był już termin zgromadzenia
– wskazał sędzia Strzelczyk, któremu wydawało się, że „kasta” sędziowska nadal może dyktować czym zajmować się będą inni sędziowie SN.
Wniosek o Tulei
Jak dowiedziała się PAP, przygotowane zostały co najmniej trzy projekty uchwał, które miały zostać poddane pod obrady. Projekty te dotyczą: przebiegu procedury wyborów kandydatów na stanowisko I prezesa SN po upływie kadencji Małgorzaty Gersdorf, funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej SN i rozstrzyganej we wtorek w tej izbie głośnej sprawy dotyczącej immunitetu sędziego Igora Tulei.
Terminy obowiązują
W środę w komunikacie SN wyjaśniono, że wniosek grupy sędziów o zwołanie zgromadzenia został złożony 12 maja, a regulamin SN obliguje I prezesa do zwołania zgromadzenia w ciągu 30 dni od złożenia pisemnego wniosku przy dochowaniu terminu zawiadomienia sędziów z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.
Prof. Małgorzata Manowska została powołana na I prezesa SN 26 maja br. Niezwłocznie po stwierdzeniu wpłynięcia wniosku I prezes SN wydała 29 maja 2020 r. zarządzenie w sprawie zwołania zgromadzenia ogólnego. Zważywszy na konieczność zachowania 14-dniowego terminu, data zgromadzenia mogła zostać wyznaczona jedynie w dniu 12 czerwca
– czytamy w komunikacie biura prasowego SN.
„Starzy” sędziowie Sądu Najwyższego dostali dziś srogą lekcję. Zrozumieli, że nie mogą sobie dowolnie kształtować Zgromadzeń Ogólnych, w trakcie których trwałyby niepotrzebne dyskusje o sędzim Tulei i nad już dawno rozstrzygniętą procedurą wyboru nowego I Prezesa SN.
WB,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/504420-kasta-znow-zakiwala-w-sadzie-najwyzszym