Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że stanie się to w końcu 28 czerwca. Prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
10 czerwca 2020 r.
18 dni do wyborów
Andrzej Duda podpisuje „kartę rodziny” - gwarancję utrzymania pomocy socjalnej i obietnicę ochrony tradycyjnej rodziny.
Posłowie Zjednoczonej Prawicy zadają „pięć pytań” kontrkandydatom Dudy. Chodzi o kwestie światopoglądowe, ale także bezpieczeństwo Polski.
Radni Wielunia przyznają Andrzejowi Dudzie honorowe obywatelstwo miasta. Prezydent dziękuje za „przyjęcie do wspólnoty”.
Sztabowcy Andrzeja Dudy zapowiadają, że to nie koniec programowych pomysłów, które dadzą kandydatowi Zjednoczonej Prawicy przewagę nad rywalami. „Karta rodziny” to niewątpliwie najmocniejszy, jak dotąd punkt ofensywy prezydenta ubiegającego się o reelekcję, ale o tym za chwilę. Na początek dzisiejszego odcinka #PAŁAC2020 nowy klip wyborczy: „Polityka społeczna”.
Karta rodziny vs. karta LGBT+
Opozycja ma kłopot. Wizerunkowy, ale i realny, bo Andrzej Duda przedstawił i podpisał dziś deklarację, która ma dać rodzinom naprawdę kompleksową opiekę. W „karcie rodziny” jest mowa o małżeństwach (to formuła zarezerwowana, jak w Konstytucji, dla związku kobiety i mężczyzny), ale także rodzicach wychowujących dzieci samotnie. Jest tez pomysł dla seniorów, którzy często zamiast pracować do śmierci niejednokrotnie chętnie poświęciliby się pomocy swoim dzieciom w wychowywaniu wnuków.
Nie mam żadnych wątpliwości jako prezydent, że właśnie rodzina, jak słusznie stanowi polska konstytucja, wymaga szczególnej opieki ze strony państwa. Karta Rodziny, która tutaj jest wskazana, pokazuje te podstawowe elementy, w których zobowiązuję się chronić rodzinę i chronić interesy rodziny, a także sprawy jej członków, przede wszystkim dzieci
— tłumaczył prezydent podczas spotkania w Warszawie, na które przybyło wielu rodziców ze swoimi pociechami.
Naprawdę zjednoczona prawica
Uważni obserwatorzy polityki z pewnością zauważą, że poniższe zdjęcie z dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie sztabu wyborczego Andrzeja Dudy w Warszawie przedstawia naprawdę Zjednoczoną Prawicę.
Są tutaj bowiem: poseł Radosław Fogiel - od lat bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, poseł Rafał Bochenek - rzecznik rządu Beaty Szydło, poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia Jarosława Gowina oraz posłowie Jan Kanthak i Janusz Kowalski z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Brakuje być może tylko kogoś z „frakcji Mateusza Morawieckiego”, ale akurat premier tak dużo, szczególnie ostatnio dla tej kampanii robi, że można mu tę nieobecność wybaczyć.
Posłowie przedstawili nowy spot i zawarte w nim pięć pytań, które chcą zadać kontrkandydatom Andrzeja Dudy do prezydenckiego fotela.
Z relacji na Twitterze wiemy, że do niektórych sztabów pytania zostały już dostarczone. Ciekawe czy i kiedy odczekamy się odpowiedzi. Czas start!
CZYTAJ TAKŻE: Zjednoczona Prawica wzywa kontrkandydatów prezydenta Dudy do jasnych deklaracji. Politycy zadają PIĘĆ kluczowych pytań
Prezydent w Wieluniu
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu (woj. łódzkie) Andrzej Duda odebrał akt nadania Honorowego Obywatelstwa Wielunia. Podkreślił, że jest to dla niego wielkim wzruszeniem i traktuje je jako przyjęcie do lokalnej wspólnoty.
Prezydent spotkał się również z mieszkańcami Wielunia i wygłosił przemówienie.
Cieszę się, że przez ostatnie pięć lat przychodzi mi rzeczywiście przyczyniać się do budowy Polski takiej, którą zaszczepił we mnie śp. prezydent prof. Lech Kaczyński. To on mówił mnie i swoim młodszym współpracownikom, co to znaczy prawdziwie wolna Polska
— podkreślał prezydent Andrzej Duda.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda w Wieluniu: Cieszę się, że przychodzi mi przyczyniać się do budowy Polski, o jakiej marzył śp. Lech Kaczyński
Pamięć w służbie wspólnoty
Prezydent Andrzej Duda wręczył okolicznościowe tablice Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku przedstawicielom samorządów i instytucji z wszystkich województw, na których terenie znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską 1920 roku. Uroczystość odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Prezydentowi towarzyszył minister Wojciech Kolarski.
Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter, w tym 100-lecie Bitwy Warszawskiej. (…) Mają one również charakter w ogromnym stopniu apolityczny, co ma niezwykle istotną wagę
— zaznaczył prezydent.
CZYTAJ TAKŻE: „100-lecie Bitwy Warszawskiej ma charakter prowspólnotowy”
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/504238-018-dni-do-wyborow-karta-rodziny-vs-karta-lgbt
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.