Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że nie stało się to 10 maja. Ale prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
7 czerwca 2020 r.
21 dni do wyborów
Andrzej Duda na Mazowszu pokazuje, że ma świetny kontakt z Polakami.
Sporo sondaży, ale w zasadzie wszystkie mówią jedno. Faworytem jest prezydent ubiegający się o reelekcję, ale będzie musiał o nią powalczyć w II turze.
Poważne pytania o gospodarkę i relacje z sojusznikami przeplatane żartobliwymi kwestiami koreańskiego popu czy gotowania na kolejnej sesji Q&A z Andrzejem Dudą.
O wspólnocie i inwestycjach
Czego jak czego, ale tego akurat prezydentowi Andrzejowi Dudzie nie można odebrać. Nie da się nazwać go człowiekiem zamkniętym w Pałacu, cała kadencja to bardzo konsekwentna podróż.
Przez 5 lat podróżuję po Polsce. To dla mnie jedna z najważniejszych rzeczy. Osobisty kontakt jest fundamentalną kwestią w mojej działalności państwowej
— powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Gozdu w woj. mazowieckim.
Prezydent przypomniał o zrealizowanych programach socjalnych i zapewnił, że chce nadal wspierać polskie rodziny.
Środki z Rodzina 500 plus nie tylko pomogły polskim rodzinom, ale także rozwojowi naszej gospodarki. (…) Chcę, aby w naszym kraju były takie płace jak w Europie Zachodniej. (…) Nie ma innego wyjścia - musimy rozwijać naszą gospodarkę, rozwijać państwo, aby było nowoczesne
— zapowiedział.
Duda sporo mówił także o konieczności kontynuowania inwestycji. To ważny kampanijny element, bo zdecydowanie odróżnia go od najgroźniejszych konkurentów.
CPK to wielka inwestycja, która, wierzę w to, przysłuży się Państwu. Jest on nam potrzebny, abyśmy dokonali ogromnego skoku. Polska potrzebuje takich programów. (…) Chcę budować mosty, a nie się kłócić. Chcę realizować wielkie inwestycje. Nie awanturować się, a działać!
— podkreślił prezydent.
PlanDUDY - co to jest?
Warto w tym miejscu obejrzeć spot przygotowany przez sztab wyborczy Andrzeja Dudy, w którym w pigułce podany jest #PlanDUDY. Składa się on z czterech filarów, a opiera na inwestycjach.
CZYTAJ TAKŻE: Najnowszy spot prezydenta. „Plan Dudy to realny pomysł na solidarny, ambitny rozwój. Na szybki rozwój Polski”. WIDEO
Budowanie mostów
W #PlanDUDY - tę część inwestycji lokalnych - wpisuje się zamysł nowej inwestycji w Wilczkowicach Górnych (woj. mazowieckie). W ramach rządowego programu „Mosty dla Regionów” w miejscu, gdzie latem 1939 r. otwarto most maciejowicki, zniszczony na początku II wojny światowej powstanie nowa przeprawa.
Prezydent przypomniał, że tamten most budowano z myślą o wojnie, a obecna inwestycja ma poprawić sytuację gospodarczą okolicy.
Dzisiaj mamy zupełnie inny cel: finansowy. W prosty sposób ten most przelicza się na pieniądze. Na pieniądze, które będą płynęły do kieszeni mieszkańców regionu, samorządów, z przyszłych inwestycji, które tutaj będą, z rozwoju gospodarczego, z tego że będzie łatwiej o miejsca pracy po obu stronach Wisły
— podkreślił Andrzej Duda. W bliskim sąsiedztwie nowej inwestycji jest jeden z największych pracodawców w regionie – Elektrownia Kozienice, do której obecnie mieszkańcy tego brzegu mają utrudniony dostęp.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent zainaugurował budowę nowego mostu na Wiśle: Wielkie programy służą regionom i mieszkańcom. Myślimy o rozwoju
Sondaże, sondaże…
Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, Andrzej Duda jest tym kandydatem na prezydenta, który zdaniem największej grupy Polaków „dotrzyma słowa” i zrealizuje złożone w kampanii obietnice. Generalnie jednak widać dużą zbieżność między postrzeganiem kandydatów jako wiarygodnych a poparciem, którym cieszą się w sondażach.
Który z kandydatów na prezydenta w największym stopniu dotrzyma swoich obietnic wyborczych, jeśli wygra i zostanie prezydentem?
CZYTAJ TAKŻE: NASZ SONDAŻ. Który z kandydatów na prezydenta dotrzyma słowa i spełni swoje obietnice wyborcze? SPRAWDŹ wyniki!
Czy Polacy pójdą na wybory? Z najnowszego sondażu prezydenckiego IBRiS dla WP wynika, że większość z nich chce głosować. Faworytem w wyścigu nadal jest Andrzej Duda, ale jego reelekcji może poważnie zagrozić umacniający swoją pozycję Rafał Trzaskowski
— czytamy o opisie badania na WP.pl.
Deklarowana frekwencja sięga już 64,2 proc. (połączone odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak”).
W pierwszej turze 42,7 proc. osób zadeklarowało, że chce zagłosować na Andrzeja Dudę. Jego najpoważniejszym konkurentem jest obecnie Rafał Trzaskowski, na którego oddałoby głos 26,6 proc. badanych.
Kolejne miejsca zajmują: Szymon Hołownia - 7,7 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz - 7,4 proc., Krzysztof Bosak - 6,9 proc., Robert Biedroń - 3,4 proc., Marek Jakubiak - 0,1 proc.
Gdyby była konieczna druga tura (w tym przypadku tak), obyłaby się ona 12 lipca.
CZYTAJ TAKŻE: Efekt Trzaskowskiego? Nic z tych rzeczy. Andrzej Duda zdecydowanym liderem sondażu IBRIS. Kandydat PO w tyle. SPRAWDŹ
I jeszcze jedno badanie. Andrzej Duda wygra w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim - wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl.
W pierwszej turze obecny prezydent RP otrzymałby 43,1 proc. poparcia, a prezydent Warszawy 25,3 proc. a w drugiej byłoby 51,1 proc. do 48,9 proc.
Q&A z prezydentem
Tym razem sesja pytań i odpowiedzi odbyła się nie z Pałacu prezydenckiego, a zorganizowano ją w miejscowości Gózd (woj. Mazowieckie). Pytania znów przeróżne, od tych dotyczących spraw dla kraju i Polaków po błahostki.
Dowiedzieliśmy się po tym spotkaniu, że pan prezydent „nie nazwałby się mistrzem gotowania”, ale zapewnił, iż „żona mówi, że jajecznicę i jajka na miękko ja robię najlepsze”.
Umiem sobie coś odgrzać, ale wyszukanych potraw nie umiem gotować. Bywa czasem w ciągu dnia, kiedy oboje z żoną pracujemy, że podają nam obiad. Ale co do śniadań i kolacji, to mamy w Pałacu prezydenckim swoją małą kuchenkę i tam przygotowujemy sobie posiłki. Moja żona sama robi zakupy. Jak normalna rodzina
— mówił Andrzej Duda.
Natomiast zafrasowana mina prezydenta, którą widzicie państwo na fotografii powyżej oznacza, że dostał jakieś naprawdę „ważne” pytanie. W istocie, tak było. Andrzej Duda został zapytany przez internautów o to, czy koreański pop (k-pop) zostanie zdelegalizowany.
Myślę, że to konkurencja, do której muszę odważnie stanąć i walczyć z ostrym cieniem mgły. Cóż innego mi pozostaje? Fani K-POPu mogą być spokojni, nie zostaną zdelegalizowani, ale będę odważnie konkurował
— podkreślił Andrzej Duda.
Blisko godzinne spotkanie przyniosło także pytania m. in. o wybory, konkurentów do fotela prezydenckiego, koronawirusa, ewentualną drugą falę epidemii, sytuację gospodarczą, branżę turystyczną, sytuacje w sądownictwie, kontynuację inwestycji, relacje ze Stanami Zjednoczonymi oraz inicjatywę Trójmorza.
CZYTAJ TAKŻE: RELACJA. Sesja Q&A z prezydentem Andrzejem Dudą. „Prawdziwym sondażem są wybory i to jest ostateczna decyzja i wola wyborców”
Jak wspomniałem, sesja Q&A odbyła się dzisiaj w terenie i była obserwowana przez mieszkańców Gozdu. Niektórzy czekali cierpliwie na koniec programu…
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/503757-021-dni-do-wyborow-duda-o-osobistym-kontakcie-z-rodakami