Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk zbierał w czwartek w Brukseli podpisy pod listami poparcia dla kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Na zapowiedziane dzień wcześniej wydarzenie przyszły dziesiątki osób. Były premier oskarżał PiS o nieuczciwość i zaznaczył, że uzgadnia wszystkie kroki z kandydatem.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Tusk zbierał podpisy dla Trzaskowskiego
Cieszę się, że można pokazać, że nie tylko Warszawa, nie tylko Gdańsk, ale też ci, którzy z różnych powodów są poza granicami też pomogą
— mówił Tusk w belgijskiej stolicy.
Obiecałem sto. W godzinę zebraliśmy trzysta. I zbieramy dalej
— pochwalił się na Twitterze.
Tusk podpisy zbierał na rozległym placu przed Parlamentem Europejskim, który przed niemal dekadą dostał nazwę Esplanada Solidarności.
Konsultacje z kandydatem PO
Tusk podkreślał, że konsultował z Trzaskowskim, czy ma się angażować.
Nikt w Polsce, kto w jakikolwiek sposób interesuje się polityką nie ma wątpliwości kogo popieram. Przyjaźnimy się od lat, ale ze względu na taką oczywistą ostrożność (…) uzgadniam wszystkie kroki z kandydatem
— zaznaczył polityk.
Ogłoszenie o zbieraniu podpisów zostało rozesłane przez kanały w mediach społecznościowych dzień wcześniej.
Takiej mobilizacji nie widziałem od dawna
— mówił jeden z działaczy zaangażowanych w organizacje wydarzenia.
Proszę zachować przynajmniej metr odległości
— instruował gromadzących się wokół byłego premiera jeden z jego współpracowników.
Przyszłam, bo chce żeby było u nas normalnie, tak jak w innych krajach
— mówiła zaś PAP pani Ewa, która w Brukseli mieszka od połowy lat 90.
Admin „Soku z Buraka” z Tuskiem
Okazuje się, że w zbiórce podpisów pomagał Tuskowi jeden z adminów „SokuzBuraka” - Marcin Mycielski.
Marcin Mycielski - jeden z twórców i adminów hejterskiego profilu Sok z Buraka tuż obok Donalda Tuska w Brukseli. Ciekawe, czy to on mu pisze ostatnio tweety?
— odnotował jeden z internautów.
Krytyka rządów PiS
Były lider PO odmówił odniesienia się do krytyki okresu swoich rządów, jaka padła wcześniej tego samego dnia w Sejmie ze strony premiera Mateusza Morawieckiego. Tusk mówił, że stara się być człowiekiem dyskretnym, dlatego nie będzie zdradzał, co Morawiecki mówił o poprzednich rządach PiS-u, w czasie gdy był jego doradcą.
Jeśli on nie czuje się zobowiązany do trzymania pewnej klasy to już jest jego problem
— oświadczył.
Były premier wykorzystał przy tym okazję, by skrytykować rządzących. Jak przekonywał kryzys koronawirusa pokazał, że strategia PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego to „strategia klęski”.
Przy pierwszej poważnej próbie jakiej został poddany ten rząd i ta ekipa, czyli pandemii, (…) wszystko się wysypało. W dodatku okazało się, że nie tylko nie potrafią sobie poradzić z sytuacją krytyczną, a do tego potrzebujemy władzy (…), to okazali się ekipą nieuczciwą. Od wszystkiego, co słyszymy o tych zdarzeń wokół ministerstwa zdrowia to włos się jeży na głowie
— przekonywał Tusk.
Jak zaznaczył gdyby chciał wymyślić najczarniejszą propagandę na temat obecnej ekipy, to nie wpadłby na taki scenariusz jaki możemy teraz obserwować. Dlatego - mówił - nie dziwi się nerwom w PiS.
Nie dość, że się skompromitowali, to w dodatku odejdą, tak sądzę, w niesławie
— powiedział Tusk.
Jak zaznaczył nie będzie komentował wniosku o wotum zaufania dla rządu, bo kwestie zaufania nie zależą od tego jak się głosuje w parlamencie.
Wiemy jaka jest większość, jaka jest mniejszość. Zaufanie się albo ma, albo nie. Ta ekipa na pewno go nie ma, a w szczególności, ci którzy są odpowiedzialni za pandemię, te dwuznaczności i tę fatalną atmosferę wokół biznesów jakie prowadzi ministerstwo zdrowia, zamiast zajmować się zdrowiem Polaków. Tu zaufanie utracili bezpowrotnie
— ocenił były szef Platformy.
Tusk tłumaczył też po raz kolejny, że jego decyzja, by nie brać udziału w wyścigu wyborczym wpisywała się w szerszy plan, którego istotą było znalezienie optymalnego kandydata mogącego ułatwić końcowy sukces.
Tu nie chodzi o to, żeby dobrze poczuć się w wyborach prezydenckich na poziomie 30-35, może 40 proc. Tu chodzi o to, żeby wygrać
— mówił.
Przyznał przy tym, że wybuch pandemii i zmiana kandydata PO z Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na Trzaskowskiego wymagała improwizacji, ale - jak przekonywał - na końcu najważniejszy będzie wynik.
W polityce trochę tak jak w sporcie, choć wybory prezydenckie są ważniejsze niż mecz, liczy się ten końcowy efekt
— wskazał.
xyz/PAP/Twitter
W związku z problemami z dystrybucją drukowanej wersji tygodnika „Sieci” (zamykane punkty sprzedaży, ograniczona mobilność społeczna) zwracamy się do państwa z uprzejmą prośbą o wsparcie i zakup prenumeraty elektronicznej - teraz w wyjątkowo korzystnej cenie! Z góry dziękujemy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/503340-tusk-z-sokiemzburaka-zbieral-podpisy-dla-trzaskowskiego