Zachęcam do śledzenia profilu „Pałac 2020. Zapiski z kampanii” na portalu wPolityce.pl. To moje autorskie spojrzenie na przebieg kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, który 5 lutego 2020 roku w Lubartowie (woj. lubelskie) potwierdził oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Od czasu wybuchu pandemii koronawirusa nikt nie był w stanie zagwarantować, kiedy wybory się odbędą. Wiemy, że nie stało się to 10 maja. Ale prezydenta wybrać musimy, więc i kampania Andrzeja Dudy będzie się toczyła. A ja ją będę śledził i opisywał. Marcin Wikło
= = =
3 czerwca 2020 r.
25 dni do wyborów
Wielkie inwestycje i współpraca z rządem szansą na wyjście Polski z kryzysu po koronawirusie - zapewnia Andrzej Duda.
Marszałek Sejmu podała oficjalnie datę wyborów prezydenckich - zgodnie z oczekiwaniami zagłosujemy 28 czerwca.
Podziękowania dla rolników i Kół Gospodyń Wiejskich za ciężką pracę i przekazywanie kultury nawet w najtrudniejszych czasach.
Wybory 28 czerwca
Nareszcie! Wracamy do klasycznego odliczania. Po 95 dniach „pierwszej” kampanii, 23 dniach oczekiwaniu na kampanię „drugą” mamy w końcu datę wyborów. W pierwszej turze wyborów zagłosujemy za 25 dni.
Do 5 czerwca należy zgłosić do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 10 czerwca komitety nowych kandydatów (na dziś jest jeden - Rafał Trzaskowski) będą musiały zebrać wymagane sto tysięcy podpisów.
To efekt ogłoszenia dziś przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek daty wyborów prezydenckich na 28 czerwca 2020 roku, ewentualna druga tura odbędzie się 12 lipca.
Zanim pani marszałek podała oficjalnie datę wyborów przypomniała, że do głosowania w konstytucyjnym terminie 10 maja nie doszło z winy opozycji, której zależało na wymianie kandydata.
Okazało się, że ze strony opozycji napotkaliśmy na zdecydowany opór. Dziś wiemy, że nie chodziło ani o zdrowie, ani o życie Polaków, ale o partyjny interes. Tymczasem wybory są świętem demokracji dla każdego obywatel, która ma do tego prawo i tego prawa 10 maja został pozbawiony
— powiedziała Elżbieta Witek.
CZYTAJ TAKŻE: Marszałek Witek ogłasza termin głosowania: Datę wyborów prezydenckich wyznaczam na niedzielę 28 czerwca
Inwestycje ważne dla Polski i Europy
Jeszcze przed ogłoszeniem daty wyborów prezydent wziął dziś udział w konferencji dotyczącej wielkich polskich inwestycji. Okazuje się, że to może być główna oś sporu podczas kampanii pomiędzy ubiegającym się o reelekcję Andrzejem Dudą, a Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, który postuluje wstrzymanie inwestycji w czasie wychodzenia z kryzysu.
Andrzej Duda jest w tej kwestii jednoznaczny, przekuje, że Polsce potrzebna jest inwestycja w Centralny Port Komunikacyjny.
Chcemy, by Polska była krajem tak rozwiniętym, aby odnosiło się to odpowiednio do jej wielkości, położenia i do tego, jak wielkim jesteśmy narodem. Nie mam wątpliwości, że jesteśmy w stanie realizować wielkie cele.
— mówił Andrzej Duda.
Dlatego powstała idea budowy CPK, których będzie nie tylko hubem przesiadkowy, w skali Europy i ogromnym impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki. (…) Inwestycje zawsze są wielkim kołem napędowym gospodarki i wyprowadziły świat z wielu kryzysów. Rozwój, które wielkie inwestycje stymuluje daje ogromna perspektywę na dziesięciolecia rozwoju kraju
— powiedział prezydent.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Duda: Centralny Port Komunikacyjny jest ogromną szansą. Chciałbym, by służył rozwojowi Europy i Polski
Budowanie więzi i tradycji
Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje, które prezydent Andrzej Duda konsekwentnie wskazuje jako te, gdzie kultywuje się tradycję i podtrzymuję kulturę polską. Dlatego pojechał na Lubelszczyznę do Urszulina, gdzie spotkał się z przedstawicielkami KGW z regionu.
To, co robicie, to przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie. (…) To wszystko jest dla nas niezwykle ważne. Oprócz tradycji jest to też bardzo specyficzne budowanie więzi między kobietami. To jest też często wsparcie i opieka, które panie, które stają się seniorkami, doznają od tych młodszych, najmłodszych
— zaznaczył prezydent.
To społeczności wiejskie przeniosły Polskę i polskość niejednokrotnie przez trudny okres zaborów. Stawiając opór rusyfikacji, germanizacji, przeciwko temu co robiono, by nas wynarodowić, odebrać nam tożsamość
— powiedział Duda.Podczas spotkania panie zaprezentowały program artystyczny złożony z piosenek tradycyjnych, ale trafiła się tez jedna kompozycja niedawna, zagrzewająca Andrzeja Dudę do walki w kampanii o reelekcję.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent do Kół Gospodyń Wiejskich: To społeczności wiejskie przeniosły Polskę i polskość przez trudny okres
Na marginesie tego spotkania prezydenta z Kołami Gospodyń Wiejskich odbyło się jeszcze jedno - z samorządowcami. Warunek był jeden, ma być nieoficjalnie. No i było!
Podziękowania dla rolników
Sondaże, sondaże…
41 proc. wyborców deklaruje, że w wyborach prezydenckich oddałoby swój głos na Andrzeja Dudę, 26,1 proc. na Rafała Trzaskowskiego, a 12 proc. na Szymona Hołownię - wynika z najnowszego sondażu IBRiS opublikowanego w tygodniku „Polityka”.
Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 7,1 proc. poparcia, Krzysztof Bosak - 6,5 proc., a Robert Biedroń - 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. badanych nie wie, na kogo odda swój głos.
RELACJA Z POPRZEDNICH DNI NA MOIM BLOGU PAŁAC 2020. ZAPISKI Z KAMPANII. ZACHĘCAM DO CZYTANIA CODZIENNIE.
Marcin Wikło
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/503226-025-dni-do-wyborow-z-jakim-planem-duda-zaczyna-kampanie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.